יעקב שוואקי: שלומי שבת הזמר היהודי הכי גדול

שוואקי חוזר עם אלבום חדש. הזדמנות לדבר איתו. בראיון מיוחד לוואלה! יהדות, הוא מספר מה דעתו על גיוס תלמידי ישיבה, מיהו הזמר היהודי הטוב ביותר ומה הוא חושב על שירת נשים

משה גלנץ
(צילום: מערכת וואלה! NEWS, ברוך עזאגווי)

"אנחנו צריכים להגיד תודה רבה לחיילי צה"ל על שהם שומרים על ארץ ישראל, אי אפשר בלעדיהם", כך אומר יעקב שוואקי שמעדיף שלא אכנה אותו הזמר החסידי אלא הזמר היהודי, בראיון חגיגי לכבוד הוצאת אלבומו החדש והישראלי. "אני שר בהרבה סגנונות תחת הקטגוריה של מוזיקה יהודית ולכן זה נכון יותר", הוא אומר בחיוך.

לדבריו, מה שמייחד את האלבום והופך אותו לישראלי הם המילים וסגנון השירים שנבחרו בקפידה לטעמו של הקהל בארץ. חלק ממילות השירים נלקחו מהמקורות אך גם נכתבו על ידי אנשים כמו מרים ישראלי (אלבום ישראלי כבר אמרנו?), אהרון רזאל ועוד אישים המחוברים להוויה הישראלית. גולת הכותרת של אלבומו החדש, הוא הדואט עם זמר הנשמה, שלומי שבת בשיר הנושא של האלבום "קולות". שיתוף פעולה שנולד לאחר שהאחרון התארח במופע לחיילים בשנה שעברה בהיכל נוקיה.

(צילום: מערכת וואלה! NEWS, ישראל ברדוגו)

"הרבה אנשים שאלו אותי מדוע עשיתי מופע מיוחד לחיילים ולכולם אני עונה: עם ישראל צריך להיות באחדות ובלב אחד וזאת הייתה דרך טובה לחבר ולהתחבר". שוואקי מספר כי הרעיון קרם עור וגידים כשהסתובב באירופה באותה תקופה ושמע בחדשות גינויים רבים נגד ישראל וחיילי צה"ל. "החלטתי שאני חייב לעשות משהו למענם ולהראות להם כמה אני אוהב אותם".

ומה אתה חושב על מה שקורה עכשיו בארץ כשמדברים על גיוס תלמידי ישיבה?

"זה פוליטיקה ואני לא מבין בזה, אבל כל אחד צריך להישמע לרבו ולראות מה נכון עבורו. תלמיד ישיבה שבאמת יושב ולומד אסור לו להפסיק, אבל מי שלא, חייב לעשות משהו משמעותי אחר וזה בהחלט יכול להיות צבא. צריך את שני הדברים גם חיילים וגם לומדי תורה". שוואקי מבהיר כי לכל אחד יש את היעוד שלו. "ברור שכאשר תלמיד ישיבה לא לומד ולא עובד, חובה עליו לשאת בנטל כדי לעזור לעם ישראל והצבא הוא חלק מזה, אין בכלל שאלה". אומר שוואקי ומוסיף, "אתה יודע כמה קידוש ה' אפשר לעשות בצבא?".

"לאחר ההופעה בנוקיה שלומי שבת סיפר לי שהוא מאוד התרגש מההופעה והאחדות שהייתה שם והציע לשתף פעולה בעתיד. כשהגיע אלי שיר הנושא "קולות" ישר חשבתי עליו", אומר שוואקי ומוסיף, "עם שלומי ניתן לאחד חלקים שונים בעם כי אנו מגיעים מרקע שונה, מאוד משמח אותי לשיר איתו," מוסיף שוואקי ומציין כי הוא מנסה להעביר בשיר את הקולות השונים בעם ישראל, "קולות של אימהות, של אבות, של ילדים, של שמחה, של הר סיני ושל תפילה. אנחנו מעט יהודים בעולם ולכן לא משנה מה אתה, דתי או חילוני, יש לנו קול משותף וזאת המטרה שלי להגיע לכל נשמה יהודית".

שיר נוסף מהאלבום ששוואקי מעיד כי הוא שר אותו הרבה עם בנו משה, הוא השיר "זה הקטן", "אני שר אותו במיוחד לילד שלי כי הוא נכתב מעולמו של אב ויש בו משהו שיכול לגעת בכל אחד", אומר שוואקי ומתחיל לזמזם בקולו העדין את מילות השיר: "נולד לי ילד שיקרא לי אבא ואיתו נולד בי גם חלום".

(צילום: באדיבות המצולמים)

מתי הבנת שאתה זמר?

"כבר בתור ילד מאוד אהבתי לשיר והופעתי לא מעט עם להקת פרחי מיאמי. לא אשכח כי בגיל 15 אמר לי הרב בישיבה שהייתי מאוד קרוב אליו: 'אם הקב"ה נותן לך מתנה את השירה אסור לך לזרוק את זה'. אני מרגיש שיש המון כוח במוזיקה ואני משתדל להשפיע דרכה לטובה. היום אני ממש רואה שאפשר לשנות את החיים של בני אדם דרך המוזיקה".

מי הזמר היהודי הכי טוב שאתה מכיר?

"אם אתה שואל אותי עכשיו אני בוחר את שלומי שבת. המוזיקה שלו מאוד השפיעה עלי בתקופה האחרונה. הוא עשה עלי רושם גדול מאוד בגלל הענווה שלו ובגלל הנשמה שלו. יש הרבה זמרים טובים אבל אצלו הנשמה כל כך גדולה שאני בוחר בו".

כשאני שואל את שוואקי מה דעתו על שירת נשים דתיות, דבר שבשנים האחרונות התפתח ומקבל לגיטימציה רבה יותר, הוא מגלה, "אני מכיר את זה מקרוב, לאחותי יש בת שהתחילה לשיר עכשיו ואני מכיר אותה היטב, אם הן אוהבות לשיר שישירו, הן צריכות גם, למה לא?" עונה בשאלה.

את שעות הפנאי המעטות שיש בין אולפן להופעה, מנצל הזמר לתעל למה שהוא מכנה "החיים היהודיים". בשנה האחרונה הופיע שוואקי בקהילות רבות בעולם אך לדבריו כאשר הוא חוזר לביתו שבניו ג'רזי תמצאו אותו בבית המדרש. "יש לי כולל במרחק 5 דקות מהבית שם אני לומד, בנוסף, אני עוזר לאשתי בארגון החסד שיש לה, ארגון שמטפל בילדים מיוחדים, ודומה ל'ילדי שלווה' בישראל".

(צילום: מערכת וואלה! NEWS, מנדי הכטמן)

השבת של שוואקי

שוואקי מעיד על עצמו כי על שולחן שבת הוא שר הרבה עם הילדים את שיריו החדשים ומזמורי השבת, "בשבת האחרונה בדיוק שוחחתי עם הבן שלי ואמרתי לו: 'יש לנו שבת פעם בשבוע, זמן שמכבים את הטלפון את המחשב, ואני נמצא כל כך קרוב לה', למשפחה, מה יכול להיות יותר טוב משירה סביב השולחן עם ארוחה טובה כשהילדים שלי קרובים אלי'. מה יכול להיות יותר טוב מזה? אני חושב שזאת המתנה הכי טובה שאפשר לקבל".

סיפור לשבת

"לא מזמן נסעתי עם אשתי לאיטליה ולמטוס איתו היינו צריכים לחזור לבית ביום חמישי קרתה תקלה ונאלצנו להישאר בוונציה בשבת. לאחר הסעודה בבית חב"ד ישבתי עם אשתי ליד אחת התעלות וחשבתי כמה כיף שאנחנו יהודים, כי בכל מקום בעולם יש יהודי שדואג לי", מספר שוואקי בגאווה יהודית.

"כל כך הרבה רודפים אחרינו רק בגלל שאנחנו יהודים אבל באותו רגע הבנתי כמה זה מיוחד להיות חלק מהעם הזה. יש לי כזאת הכרת הטוב שבכל פינה בעולם יש מישהו שיקבל אותי בשבת וייתן לי להרגיש כמו חלק ממשפחתו, ייתן לי להרגיש בבית. אני צריך להגיד תודה לה' על זה שאני יהודי" חוזר על זה שוב ושוב בהתרגשות.

לסיום, יעקב שוואקי הוא?

"מנסה להיות יהודי טוב".

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully