פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   כמעט חצי מהישראלים חושבים שיש להכיר ברפורמיים ובקונסרבטיביים

   מסקר חדש עולה כי קרוב ל-50 אחוז מהציבור בישראל חושב שיש להכיר בזרמים הרפורמיים והקונסרבטיביים, מה שעשוי לתרום לחיזוק הקשר עם יהודי ארה"ב

   תמונת דיפלוט (מערכת וואלה! NEWS , וואלה)
   בית כנסת רפורמי (צילום: יח"צ)

   כמעט 50% מהציבור הישראלי חושב שיש להכיר בזרמים הרפורמיים והקונסרבטיביים, דבר שעשוי לתרום לחיזוק הקשר עם יהודי ארה"ב, שרבים מהם משתייכים לזרמים אלו. כך עולה מסקר חדש שערכה "קרן משפחת רודרמן" בקרב הציבור בישראל בסוגיות הקשורות ליהדות ארצות הברית ובהן הכרה בזרמים הרפורמיים והקונסרבטיביים והתייחסות לעמדת יהודי ארה"ב בקביעת מדיניות הממשלה לגבי תהליך השלום.

   הקהילה היהודית-אמריקאית היא הקהילה היהודית הגדולה והמשפיעה ביותר מחוץ לגבולות ישראל. חשיבותה באה לידי ביטוי בתמיכה הפוליטית האדירה המשתקפת בקשר המיוחד שבין ישראל וארה"ב, הכוללת מעל 3 מיליארד דולר בסיוע חוץ אמריקני למדינת ישראל ובתרומות של יהדות ארה"ב לישראל מדי שנה בסך מאות מיליוני דולרים.

   על פי הסקר שנערך בקרב 500 משיבים, גברים ונשים, בני 18 ומעלה, עמדותיו של הציבור בישראל מסויגות ביחס למעורבותם של יהודי ארה"ב בענייניה הפנימיים של ישראל כמו תהליך השלום או ניהול משרדי ממשלה וועדות בכנסת. רוב הציבור גם לא חושב שיהודי התפוצות צריכים להיות מיוצגים בכנסת. אזרחי ישראל מקנים חשיבות לשמירה על קשר עם יהדות ארה"ב.

   בהתאם לכך, הם מעוניינים שהממשלה תשקיע משאבים בהפחתת הניכור לישראל בקרב צעירי ארה"ב היהודים. בנוסף, כמחצית סבורים שהמדינה צריכה להכיר בזרמים הרפורמיים והקונסרבטיביים של היהדות,

   אחת השאלות המעניינות שנשאלו המשתתפים בסקר היא מי מנבחרי הציבור הבאים מבין לדעתך בצורה הטובה ביותר את מורכבות יחסי ישראל וארה"ב? ראש הממשלה, בנימין נתניהו קטף את המקום הראשון עם 43.8%, אחריו במקום ה-2 שר החוץ אביגדור ליברמן ובמקום ה-3 יו"ר האופוזיציה ח"כ בוז'י הרצוג. השרים נפתלי בנט ויאיר לפיד הגיעו למקומות האחרונים.

   ישיבת ממשלה, מרץ 2014 (מערכת וואלה! NEWS , יוסי אלוני)
   קטף את המקום הראשון - ראש הממשלה בנימין נתניהו (צילום: יוסי אלוני)

   הסקר מתפרסם לקראת יציאת משלחת "עמיתי רודרמן" הכוללת שישה חברי כנסת מ-5 מפלגות, המייצגים קשת רחבה של עמדות פוליטיות, לשבוע אינטנסיבי של הרצאות ומפגשים בבוסטון וניו יורק, שבמהלכו יקיימו פגישות עם בכירים בקהילה היהודית האמריקאית, במטרה להכיר לעומק את התפוצה היהודית הגדולה והחשובה ביותר. חברי הכנסת המשתתפים במשלחת הם: נחמן שי ואיציק שמולי מ"העבודה", מיכל רוזין מ"מרצ", שולי מועלם מ"הבית היהודי", שמעון אוחיון מ"הליכוד-ישראל ביתנו" ושמעון סולומון מ"יש עתיד".

   לדברי ג'יי רודרמן, נשיא קרן משפחת רודרמן: "מטרת תכנית עמיתי רודרמן היא ללמד מנהיגים ישראלים על הקהילה היהודית-אמריקאית. הסקר האחרון שביצענו מראה שהציבור הישראלי מבין שהקהילה היהודית-אמריקאית הינה חברה פלורליסטית, והקשר ההדוק עמה הינו הכרחי לביטחונה העתידי של מדינת ישראל".