וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מה סופר נני היתה עושה ל"בן סורר ומורה"?

4.9.2014 / 9:00

דינו של הבן הסורר - הוצאה להורג לאור היום בסקילה. במילים אחרות, ילד קטן אשר אינו מקשיב בכיתה, מקלל את הוריו, שותה וודקה ומעשן - יסקל למוות. מצווה אשר ללא ספק הייתה מזעזעת את "סופר נני". למזלנו, חז"ל הבינו כי מצווה זו כבר איננה מתאימה לזמנם הקדום

אין תמונה. צילום מסך, מערכת וואלה
"סופר נני" - מיכל דליות/מערכת וואלה, צילום מסך

פרשת "תצא" היא פרשה מלאת מצוות. לא פחות מ-74 מצוות. לפי הרמב"ם, פרשת תצא היא הפרשה עם הכי הרבה הלכות בתורה. בין 74 המצוות ישנן כמה מצוות סוציאליות, אנושיות ומרגשות, אולם גם כמה קשות ואכזריות. את אלו ניתן לקשור ככל הנראה לתקופה אחרת ולמציאות אחרת, אשר לנו כיום יהיה קשה מאוד להבין ולעכל.

דוגמא לאכזריות זו ניתן למצוא במצוות "בן סורר ומורה", מצווה אשר, ללא ספק, הייתה מזעזעת את "סופר נני". לפיה, הורים אשר בנם הקטן אינו הולך בדרך הישר נדרשים להזהיר אותו, להתרות בו ואז להביאו בפני בית דין. דינו של הסורר - הוצאה להורג לאור היום בסקילה. במילים אחרות, ילד קטן אשר אינו מקשיב בכיתה, מקלל את הוריו, שותה וודקה ומעשן...יסקל למוות...

וזאת לשון המקרא:

?כי יהיה לאיש בן סורר ומורה איננו שומע לקול אביו ואמו ויסרו אותו ולא ישמע אליהם. ותפסו בו אביו ואמו והוציאו אותו אל זקני העיר ואל שער מקומו ואמרו אל זקני עירו. בננו זה סורר ומורה ואינו שומע בקולנו זולל וסובא. ורגמוהו כל אנשי עירו באבנים ומת ובערת הרע מקרבך.?

למזלנו, חז"ל הבינו כי מצווה זו כבר איננה מתאימה לזמנם הקדום. כך באמצעות עבודת מדרש מורכבת, הם הצליחו לעקר את הכתוב בכך שהגבילו את גילו של הילד ואף דרשו עדים.

יתרה מכך, הם גם סייגו והגבילו עוד ועוד עד שאמר רבי שמעון בגמרא "שבן סורר ומורה לא היה ולא נברא." וזאת גם גדולתה של ההלכה הקדומה, אשר הייתה מהלכת ,משתנה ומתאימה את עצמה למציאות.

דיוקנו הנפוץ של הרמב"ם מהמאה ה-18. Creative Commons
לפי הרמב"ם, פרשת תצא היא הפרשה עם הכי הרבה הלכות בתורה. דיוקן המיוחס לרבי משה בן מימון - הרמב"ם/Creative Commons

השבוע, שבוע פתיחת שנת הלימודים, ברור לכולנו- כהורים וכמחנכים שלא ניקח ילד סורר ומורה, ככל שיהיה, ונסקול אותו בכיכר העיר.

לצערי, במציאות שלנו, יש ביננו ציבור ההולך וגדל של אנשים שמאמינים כי מצוות התורה, אשר נוגדות את תרבות חיינו היום, תקפות גם היום כלשונן. הם נגד שינוי של כל דבר. השם הנכון לכך הוא פונדמנטליזם או קיצונות דתית, ממנה על כולנו להיזהר ולהישמר. עלינו ללמוד מחז"ל: היהדות היא תרבות משתנה ודינאמית ואם הלכה אינה מתאימה, או אפילו נוגדת את המציאות, אנחנו חייבים לשנות אותה ולא ללכת ראש בקיר כנגד המציאות.

את מצוות "בן סורר ומורה" עלינו לשמור במקום הראוי לה - כהלכה ישנה, עקרה ולא רלוונטית לחיינו כאן והיום. "חנוך לנער על פי דרכו"- הוא המוטו החינוכי הרלוונטי לחברה שלנו כיום. ובהזדמנות זו אני מאחל איחולי שנת לימודים מוצלחת לכל הטובים, השובבים והסוררים.

ערן ברוך הוא מנכ"ל ארגון בינה

ארגון בינה עוסק בהעמקת הזהות היהודית בקרב הציבור הישראלי

2
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully