פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   המחאה הצליחה? הרב אלון הפסיק ללמד בישיבה

   כבר 6 שבועות הרב אלון שהורשע במעשים מגונים, לא מעביר שיעורים בישיבת "אור עציון". האם זה בשל משמרות המחאה הקבועות שמתקיימות מחוץ לישיבה?

   מוטי אלון אחרי גזר הדין (נועם מושקוביץ)
   הרב מוטי אלון לאחר הרשעתו (צילום: נועם מושקוביץ)

   האם המחאה נגד שיעורו של הרב מוטי אלון בישיבת "אור עציון" של הרב חיים דרוקמן הצליחה? הישיבה בראשה עומד אחד מבכירי הרבנים בציונות הדתית, נתנה הכשר לרב מוטי אלון להמשיך ללמד תורה. בשנים האחרונות העביר הרב אלון שיעור קבוע בישיבה. הרשעתו במעשים מגונים לא שינתה את המצב ומאז גזר הדין הגיבוי הפך שנוי במחלוקת וגרר ביקורת קשה נגד הישיבה ונגד בעומד בראשה – הרב חיים דרוקמן. בין היתר, נשים קיימו משמרות מחאה קבועות מחוץ לשיעורו של אלון בישיבה.

   בישיבה מסרבים לאשר באופן רשמי כי שיעורו של הרב אלון אינו מתקיים יותר, אולם בפועל הרב אלון כבר אינו מוסר את שיעורו שישה שבועות וכך צפוי להיות בחודש הקרוב שבו התלמידים נמצאים בחופשת פסח. מנכ"ל הישיבה נפתלי קנדלר, סירב להגיב האם מדובר בהחלטה זמנית שנועדה למנוע את משמרות המחאה שהתקיימו מידי שבוע מחוץ לשיעור של הרב אלון או לכל שאלה אחרת בנושא.

   למרות זאת, יש מי שכבר מברך על כך ששיעורו אינו מועבר לתלמידים, "נראה שהישיבה החליטה להפסיק לסכן את התלמידים שלה על ידי חשיפה קבועה לעבריין מין מורשע", אמרה בתגובה אמונה קליין, מי שיזמה את משמרות המחאה מחוץ לישיבה בזמן שיעוריו של אלון, "אנחנו מברכים את הנהלת הישיבה על הצעד החשוב הזה". קליין תוהה, "איפה האחראיות של הישיבה על השיח הציבורי?". קליין ניהלה בחודשים האחרונים קבוצה בשם "תומכים בנפגעי הרב אלון" שצברה פופולריות רבה. לדבריה, "נשות המחאה דורשות מהישיבה לעשות ככל יכולתה לתקן את הנזק שנגרם בשיח הציבורי, את הנזק שנגרם לנפגעי מוטי אלון ולנפגעי האלימות המינית בכלל".

   נשים מפגינות נגד הרב דרוקמן (מערכת וואלה! NEWS , אריאלה מטר)
   חלק ממשמרות המחאה (צילום: אריאלה מטר)

   איילת ויידר-כהן, חברת הנהלה בארגון "קולך" שסייעה במאבק נגד העברת שיעורו של אלון בישיבה אמרה כי המחאה שצברה תאוצה מיד לאחר גזר דינו של אלון – הועילה וכי במידה ואלון ימשיך להעביר את השיעור, יישאר המסר הקשה כלפי הנפגעים לפיו שמי שהורשע בפגיעה ממשיך בתפקידו ועוד כמוסר שיעורים בישיבה.

   בעבר הגיב הרב דרוקמן לטענות נגדו ואמר כי לדעתו השופטת שהכריעה בעניינו של הרב מוטי אלון טעתה והוא ציפה לזיכוי מוחלט במשפט שהתנהל נגדו. בנוסף ציין הרב דרוקמן כי הוא נותן אמון מלא ברב אלון ולכן מאפשר לו להמשיך ללמד את תלמידיו בישיבה.