פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   האחים גת - המנצחים האמיתיים של הכוכב הבא

   על האחים גת לא דיברו בישיבה או במקווה, אבל לפי הבאזז ברשתות החברתיות ובווטסאפ היה נראה שהרחוב החרדי התגייס למענם. יקי אדמקר חושב שהם המנצחים הגדולים של "הכוכב הבא"

   דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)
   (צילום: יח"צ)

   אל תסיקו מכך שהחרדים החלו לצפות בסדרות ריאליטי

   אם למדוד את הרייטינג החרדי של גמר "הכוכב הבא" ששודר אמש (שלישי) בערוץ 2, לפי הבאזז ברשתות החברתיות ובקבוצות הווטסאפ החרדיות, סביר להניח שהנתונים יהיו גבוהים יותר מאלו שיימצאו במגזר החילוני. לא. אל תסיקו מכך שהחרדים החלו לצפות באדיקות בסדרות ריאליטי. במקרה גם לא נרשמו אתמול יותר מידי ביקורים אצל הדודה או הסבתא המבוגרת שברשותן טלוויזיה שמנה, שחורה ומיושנת. ואם תהיתם? אסי עזר או רני רהב גם לא חזרו בתשובה בשידור חי.

   האחים גת שרים סיימון וגרפונקל

   הניצחון היה לכאורה מונח אצלם בכיס

   בשעות הערב, פרסמתי סטטוס בפייסבוק, ובו ביקשתי שחרדים שמתכוונים לצפות בתוכנית הגמר ולהצביע לטובת האחים אריה וגיל גת - חסידי ברסלב שחזרו בתשובה ומנהלים אורח חיים חרדי, שיגיבו או שיפנו אליי בהודעה אישית. אני עדיין תוהה איך הם הפסידו והגיעו רק למקום השני. הרי לפי כמות התגובות והפניות בהודעות האישיות שקיבלתי, הניצחון היה לכאורה מונח אצלם בכיס. אך את זה נשאיר לוועדת החקירה של "קשת", אם תקום כזו.

   מאות החרדים שצפו אתמול בתוכנית, התמלאו בגאווה. הם בעיקר הזדהו עם האחים גת. למה? כי סוף סוף הם זכו להביט מבעד למסך החילוני, בחרדי אותנטי עם הזקן והפאות שמתגורר במאה שערים או בבית שמש. בלי עריכה של ההפקה או מבלי להוציא את הדברים מהקשרם. חרדי. אמיתי. בשנת 2013 ועוד בפריים טיים של ערוץ 2. כן כן. תאמינו או לא. האמת, אתם תוהים למה הצופים החרדים התמלאו בגאווה? כי כך הם אוהבים. שהחילונים מקבלים אותם כפי שהם. בלי לשנות סדרי עולם. האחים גת, כבר אמרנו?

   הוא חזר בתשובה, האחים גת שרים אריק איינשטיין

   הפכו לשם דבר ברחוב החרדי

   נחזור 24 שעות אחורה. בעוד האחים גת ושאר המתמודדים עורכים חזרות אחרונות לקראת המופע הגורלי, ברחבי הרשת נרשמה תופעה מעניינת. מאות חרדים מתגייסים להצביע עבורם. כך למשל, אתר החדשות החרדי "קוקר" פרסם באופן מפתיע ידיעה הקוראת להצביע עבור האחים גת, "הערב יערך בערוץ 2 הגמר של "הכוכב הבא". מטבע הדברים בדרך כלל אנו לא נוהגים לסקר אירועים מן הסוג הנ"ל, התוכן הדוחה והרדוד של הטלוויזיה הישראלית כבר עבר את גבול הטעם הטוב... דא עקא, שהיום בפריים טיים יעלו לגמר אחים חרדים חסידי ברסלב".

   מנחם קולדצקי, מעורכי האתר סיפר לוואלה! יהדות כי מאז שעלתה התוכנית לאוויר, פורסמו באתר יותר מ-5 כתבות שעסקו בהתמודדותם של האחים. לדבריו, הם הפכו לשם דבר ברחוב החרדי, "אומנם לא דיברו עליהם בבית מדרש, בישיבה או במקווה, אבל במקומות יותר ליברליים או ברשתות החברתיות, היה עליהם דיבור חרדי חזק".

   קולדצקי הוסיף כי היו לא מעט גולשים שביקרו את ההתעסקות והמעקב אחר מתמודדים בתוכנית ריאליטי, אך טוען כי תפקיד העיתונות החרדית, שונה במעט מהעיתונות הכללית, "תפקידנו היא להרבות ככל שניתן בקידוש השם ולהמעיט ככל שאפשר בלשון הרע. האחים גת עזרו לנו בתפקיד החשוב הזה, והיינו גאים להיות חלק מזה".

   אייכה". האחים גת שרים שולי רנד

   הציבור שאוהב מוסיקה איכותית, רואה בהם כמנצחים הגדולים

   אלפי מאזינים בארץ ובעולם, הרימו אתמול גבה כשהרדיו האינטרנטי גאולהFm, הקדיש זמן משידוריו כדי לגייס את מאזיניו להצבעה עבור האחים גת, "הם חרדים, והיה לנו עניין לעזור להם להמשיך בקידוש השם שעשו", הסביר ישראל ברגר, מנהל התחנה בשיחה לוואלה! יהדות, "רוב המאזינים שלנו אינם צופים בתוכנית אבל אם היו כאלו שכן צפו ובזכותנו הם הצביעו עבורם, היה שווה הכל. העזרה שלנו היא הדבר הקטן בסיפור גדול מאד של שני אחים, שמלבד היותם חרדים, הם גם זמרים מקצועיים".

   רבים מהצופים החרדים מודים כי לולא השתתפותם של האחים גת, ספק אם היו טורחים להדליק אתמול ובכל העונה כולה את הטלוויזיה. אבי גרינצייג, חרדי מירושלים אמר שהיה מופתע שאריה וגיל הצליחו לכבוש את המקום ה-2, "הייתי מופתע שהציבור בשל להביא אותם אל המקום השני. בכל זאת, הם זוג חרדים, לבושים כחרדים, משדרים חרדיות ומקפידים על ההלכה". גרינצייג סבור כי אין קשר בין היותם חרדים לבין העובדה שהם לא ניצחו, "הציבור הישראלי מתחבר יותר לשירים רדודים מאשר שירי איכות ותוכן. הציבור שאוהב ומתחבר למוסיקה איכותית, רואה בהם כמנצחים הגדולים של התוכנית".

   האחים גת שרים בוב דילן

   ראיתי את האחים גת וחשבתי עלינו

   רחלי שטרן, מבני ברק צפתה בתוכנית באמצעות האינטרנט, "ראיתי את האחים גת וחשבתי עלינו", היא אומרת, "על החברה החרדית כולה. איך זה שחוזרים בתשובה מסוגלים להתנהל בצורה כה חכמה ונבונה. מצד אחד הם לא חוששים לבטא את כשרונם בפריים טיים של ערוץ 2 ומצד שני , לא מתביישים להקפיד ולצאת בעת שירת נשים. בלי מחאות ובלי איומים, פשוט עושים ברוגע מה שנראה להם נכון ומתאים. האם נגזר עלינו לעבור את כל המסע המפרך של חזרה בתשובה רק בכדי להגיע לגישה בריאה?".

   שמוליק אברהם, תושב שכונת מאה שערים בירושלים אמר אחרי התוכנית כי "מהיום יש אצל המון ישראלים עוד סוג של חרדים. נורמטיביים. צנועים. ובעלי יכולת שירה שלא נופלים מזמרים גדולים אחרים. מה שהמוסיקה הצליחה לעשות, שום פאנל, ראיון של דובר, או יחצ?ן הציבור החרדי, לא יעשה".

   מיכאל רוזנשטיין, בחור ישיבה חרדי סיפר כי הצביע לאחים גת בעיקר בשל היותם חרדים, "הם גם מאוד מוכשרים, אבל בהחלט היה לזה משקל בהחלטה שלי. רבים מחבריי החרדים ראו אתמול את התכנית וכולנו הרגשנו שתוקן עוול של שנים. בתקשורת תמיד רואים חרדים זורקים אבנים, עכשיו מסתבר שאנחנו יודעים גם לשיר. רק בשביל זה מגיעה להם הצבעה. הם לא זכו, אבל כולנו זכינו. החרדים זכו להיות מוצגים בצורה אחרת והחילונים זכו לקבל חלון לחברה שעד היום היה סגור"

   האחים גת שרים פינק פלוייד

   המנצחים הגדולים של "הכוכב הבא"

   ועוד כמה מילים אישיות לסיום. נכון. האחים גת לא כבשו את המקום הראשון. אך לפחות הם לימדו אותנו להתעקש על העקרונות שלנו. אלו החשובים לנו. למדנו מהם, שכולם, כולל החילונים - חוץ מכמה שופטים שחושבים על יחסי ציבור - רוצים חיים שקטים, מוזיקה טובה ויפה, וכן, גם "קצת יהדות". וזה מה שהם הביאו. גם אם לא ניצחו – בעיניי, אריה וגיל גת הם המנצחים הגדולים של "הכוכב הבא".

   לפניות ליקי אדמקר: yakiadamker@gmail.com