וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

איך צלצול בית הספר הפך להפקה מוזיקלית משפחתית

בשיתוף עמותת יהדות ישראלית, בשיתוף עמותת יהדות ישראלית

5.1.2020 / 15:45

הרעיון לביצוע השיר החל בכלל כצלצול תחילת הלימודים בתלמוד תורה של הבן של יונתן רזאל. "כל פעם אני שומע את השיר הזה, עד שזה הפך ממש לחלק מזמירות השבת שלנו. אמרתי לאחים שלי, בואו נקליט את זה. וזו סגירת המעגל שלנו"

יונתן רזאל, יחד עם אביו ר' מיכה והאחים אהרן ויהודה מציגים שיר מיוחד - "אחת שאלתי". השיר מהווה ביטוי מוזיקלי לחוויה רוחנית שמלווה את המשפחה במחזור הש"ס שלפניו וביתר שאת במחזור הנוכחי בכולל ללימוד הדף היומי שהמשפחה מפעילה ומשתתפת בו. "השיר מסיים לא רק בשבילי אלא גם לאבא, לאהרן וליהודה הצעיר - 7 וחצי שנים של לימוד הדף היומי", מגלה יונתן. את השיר הלחין פינקי וובר ואת העיבוד המיוחד כתב יונתן רזאל כחלק מהפקה מיוחדת של ארגון "דרשו".

איך זה התחיל?

יונתן לומד בכולל כל יום עד השעה 14:00. כשבנו הקטן נולד לפני שנה, הוא הרגיש צורך להיות יותר קרוב לבית, "הקמתי כולל דף יומי בגבעת זאב, שם אני גר". סיפור ההתמדה אינו נחלת יונתן בלבד, מדובר באתגר משפחתי של ממש. לפני ארבע שנים הקים אביו ר' מיכה יחד עם הבן יהודה כולל בירושלים. יונתן מספר בגאווה שאחיו הקטן יהודה כבר מסיים בפעם השנייה את הש"ס "אבל שם זה שני סדרים ביום עם בחינות".

"הסיום שלי", מגלה יונתן, "הוא לא סתם מרגש, מסלול של 7 וחצי שנים, זה הדבר הכי יפה ומדהים שנחשפתי אליו בחיי. כמה יופי חכמה ואור, כל יום אני משתאה לגמרי מול היופי והעומק והעושר הרוחני". ככלל, מהפכת הדף היומי מקיפה את העולם היהודי, בכל נקודה על הגלובוס לומדים את אותו דף, מה שמאפשר לכל הלומדים להישאר מסונכרנים, פתרון מצוין למוזיקאי שיוצא להופיע בעולם. "יש מקומות קבועים כמו דרום אפריקה למשל, יש לי שם חברותא קבוע, שמוסר שיעור של דף יומי. יש לי סיפורי ניסים מדהימים שמסייעים לי להתמודד עם נסיעות להופעות, כמו למצוא חברותות בברוקלין, במנהטן. יצא לי פעם להיות בדנוור ולצאת באמצע השיעור בנץ להגיע לפגישה ב5 וחצי בבוקר, להגיע לניו יורק ולמצוא שיעור שממשיך את אותה משנה שהפסקתי בבוקר. זה קיים בכל העולם, הייתי פעם בר מצווה של אוליגרך במונקו ואני מוצא את עצמי לומד דף היומי על חוף ים עם חברים שם. זה הדבר הכי מדהים והכי קשה שעשיתי בחיים שלי"

עבור אדם שעשה תואר ראשון בניצוח בגיל 16 מפתיע לשמוע שהשלמת הש"ס היא הדבר הקשה ביותר שעשה בחייו: "אתה צריך להבין, הש"ס בנוי בצורה כזו שאם לא הבנת את הדף של אתמול, אתה לא יכול להמשיך ללמוד במנותק את הדף של היום זה כמו פצצה מתקתקת כזו, ולכן חייבים להתמיד".

רזאל אחת שאלתי. נתי אלבר,
"כל המשפחה שלנו מוזיקלית"/נתי אלבר

בואו נקליט את זה

איך התחברו גברי המשפחה לשיעור ולשיר שבא בעקבותיו? "כשאנחנו נוסעים לטיול משפחתי אז לומדים יחד, יהודה מוסר את השיעור וכולם יחד בזה, גם בסעודות לפעמים. כל המשפחה שלנו מוזיקלית, גם הרב יהודה, רק שהוא בחר להשקיע בלהיות רב. השיר הזה, 'אחת שאלתי', התחיל בכלל כצלצול ההפסקות ב'חיידר' של בני שנמצא ממש מול הבית. כל פעם אני שומע את השיר הזה, עד שזה הפך ממש לחלק מזמירות השבת שלנו. אמרתי לאחים שלי, בואו נקליט את זה וזו סגירת המעגל שלנו". אחת שאלתי של פינקי וובר, בוצע לראשונה באלבום "יונגערליך".

בשיתוף עמותת יהדות ישראלית, בשיתוף עמותת יהדות ישראלית
1
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully