וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

תל אביב, תלמדי: "יום הנחת תפילין" בקריית שמונה

דני אבן בשיתוף עמותת יהדות ישראלית, בשיתוף עמותת יהדות ישראלית

20.2.2020 / 7:30

בעקבות הסערה שפרצה סביב דוכני הנחת תפילין, ראש עיריית קריית שמונה אביחי שטרן יזם את 'יום הנחת התפילין העולמי' - היום (חמישי) והתברך אצל מרן הגאון רבי חיים קנייבסקי. צפו

כיכר השבת

בעקבות הסערה שפרצה לאחר שעיריית תל אביב אסרה על הצבת דוכני הנחת תפילין מחוץ למוסדות החינוך בתל אביב, יצא ראש עיריית קריית שמונה, אביחי שטרן, ביוזמה להפיכת היום יום חמישי ה-20.02.2020, ליום הנחת התפילין העולמי.

לרגל היוזמה נכנס ראש העיר למעונו של מרן שר התורה הגאון רבי חיים קנייבסקי וזכה לקבל את ברכת הרב להצלחה. בשיחה עם שמעון ברדי בצאתו מבית הגר"ח קנייבסקי, תיאר ראש העיר אביחי שטרן את תחושתו לאחר הביקור אצל הרב: "אשריי על הזכות הזו, לראות את הצנעה, את הגדולה הזו, התרגשות המילים נעלמו לי מהפה, אפילו לברך 'שהחיינו' לא הצלחתי, אשרינו שזכינו בזכות הזו".

ביציאה מבית הרב (צילום: כיכר השבת, פאר לרדו)

כיכר השבת

זה קשור לנפש

על היוזמה המיוחדת שלו הוא סיפר: "זה קשור לאמונה שלך, לנפש שלך, לנשמה שלך, אני נכד לניצול שואה, סבא שלי ומשפחתו זכרונם לברכה נרצחו על הזכות הזו של להניח תפילין. אנחנו פה בארץ היהודים, זה שנוי במחלוקת בכלל? לא ראיתי שעיריית תל אביב או כל עירייה אחרת אוסרים על הצבת דוכנים אחרים. לאן הגענו? בזה שאנחנו אוסרים על הצבת דוכני תפילין אנחנו כופים על אלה שרוצים לקיים את המצווה הזו ולהניח תפילין - לא לקיים אותה".

הרב יגאל כהן, מגדולי מזכי הרבים, הצטרך ליוזמה וקרא לכל יהודי ויהודי להניח תפילין. "תגיד בורא עולם תודה רבה על החיים, יום אחד, פעם אחת לפחות, תניחו תפילין והקב"ה יתן לכם מידו המלאה, הרחבה, העשירה והפתוחה".

יצוין כי בקריית שמונה מתכוונים להפוך את "יום הנחת התפילין העולמי" למסורת ולהציב דוכני הנחת תפילין בכניסה לבתי ספר ומוסדות ציבור, אשר יופעלו על ידי בני הנוער, סטודנטים ותושבים.

הרב יגאל כהן (צילום: כיכר השבת, פאר לרדו)

כיכר השבת

כפר סבא מגיבה גם היא

אם יש לתת כבוד השבוע הרי שהוא כולו מגיע לתלמידי תיכון כצנלסון בכפר סבא שהחליטו להראות לחולדאי בדיוק מה הם חושבים על התבטאויותיו. התלמידים הגיעו בבוקר אמש עם כיפות לבנות ונעמדו בכניסה למתחם בית הספר כשהם מניחים תפילין. צעד זה גרר תגובות חמות מציבור רב שהתוודע לעמדה בה נקטו התלמידים.

עמית הרשקוביץ ואסף ארי-עם מובילי המחאה סיפרו "בסך הכל עשינו את החובה שלנו בתור אזרחי מדינת ישראל. ביצענו מחאה בצורה פשוטה ובצורה הטובה ביותר, ללא כפייה וללא שום דבר אחר שאמור להפריע לעוברים והשבים. הדברים (הבזויים לדעתנו) שאמר רון חולדאי הפריעו לנו ואנחנו לא ניתן לזה לעבור בשתיקה, בנוסף לזה עשינו את זה מחוץ לבית הספר לאחר שנמסר לנו מההנהלה כי ללא אישור מהמנהל ורק לאחר ישיבה של צוות ההנהלה אולי נוכל לעשות זאת בשטח בית הספר. לשמחתנו הרבה עוד ילדים מבית הספר מכל השכבות נרתמו לעזור לנו, ללא כל בקשה אלא מתוך הבעת נכונות להתנגד לאמירה הזו, דבר שמוכיח שהדבר שעשינו מייצג חלק נכבד מבית הספר שאולי פחד להביע את דעתו. אנחנו מתכוונים להמשיך במאבק שלנו נגד אמירות כאלה שפוגעות באוכלוסייה שלמה כפי שעשינו במקרה הזה".

דני אבן בשיתוף עמותת יהדות ישראלית, בשיתוף עמותת יהדות ישראלית
3
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully