וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אחדות, כי כולנו אחים: איזה מסר אקטואלי יש בפרשת השבוע?

אריה זמיר, בשיתוף שובה ישראל

21.12.2020 / 13:27

לקראת פרשת ויגש, בה נחשף יוסף בפני אחיו ולאחר מכן בפני אביו יעקב, כתבה העיתונאית סיון רהב מאיר בדף הפייסבוק שלה כי "מאז בריאת העולם היה ברור שרק אחד שורד", עד שיוסף הציע מודל מהפכני, בו כולם ינצחו. הדברים המלאים בפנים

בשבת הקרובה נקרא בבית הכנסת את פרשת ויגש, בה יוסף נחשף בפניהם של אחיו ובהמשך בפניו של אביו יעקב. היחסים של יוסף עם אחיו השבטים מורכבים מאוד ומפרשי התורה דנים עליהם רבות. העיתונאית סיון רהב מאיר קישרה את הנושא לימינו אנו - ימים בהם אנחנו מרבים לשהות בבית, בגלל סגרי הקורונה.

הנה דברים שפרסמה בדף הפייסבוק שלה: "מאז בריאת העולם, היה ברור שרק אחד שורד: שני אחים נולדו, קין והבל, אבל קין רצח את הבל. אחר כך נולדו לאברהם שני בנים, יצחק וישמעאל, אבל רק יצחק המשיך וישמעאל גורש. ליצחק נולדו יעקב ועשיו, ושוב - אחד צדיק ואחד רשע, אחד יורש את הבכורה ואחד לא. לכן הבנים של יעקב אבינו כבר חשבו שזה חוק טבע. הם שנאו את יוסף וקינאו בו, כי חשבו שהוא יהיה היחיד שייבחר להמשיך את דרכו של יעקב.

אחרי כל המריבות, מה שיוסף מציע בפרשת השבוע הוא מודל מהפכני: אחדות. כולם ינצחו, ביחד. אין צורך לזרוק אחים לבור, כי 12 שבטים מגוונים ימשיכו את דרכו של יעקב אבינו, בהרמוניה. זה אפשרי. איפה אפשר לראות זאת? אצל הבנים של יוסף, אפרים ומנשה.

כשיעקב אבינו מברך אותם הוא משכל את ידיו, ומקדים את הצעיר לבכור. באופן מפתיע, לא שמענו על קנאה או מריבה ביניהם. הם למדו מיוסף שאפשר לוותר, אפשר לפרגן, לא צריך להיות קטנוניים.

לכן עד היום הורים מברכים את ילדיהם בערב שבת ואומרים: "ישימך אלוקים כאפרים וכמנשה". אחים שמתנהגים ככה משמחים את הוריהם, ומשמחים את הקדוש ברוך הוא, ומאפשרים לעם ישראל להמשיך ולהתקדם. בסיומו של ספר בראשית הסוער, זוהי המשפחה שממשיכה את ההיסטוריה.

נקודה למחשבה, בפרט בימים שבהם כולם סגורים בבית, והיחסים בין אחים נמצאים במבחן. בהצלחה".

אריה זמיר, בשיתוף שובה ישראל
  • עוד באותו נושא:
  • אחים
0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully