שבועות: חג בלי מצוות

ב"שולחן ערוך" יש 65 פרקים על פסח ו-44 פרקים על חג הסוכות. על שבועות - חג מתן תורה יש רק פרק אחד. הרב אורן אלעד מסביר למה דווקא בחג הזה כמעט ואין מצוות

ערוץ מאיר
02/06/2014
יח"צ - חד פעמי

בניגוד לחג הפסח וחג הסוכות, לחג מתן תורה כמעט ואין הלכות. ב"שולחן ערוך", הספר המרכזי של ההלכה יש שישים וחמישה פרקים על פסח, ארבעים וארבעה פרקים על סוכות ופרק אחד בלבד על שבועות. הרב אורן אלעד מביא את הסברו של רבי לוי יצחק מברדיטשב לתופעה.

לכל חג יש שני סוגי מצוות - מצוות כלליות, ומצוות מיוחדות לאותו החג. בשבועות יש רק מצוות כלליות ולא לחינם. שבועות נקרא גם "עצרת" כי זה הזמן לעצור ולהתבונן בקשר שלנו לתורה, להר סיני, ולמי שנתן לנו את התורה, מעל לכל מצווה יישומית ספציפית כזו או אחרת. דרך החיבור הכל כך גבוה הזה אנחנו יוצאים להבנה מהו באמת חג השבועות.

לפינות נוספות של הרב אורן אלעד

65 פרקים על פסח(צילום: ערוץ מאיר)

ערוץ מאיר בטלוויזיה הוקם ומופק על ידי עמותת "יהדות באהבה ובאמונה", מיסודו של מכון מאיר. הסלוגן שלנו - "יהדות באהבה", שואב את השראתו מהמשנה במסכת אבות: "הוי מתלמידיו של אהרון, אוהב שלום ורודף שלום, אוהב את הבריות ומקרבן לתורה". זוהי גם מטרתו של ערוץ מאיר - לאפשר למי שרוצה להתחבר ליהדותו, למסורת בית אבא, לקבל תוכן טלוויזיוני יהודי איכותי וערכי מתוך אהבה לו ולילדיו, ולהעמיד תכנים יהודיים עמוקים שיהיו נגישים לכל אדם.

במסגרת וואלה! יהדות אנו מעניקים הצצה לתכנים של ערוץ מאיר בטלוויזיה. אתם מוזמנים לטעום, ליהנות, ולצפות בתוכניות המלאות של ערוץ מאיר בטלוויזיה בערוץ 96 ב-HOT וב-YES, וכן להיכנס לאתר האינטרנט של הערוץ.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully