וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

נאבקים בהטרדות מיניות בבנות השירות הלאומי

8.6.2014 / 10:53

מנתונים שנחשפו עולה כי 34% מבין בנות השירות הלאומי הוטרדו או הותקפו מינית בזמן השירות. נוהל חדש שהופץ קובע נהלים חדשים למלחמה בהטרדות. "מבחינתנו כל בת היא עולם ומלואו"

אילוסטרציה. אורי לנץ
אילוסטרציה/אורי לנץ

כך נאבקים בהטרדות מיניות נגד בנות-חיילות בשירות הלאומי: נוהל חדש, שהופץ בימים אלו קובע נהלים חדשים למלחמה בהטרדות מיניות נגד בנות בשירות הלאומי. הנוהל הופץ בעקבות התגברות הטענות בנושא הטרדות מיניות המתבצעות במקומות שירות מסוימים במסגרת השירות הלאומי-אזרחי.

מנתונים שנחשפו לאחרונה בוועדה לקידום מעמד האישה עולה, כי 34% מבין בנות השירות הלאומי הוטרדו או הותקפו מינית, ומתוכן 78% חשו שהכלים שהמערכת נתנה להן להתמודדות עם המצב לא היו מספיקים. בנות השירות הלאומי בסיכון גבוה לפגיעה מינית בשל גילן. לפי הנתונים, מתוך 100 בנות שפונות לטיפול, 65% סבלו מהטרדה מינית בזמן השירות הלאומי או קודם.

הנוהל החדש הופץ להתייחסויות בקרב הגופים המוכרים בשירות הלאומי. הוא כולל בתוכו 3 סעיפים עיקריים: זיהוי הטרדה מינית- הגדרת הטרדה מינית, הסברה ומניעת התופעה בקרב המתנדבות, וכן דרכי טיפול בנושא.

מטרת נוהל זה לחדד נהלים וליצור מנגנון טיפול אחיד לכל העמותות בשירות הלאומי-אזרחי. הנוהל יצטרף למנגנון הקיים בנושא זה גם כיום בכל "גוף מוכר" בשירות הלאומי-אזרחי, הכולל אחראית על הטרדות מיניות אשר תהווה כתובת, אליה יכולות לפנות הבנות על מנת לקבל את העזרה הנדרשת במקרה הצורך, זאת מלבד רכזות ועובדות סוציאליות הנותנות מענה לנושא, נוהל מסודר לטיפול בהטרדות לכל עמותה וכן ביצוע הכשרות בנושא למתנדבות לפני תחילת השירות, ובחלק מהגופים אף הכשרות נוספות באמצעה של שנת השירות.

הכשרות אלו מועברות על ידי גורמים מקצועיים, אשר מקנים להם את הביטחון ואת היכולת לזהות ולהתמודד עם התופעה של תקיפות ופגיעות מיניות, וכן מסייעים בהבהרת המושגים הרלוונטיים בנושא.

נוהל זה מצטרף להנחיה קודמת, אותה הוציא מנכ?ל רשות השירות הלאומי-אזרחי, שר-שלום ג?רבי, כבר בתחילת שנת השירות הנוכחית בחודש ספטמבר האחרון, שעניינה איסור על שירות במשמרות לילה החל מהשעה 21:00 בערב, מתוך דאגה לשלומם של המתנדבים והמתנדבות.

מנכ"ל רשות השירות הלאומי-אזרחי, שר-שלום ג'רבי אמר כי "רשות השירות הלאומי-אזרחי יחד עם השר הממונה אורי אורבך והגופים המוכרים בשירות הלאומי, רואים חשיבות עליונה בטיפול בנושא ההטרדות המיניות בשירות הלאומי-אזרחי. אנו רואים לנגד עינינו כל העת את שלומן וביטחונן האישי של המתנדבות. אמנם המצב אינו חמור כמו שיש המנסים לתאר מסיבות כאלו ואחרות, אך בכל זאת מבחינתנו כל בת היא עולם ומלואו. אנו מודעים לבעיות הקיימות ואכן יש עוד מה לשפר בנושא ולכן פועלים בכל האמצעים על מנת להעלות את המודעות לעניין ולטפל בצורה אחידה ומוסדרת במקרים מזעזעים אלו של הטרדות מיניות".

1
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully