וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הסוף להדרת הנשים מחגיגות "שמחת תורה"

וואלה! יהדות

27.8.2013 / 19:04

נייר עמדה חדש מרבני בית הלל: "יש לשתף נשים בחגיגות שמחת תורה, כולל ריקוד עם ספר תורה לנשים המעוניינות בכך. בנוסף, יש לדאוג שגם בעלי מוגבלויות יוכלו להשתתף בשמחה

נייר עמדה חדש של ארגון רבני "בית הלל" העוסק בחגיגות שמחת תורה, פורסם היום. בנייר העמדה המלא, שיפורסם באתר "בית הלל", מפורט כי יש חשיבות לכך שהנשים תהיינה שותפות מלאות בחגיגות שמחת התורה בקהילה. "לכן נשים הרואות בכך חשיבות מותר להן לרקוד עם ספר תורה או סביב ספר תורה המונח על שולחן במרכז הריקודים .בדורנו, נשים רבות הן שותפות פעילות בתפילות ובשיעורים בקהילה, כמו בחלקים אחרים של חייהן ושל חיי הציבור. אם השתתפות נשים אלה בשמחת תורה מסתכמת בצפייה דחוקה מבעד לעזרת הנשים או בסידור השולחנות לקידוש – זוהי עובדה מצערת....כיון שכך, במקום שזה חשוב לדעת הנשים שהן תהיינה שותפות בשמחת התורה, על הקהילה לבחון את האפשרויות לשיתוף הנשים בחג בדרכים מגוונות"

בפסק ההלכה, מציעים רבני בית הלל דרכים ופתרונות לשיתוף הנשים בחגיגות התורה כגון: קביעת "כלות תורה" כנהוג עם "חתני תורה" בקרב הגברים, הכשרת עזרת הנשים או שטח אחר מכובד עבור ריקודים עם או סביב ספר תורה, אופציות לימוד ועוד.

בנוסף מצויין בנייר העמדה החשיבות במתן אפשרות שווה גם לבעלי מוגבלויות להשתתף בחגיגות שמחת תורה. לבסוף הודגש שצעד מרכזי להעמקת המשמעות של שמחת תורה והפיכתו לחג השווה לכולם, הינו יצירת שיח ותהליך בקהילה, שיח שבו יש הקשבה לרצונות חברי הקהילה, ודיון על רעיונות רלוונטיים. שיח כזה דורש הובלה ורגישות, והדברים עשויים להתפתח ולהתעצב בתהליך הדרגתי במשך מספר שנים.

הרב רונן נויבירט, יו"ר בית הלל: "המצב הנוכחי בו שמחת תורה שייך למעגל מצומצם של רוקדים ואילו שאר חלקי הקהילה ובעיקר הנשים נמצאים מחוץ למעגל השמחה, הינו מצב עגום ויש לתקנו. מטרת נייר העמדה הינה לאתגר את הקהילות ברחבי הארץ ולעורר שיח פרודוקטיבי בנושא, אשר יהפוך את שמחת תורה לחג עבור כולם - דתיים וחילוניים, גברים ונשים, זקנים וילדים ובעלי צרכים מיוחדים"

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully