וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

פסק הלכה מפתיע: מי שקר לו - שיקנה תנור

דוד ברגר, בשיתוף שובה ישראל

8.12.2020 / 11:30

"סכנת הקורונה היא סכנה הכרוכה בפיקוח נפש וממילא מחויבים להשאיר את החלון פתוח בימות החורף", כך פסק הגאון רבי יצחק זילברשטיין, חבר מועצת גדולי התורה ורב שכונת 'רמת אלחנן' בבני ברק, במענה לשאלת אברכים

חלון עם טיפות. ShutterStock
חלון בחורף/ShutterStock

בימים האחרונים פנו מספר אברכים להרב זילברשטיין כשבפיהם שאלה מעניינת בנוגע לפתיחת חלונות בימות החורף הקרים. על פי ההלכה, בימות החורף הולכים אחר המיעוט עד כדי שאפילו אם רק אחד מהמתפללים מבקש לסגור את חלונות בית הכנסת - שומעין לו. אלא שכעת מבקשים האברכים לדעת כיצד לנהוג, לאחר שהתברר להם כי על פי הוראות משרד הבריאות יש להותיר חלונות פתוחים, בשל סכנת נגיף הקורונה. תשובתו של הרב התפרסמה על גבי מודעה שנתלתה במספר בתי כנסת בבני-ברק ובערים נוספות.

הרב זילברשטיין שקיבל את השאלה לידיו, הכריע כי היות ומדובר במצב חירום יש להותיר את החלונות פתוחים גם בימי החורף, זאת בכדי שלא להגיע לחשש פיקוח נפש. "יראה לי שסכנת הקורונה היא סכנה הכרוכה בפיקוח נפש וממילא מחויבים להשאיר את החלון פתוח", כתב הרב זילברשטיין בפסק ההלכה שפורסם בימים האחרונים בבתי כנסיות רבים.

הרב זילברשטיין מוסיף ומנמק בפסק ההלכה כי "לטוען שהקור מפריע לו ובימות החורף יש לסגור את החלון אם מפריע למישהו, הדבר לא נאמר בזמן סכנת קורונה, ומי שקר לו שיקנה תנור חימום ואין לו זכות לדרוש את סגירת החלון".

"נגיף הקורונה מועבר באמצעות טיפות הניתזות מהפה ומהאף בעיקר בדיבור. בעוד הטיפות הגדולות מגיעות למרחק של כ-2 מטרים, הרסיסים הקטנים נותרים שעות ארוכות באויר כשהם בחלל סגור ללא זרימת אוויר. שהייה ממושכת במקום צפוף וסגור מגבירה את סיכויי ההדבקה ועל כן מתבקשים המתפללים להותיר את החלונות פתוחים - ולהרחיק ילדים קטנים מחלונות בהן אין סורגים", אמרו בתגובה במטה ההסברה החרדי של משרד הבריאות.

דוד ברגר, בשיתוף שובה ישראל
1
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully