וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

צפו: החיילים מנצח יהודה שריגשו אצטדיון שלם בארצות הברית

דני אבן בשיתוף עמותת יהדות ישראלית, בשיתוף עמותת יהדות ישראלית

12.1.2020 / 13:21

אירוע סיום הש"ס הגדול מכולם היה באצטדיון "מטלייף" בניו ג'רזי. כתשעים אלף איש התכנסו לרגל סיום המחזור ה-13 של לימוד הדף היומי באירוע בו בחרו לציין דווקא את חיילי מסלול נצח יהודה בצבא הכי מוסרי בעולם

את סיום הש"ס שנלמד לפי סדר "הדף היומי" חגגו בשבוע שעבר מאות אלפים בכל רחבי העולם היהודי, כאשר במשך 7.5 שנים, לומדים בכל העולם, יום יום, את אותו דף גמרא. האירוע הגדול מכולם היה באצטדיון "מטלייף" בניו ג'רזי, בחסות "אגודת ישראל" באמריקה: כתשעים אלף איש התכנסו לרגל סיום המחזור ה-13 של לימוד הדף היומי, תוך שהם מחוברים דרך מסכים לאירועי סיום נוספים ברחבי העולם, בהם בחרו לציין דווקא את חיילי המסלולים החרדים בצה"ל.

משתתפי סיום הש"ס בניו ג'רזי ייצגו מערך רחב של קהילות יהודיות בארצות הברית, מקסיקו, אירופה ואף ישראל. חסידים עובדים, אברכים ליטאים, אנשי אורתודוכסיה מודרנית, בעלי תשובה, ספרדים ואשכנזים. כל אלה בחרו להתחבר לסיום "החרדי-צבאי" יוצא הדופן של החיילים החרדים בישראל.

סיוש הש"ס ארה"ב נצח יהודה. עמותת נצח יהודה,
החגיגות ימשכו לנצח/עמותת נצח יהודה

אגודת ישראל - חברתית או פוליטית?

אם נבחן את תנועת אגודת ישראל באמריקה המשתייכת לאגודת ישראל העולמית, נראה שהיא שונה מהותית מאגודת ישראל המוכרת לנו כאן. בארה"ב - התנועה אינה פוליטית, אלא חברתית. היא דואגת לצרכי הקהילה היהודית האורתודוכסית, בחינוך, חסד וצרכים חברתיים. וכך, למרות שהאגודה האמריקאית הינה שותפה אידיאולוגית למפלגות החרדיות בישראל, היא מדברת בשפה שונה, א-פוליטית, מה שעשוי להסביר את הנכחתם של חיילי צה"ל החרדיים באירוע כה משמעותי.

סיום הש"ס ארה"ב נצח יהודה. עמותת נצח יהודה,
לומדים תורה בשטח/עמותת נצח יהודה

נצחון יהודה

כאמור, במחזור הנוכחי חגגו חיילי גדוד נצח יהודה את סיום הש''ס שלהם. הסיום ה"צבאי-חרדי" התקיים בהשתתפות הרב דוד פוקס והרב יהושע גרשטיין מרבני עמותת נצח יהודה ורב הגדוד סגן משה מזרחי. באירוע נכחו גם מח"ט כפיר, אלוף משנה ערן אוליאל וכל קציני המטה של הגדוד.

בלימוד שנערך בשנים האחרונות, השתתפו כ-150 חיילים מגדוד נצח יהודה, אשר למדו יום יום את הדף היומי במהלך שירותם הצבאי. בנר רביעי של חנוכה הם סיימו, במקביל, מסכת ברכות ומסכת סוכה.

סיום הש"ס ארה"ב נצח יהודה. עמותת נצח יהודה,
שישו ושמחו בשמחת תורה/עמותת נצח יהודה

הקשבה למצוקות של עם ישראל

"לימוד הדף היומי שאני מספיק בין המשימות היומיומיות שלי, נותן לי חיזוק משמעותי בתקופת השירות הצבאי", מספר דובי ליכטר מפלוגת הפלחוד שחגג עם חבריו את הסיום, "מבחינתי הלימוד הוא השיא של היום, וזאת תחושה שמשותפת לרבים מהחיילים בגדוד. אנחנו מתגאים בשילוב של השירות הצבאי יחד עם הערכים התורנים שקיבלנו מהבית."

הרב יהושע גרשטיין, מי שמרכז את הפעילות הליווי הרוחני בגדוד 97 מטעם עמותת נצח יהודה, ביקש להדגיש את ייחודיותם של החיילים שלומדים ומשרתים בד בבד, "יש סיפור ידוע על הבעל התניא והצמח צדק ששניהם ישבו ולמדו תורה. במהלך הלימוד שלהם היה שם תינוק שבכה ובעל התניא סגר את הספר, ניגש להרגיע אותו, ורק כאשר הכל בא על מקומו בשלום הוא חזר ללימוד. לאחר מכן הוא אמר לצמח צדק שלימוד תורה חייב להתקיים יחד עם הקשבה לצרכים והמצוקות של עם ישראל". הרב גרשטיין אמר לחיילים הלומדים: "כל אדם חייב לראות איך הוא יכול לתרום לצרכי הציבור בסביבתו. אשריכם שאתם מצליחים גם ללמוד תורה וגם להיות קשובים לצרכים של עם ישראל ולדאוג להם."

דני אבן בשיתוף עמותת יהדות ישראלית, בשיתוף עמותת יהדות ישראלית
2
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully