וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בעקבות הסערה העולמית: נשיא תוניסיה התנצל על דבריו נגד היהודים

אריה זמיר, בשיתוף שובה ישראל

21.1.2021 / 14:55

לאחר שדיבר בגנות היהודים והאשים אותם בחוסר היציבות במדינה, חזר בו קייס סייד מדבריו ובהודעה שפרסם נכתב: "יהודי תוניסיה הם אזרחים הנהנים מהטיפול וההגנה כמו כל האזרחים האחרים וזכות זו אינה ניתנת לערעור"

הרב ביתאן עם נשיא תוניסיה. ארכיון ועידת רבני אירופה,
הרב ביתאן עם נשיא תוניסיה קייס סייד/ארכיון ועידת רבני אירופה

בעקבות הפרסום הבינלאומי על דאגה בעולם היהודי בעקבות דברי נשיא תוניסיה קייס סייד, בגנות יהודי ארצו, הנשיא התנצל והבהיר את דבריו מחדש, בטענה כי הדברים שפורסמו אינם נכונים.

הנשיא שוחח עם הרב הראשי של ג'רבה, הרב חיים ביתאן, והתנצל בפניו על הדברים הקשים שהטיח בקהילה היהודית בארצו.

בהודעה שפרסם כתב סייד: "בעקבות חדשות כוזבות שמסתובבות, חשוב שנשיאות הרפובליקה תעמיד דברים על דיוקם. ראשית: נשיא הרפובליקה לא נחשף לדת כלשהי, ולא הייתה הצדקה סבירה לכל אדם שפוי להעלות את נושא הדתות לאור ההפגנות הללו, בנוסף לעובדה שהוא סבור שנושא זה כלל לא הועלה בתוניסיה. שנית: עמדתו של נשיא הרפובליקה ברורה בעניין זה, שכן הוא מבדיל בין יהדות מחד, וציונות מאידך.

נשיא הרפובליקה הבהיר בשיחת טלפון עם הרב הראשי, חיים ביתאן, כי יהודי תוניסיה הם אזרחים הנהנים מהטיפול וההגנה של המדינה התוניסאית כמו כל האזרחים האחרים. זכות זו, אינה ניתנת לערעור", הוסיף. "למרבה הצער, יש כאלה בתוניסיה שלא מהססים לשקר ולהשמיץ ולהעמיד פנים שהם חד משמעיים על מנת להשיג יעדים פוליטיים המוכרים לכולם".

המכתב של הרב של תוניסיה. ארכיון ועידת רבני אירופה,
המכתב של הרב של תוניסיה/ארכיון ועידת רבני אירופה

בסיור שערך אתמול האשים סייד בפני ההמון בשכונת מגוריו מנהילה, בבירה תוניס, את היהודים באחריות לחוסר היציבות במדינה. בעיר מתקיימות הפגנות אלימות נגד הממשלה עקב המצב הכלכלי, והן מלוות במעשי ביזה.

ארגונים יהודיים ובהם ועידת רבני אירופה גינו את דברי הנשיא סייד והביעו דאגה לשלומה של הקהילה היהודית בתוניסיה. בהודעה שפרסמה כתבו ראשי הועידה כי הם מביעים את דאגתם העמוקה בעקבות הדברים וקוראים לו לחזור בו מדברים אלו, המהווים איום מיידי על שלמותם הפיזי והמוסרי של אזרחי יהודי תוניסיה.

נשיא הועידה ורבה של מוסקבה, הגאון רבי פנחס גולדשמידט אמר: "ממשלת תוניסיה היא הערבה לביטחונם של יהודי המדינה; דברי הנשיא מאיימים על שלמותה של אחת הקהילות היהודיות הוותיקות בעולם".

אריה זמיר, בשיתוף שובה ישראל
  • עוד באותו נושא:
  • תוניסיה
2
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully