וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הרב פינטו: המגיפה היא מנורה אדומה להתעורר בתשובה

דוד ברגר, בשיתוף שובה ישראל

22.2.2021 / 12:12

מה הוביל לשנה הקשה שעברה עלינו, איך אפשר לשנות את המצב בעתיד ומדוע החיסונים הם פתרון מוצלח לקורונה, אבל רק פתרון זמני? האדמו"ר הרב יאשיהו פינטו הרחיב בנושא

שנה קשה עברה על כולנו. מגיפת הקורונה הפילה חללים רבים בכל העולם, עסקים נסגרו והכלכלה התמוטטה. הגיע הזמן להבין מדוע הקדוש ברוך הוא עשה לנו את זה, למה הוא בכלל נותן ייסורים לאדם ואיך באמת פותרים את הבעיה האמיתית.

האדמו"ר רבי יאשיהו פינטו, ראש אבות בתי הדין במרוקו, האריך בדברים והסביר: "צריך האדם לדעת, שכל התכלית היא שיעשו תשובה ואין הקב"ה מביא על האדם יסורים סתם לצערו, אלא שיעשה תשובה. והייסורים הכלליים והפרטיים הם למטרה אחת, רק לעשות תשובה".

האדמו"ר התייחס לשנה הקשה שעברה על העולם כולו, בכל ההיבטים: "הנה נכנסים אנו לכשנה שכל העולם השתנה שינוי גדול מקצה לקצה במגפה הארורה. כמה נפשות רבות וחסרונם גרמה לעולם, כמה רבבות מעם ישראל קיפחו את חייהם השנה, כמה פחד ואימה עבר על העולם השנה".

"מי יאמין באיזה מצב העולם נמצא, הפרוטה חסרה בכיס לרוב עם ישראל", אמר האדמו"ר והתייחס לחיסונים ולתרופות: "אם מישהו חושב שמצאו תרופה ובזה זה נגמר, טעות גמורה בידו. מצאו תרופה למגיפה אולי, אבל לא יודעים אם זה הוריד את החרון אף מהשמים, כי מגיפה זה חרון אף, ואם לא עושים תשובה, כל פתרון הוא פתרון חלקי לבעיה".

אדם עם מסכה מפחד מקורונה. ShutterStock
אין הקב״ה מביא על האדם יסורים סתם לצערו, אלא שיעשה תשובה/ShutterStock

לדבריו של הרב פינטו: "התרופה האמיתית היא לרצות את מלכנו ולהוריד החרון אף מעלינו. כי אם נסתכל לאורך כל ההיסטוריה של העולם, אחר מגיפות באו מלחמות וחורבנות קשים. המגיפה זו מנורה אדומה גדולה לעם ישראל להתעורר בתשובה. ואין לנו לימוד של השגחה וביטחון בהקב"ה, יותר ממה שעבר העולם מפורים בשנה שעברה, לפורים הבא עלינו לטובה. בשנה אחת העולם עבר זעזועים שהעולם לא עבר בעשרות השנים האחרונות".

הרב פינטו הוסיף: "מתי שבעבר העולם עבר סגר של רוב כדור הארץ, ואיש לא יצא מפתח ביתו. דבר כללי כזה בכל העולם, היה בקריעת ים סוף, שכל קיבוץ מים נקרע לשניים. גם בזמנים שהיו מגיפות בעולם הם היו ביבשת אחת ועד שהגיע לשניה, כבר ירד במקום הראשון. ופה עולם שלם עצר מלכת".

"וכמה יתומים ואלמנות וכמה פושטי יד, שגם לפשוט יד אין יכולים. וכמה סכנות אורבות לעם ישראל, לפרט ולכלל, 'צרה ויגון אמצא ובשם השם אקרא' וזה כזית רענן, כמו זית שעד שעובר את כל התהליך, מגיע לתכלית שלו. וכאשר הגיע לתכלית, הוא המשובח שבכל הפירות כולם. כך עם ישראל, בתחילה שמם נקרא יעקב, ויעקב זה כזית יפה פרי, אבל כשהקב"ה חובט ביעקב ומביא מלך קשה, שגזרותיו קשות, אז בני ישראל עושים תשובה. והחבטות האלו מביאות את עם ישראל להגיע לדרגה משובחת, שזה שמן, שזה שם ישראל שהוא השם הגבוה ביותר".

הרב פינטו התייחס למה האדם צריך לעשות: "על האדם להסתכל בצורה נכונה על כל החיים, כי הקב"ה לא נותן לאדם סתם קשיים ונסיונות בפרנסה, בבריאות, בצער גידול בנים. אנשים נלחמים על הפרנסה, על הבריאות, על צער גידול בנים, על כל צרה ובעיה שעובר האדם".

יהודים מתפללים. ShutterStock
מה עלינו לעשות?/ShutterStock

"אבל על האדם לדעת שזה דבר נכון שצריך השתדלות ללכת לרופא ולהשתדל לפרנסה, וכן לפתור כל בעיה. אבל על האדם לדעת שזה רק בעיה נקודתית לפתור בעיה נקודתית, אבל זו לא הבעיה העיקרית. כי מתי שתפתור את הבעיה הנקודתית, תבוא בעיה אחרת", אמר ראש אבות בתי הדין במרוקו.

"עליך ללכת למקור הבעיה, הקב"ה נתן לך בעיה שתתעורר, ואם לא תתעורר אתה תעבור מבעיה לבעיה, והכאב יהיה בסוף אותו כאב, רק עם שם אחר. פעם הכאב יקרא פרנסה, פעם הכאב יקרא בריאות, פעם הכאב יקרא שם אחר, הכאב יהיה אותו כאב רק בשם אחר".

"על האדם לפתור את הבעיה, והבעיה זה משהו רוחני שהקב"ה רוצה ממך, משהו שהנשמה שלך צריכה להשיג, לקיים, ואתה לא עושה מה שמבוקש ממך מהשמים".

"אנחנו רואים מעשים שבכל יום, אנשים שיש להם בעיות קשות ומוסרים נפש ונותנים את כל ממונם לפתור בעיות, ונלחמים מנשרים גברו, אבל הולכים מדחי לדחי וכל חייהם נמצאים מצרה לצרה. ומדוע, כי לא פותרים את הבעיה, והבעיה היא תיקון שהקב"ה רוצה מכל נשמה".

דוד ברגר, בשיתוף שובה ישראל
2
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully