קרוב לחודש: חיילים חרדים אכלו לחם עם שוקולד

קרוב לחודש ימים לא סופקו ארוחות כשרות למהדרין לחיילים חרדים המשרתים בבסיס והם הסתפקו בלחם ושוקולד. לאחר התערבות וואלה! יהדות, החלו לספק ארוחות כשרות באריזות סגורות

שיפי חריטן
15/09/2013

קרוב לחודש ימים נמנעו ארוחות כשרות למהדרין מחיילים דתיים וחרדים המשרתים בבסיס שדה דב. למעלה מחמשה עשר חיילים, ביניהם חיילים שהתגייסו למסלול שח"ר, נאלצו להסתפק בלחם ושוקולד לארוחות הצהריים, זאת לאחר שמשגיחי הכשרות סיימו את שירותם.

אחד התנאים הבסיסיים לשירות חיילים חרדים, היא ארוחת גלאט ולשם כך מונו משגיחי כשרות ששהו בתורנותם במטבח הבסיס החל מהשעה חמש בבוקר ועד שמונה בערב. האוכל התבשל וחומם בכלים מיוחדים תוך הקפדה על כללי הכשרות הקפדניים ביותר.

עד לפני ארבעה חודשים, שירתו בבסיס שני משגיחי כשרות שהתחלקו בעבודה ביניהם, שבוע אחד משגיח א', ושבוע אחד משגיח ב'. לפני כארבעה חודשים השתחרר אחד מהם ובמקומו מונה נגד כשרות בבסיס. לפני ארבעה שבועות, השתחרר הנגד ובבסיס נותר משגיח אחד שכאמור מגיע שבוע כן ושבוע לא. על אף שעובדת שחרורו של המשגיח מהשירות הייתה ידועה, ועל אף ניסיונותיו של רב הבסיס לפעול להשגת תקן עבור מחליף, לא נמצא מחליף. לאחר שעזב המשגיח את הבסיס, נכנסו החיילים לארוחת צהריים וגילו כי באותו יום התבשלה הארוחה שלהם ללא השגחה.

מפקדי המחלקות השונות בבסיס, בשיתוף פעולה עם רב הבסיס, ניסו לעשות כמיטב יכולתם על מנת לסייע לחיילים לקבל ארוחת צהריים חמה בכשרות מהודרת, אך הדבר לא עלה בידם. החיילים קיבלו לחם עם שוקולד לארוחת הצהריים ובמהלך שאר הימים, הסתפקו בירקות. על מנת להוכיח את העובדה שבצה"ל מקפידים על כשרות גם ללא משגיח, נאסר להוציא גבינות בשעת ארוחת הצהריים הבשרית.

יומיים לאחר שחרורו של המשגיח, התערבו בסיפור מספר גורמים בכירים בצה"ל. עדויות בני משפחות חיילים שהגיעו למערכת וואלה! יהדות, סיפרו כי הרב שמשון קליין, רב השח"ר (שילוב חרדים בצבא) , הגיע לבסיס, שוחח עם החיילים והבהיר להם כי "כרגע אפשר לאכול את האוכל" והוא ידאג למשגיח בהקדם האפשרי. החיילים תהו כיצד הם יכולים לאכול אוכל ללא משגיח ואם ניתן לאכול את האוכל "בינתיים", מדוע יש צורך לדאוג למשגיח צמוד? פסיקת רבנים מורי הוראה, עמם מתייעצים החיילים בחיים האזרחיים, הייתה כי אין לסמוך על אוכל שהתבשל במטבח ללא השגחה של אדם המכיר את כל דקדוקי הכשרות.

על אף העובדה שבמטבח התבשל אוכל ללא משגיח והחיילים סירבו לאכול אותו, לא הוזמנו עבורם מיידית מנות גלאט ארוזות, כפי שניתנות על ידי צה"ל. ארוחות אלו משמשות בעיני החיילים כברירת מחדל.

לאור תביעת החיילים ותמיהתם על הפרת ההסכם, ולאחר התערבות וואלה! יהדות, מונה מש"ק דת המשרת באותו בסיס, להחליף את המשגיח שהשתחרר. אך מש"ק הדת לא עבר את ההכשרה הנדרשת בענייני כשרות והוא אינו מוסמך לתפקיד ובפועל אף אינו נמצא במטבח בכל השעות הנדרשות. לטענת החיילים בבסיס, מש"ק הדת הודה בפניהם כי אינו מכיר את כל כללי הכשרות לפרטיהם הקטנים וכי יש לו עוד תפקידים במקום והוא אינו יכול לשהות במטבח מבוקר עד ערב.




כעבור שבוע ימים בו אכלו החיילים לחם וירקות, הגיע משגיח לבסיס. על פי עדויות חיילים, הבהיר להם כי הוא יכול לקחת אחריות על האוכל שמתבשל בשבוע בו הוא שוהה בבסיס, אך אין לדעת מה נעשה בכלים בזמן היעדרותו והאם לא הטריפו אותם ללא כוונה. מובן שהחיילים סירבו לאכול את האוכל. רק כעבור ארבעה שבועות של בקשות חוזרות ונשנות של החיילים, תוך התערבות גורמים בצה"ל, מסופקות בשלב זה לחיילים ארוחות סגורות בכשרות גלאט. חשוב להדגיש, כי כל חייל מקבל מנה ארוזה אחת, ללא אפשרות בקשת תוספת, מדובר במנות קטנות משמעותית מהמנות שחולקו להם בבסיס עד כה. הסיבה לכך שאינם יכולים לקבל יותר ממנה אחת, היא המחיר היקר שעולה המנה לצבא. בנוסף, מנות הגלאט מסופקות אך ורק לחיילי שח"ר. חיילים חובשי כיפה סרוגה שמבקשים אף הם אוכל גלאט, ממשיכים לאכול לחם וירקות. ביום רביעי האחרון הופתעו החיילים למראה נגד כשרות שהופיע בבסיס לתקופת ניסיון.

בני משפחות החיילים מספרים לוואלה! יהדות כי התחושות קשות ומקוממות: "הצבא ידע על דרישות הכשרות המחמירות טרם הגיוס ודאג לספק אותן כפי שהבטיח. לא ייתכן שלפתע ייווצר מצב בו אין תקן למשגיח כשרות צמוד במקום, ולכן מופרת ההבטחה הבסיסית שנדרשת לחיילים".

גורמים בצה"ל מסרו כי יש רב ראשי החותם על האוכל של הבסיס וכי אין כל מניעה מצד החיילים לאכול, אך לטענת החיילים, כל עוד אין במטבח משגיח צמוד, אין להם אפשרות לסמוך על הבישול. "ישנה תחושת אכזבה כי החיילים אינם מקבלים מענה אמיתי לצורך הבסיסי שלהם כחיילים שומרי תורה ומצוות. חבל מאוד שרק לאחר מסע לחצים לא פשוט, החלו להתייחס לדברים בכובד הראש הראוי לו. אם הצבא רוצה לגייס חרדים, עליו להבין את משמעות הצרכים שלהם. כשרות היא מעל לכל ובצה"ל צריכים להבין כי אין לנו אפשרות לסמוך על אוכל שקיבל הכשר בשלט רחוק".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "בבסיס שדה דב מוגש מזון כשר על פי פקודות הצבא המבוקר ע"י גורמי הדת בבסיס ובחיל האוויר. לחיילי שח"ר כחול האפשרות לסעוד מהמזון המוגש בבסיס וכן האפשרות לאכול מזון בעל כשרות גלאט. לא מוכרת בעיה בדבר קבלת מנות כשרות גלאט לחיילים דתיים שאינם במסלול שח"ר."

  • חרדים
  • נח"ל חרדי
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully