מה קרה לשלושת הקופים החרדים?

בעקבות פרסום של וואלה! יהדות על תמונה שהוצגה בתערוכה בסינמטק בירושלים ובה הופיעו שלושה ילדים ממאה שערים תחת הכותרת "שלושת הקופים", החליפו את השם ל"שלושת החכמים"

יקי אדמקר
(צילום: יח"צ, פסטיבל הקולנוע ירושלים)

בעקבות חשיפה של וואלה! יהדות על תמונה שהוצגה בתערוכה בסינמטק בירושלים ובה הופיעו שלושה ילדים ממאה שערים תחת הכותרת "שלושת הקופים", החליטו בימים האחרונים האמן ואוצרת התערוכה לשנות את שם המייצג וקראו לו: "שלושת החכמים".


הכתבה שעוררה סערה

"מתברר שהרבה שנפגעו", סיפר האמן מרק רוט, "אותם נפגעים ויתרו על החשיבה ובחרו בפרשנות שטחית. אולם לא הייתה לי כוונה לפגוע באף אדם ולכן בחרתי להחליף את שם התמונה לכזו שאינה יוצרת אי הבנה או דורשת חשיבה מעמיקה. צר לי עבור אלה שאין להם מעט ידע כללי ורק ניסו להחריף או לפגוע בבעיה של האחדות בחברה הישראלית".

רוט סיפר כי עדיין אינו שלם עם ההחלטה לשנות את שם התמונה, "מבחינה תחבירית לא היה בכך צורך. כתבתי 'שלושת הקופים', ביטוי המסמל סמל עתיק של שלושה קופי החוכמה, אשר מסתירים עיניהם וסותמים את פיהם ואוזניהם. על פי העיקרון המקורי, מי שמיישם את העיקרון של שלושת הקופים, לא רואה, לא שומע ולא מדבר, גורלו יהיה טוב וחבל שהבינו את הדברים בצורה שגויה".

שלושת הקושלושת פים

(צילום: יח"צ, פסטיבל הקולנוע ירושלים)

אוצרת התערוכה, נעמי עשת רוזנצויג, אמרה כי מיד לאחר הפרסום היא קיבלה תגובות רבות ורק אז הבינה את כמות האנשים שנפגעו מכך, "יצרתי קשר עם מרק רוט והסברתי לו שהרבה נפגעו מהשם שהוא נתן לתמונה. הוא הסכים לשנות את שם המייצג, ומיד החלפנו את השם ל'שלושת החכמים'".

שלושת החכמים

(צילום: יח"צ, פסטיבל הקולנוע ירושלים)

התמונה המדוברת היא של האמן מרק רוט, יהודי צרפתי שעלה לישראל. בתמונה מופיעים שלושה ילדים, תושבי שכונת מאה שערים, לבושים בלבוש חסידי כשהם יושבים על הגדר בתנוחות שונות. אחד מהם מסתיר את פיו, השני את עיניו והשלישי סותם את אוזניו. הכותרת שניתנה לתמונה היא: "שלושת הקופים". כאמור, בעקבות הסערה שהתעוררה, הוחלף השם ל"שלושת החכמים".

לפניות ליקי אדמקר: yakiadamker@gmail.com

לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

התרעות פיקוד העורף

    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully