וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בעזרת מהנדס העירייה: "דלת הראויה להינעל" לצורך עירוב באמסטרדם

דוד ברגר, בשיתוף שובה ישראל

עודכן לאחרונה: 23.5.2021 / 13:42

גשר אוטרכט וגשר רוזנורד על נהר האמסטל באמסטרדם נסגרו לתנועה כדי לאפשר הקמת "דלת" העשויה מחוטי ניילון שזורים ומשמשת כ"דלת הראויה להינעל" לצורך העירוב העירוני

בווידאו: יצירת ה'דלת הראויה להינעל' באמסטרדם/שובה ישראל

מזה כארבע עשרה שנה יוצאים רבני אמסטרדם אחת לשנה כדי לנעול את גשר 'אוטרכט' במזרח העיר מעל נהר ה'אמסטל' וגשר 'רוזנורד' של הרכבת לזמן קצוב באמצעות 'דלת' העשויה מחוטי ניילון שזורים ומשמשת כ'דלת הראויה להינעל' לצורך העירוב העירוני. בשל קשיים טכניים בעת מתיחת ה'דלת' כראוי עפ"י ההלכה פנה אב בית הדין אמסטרדם וחבר הועדה המתמדת ובית הדין הגדול של 'ועידת רבני אירופה' הרב אליעזר וולף למהנדס העיריה והלה מצא פתרון הנדסי המקל על הרבנים במלאכתם ומשדרג את מתיחת חוטי ה'לבוד' של ה'דלת'.

לפני ימים אחדים בחצות ליל יצאו חבר רבנות אמסטרדם, הרב שמואל כץ ומזכיר הרבנות הרב נפתלי גרונבאט בראשות הרב וולף ומהנדס העיר כדי לסגור את ה'דלת' לזמן קצוב ומשטרת אמסטרדם סגרה את הציר המרכזי על גשר 'אוטרכט' לתנועת כלי רכב וגשר 'רוזנורד' לתנועת הרכבת כדי לאפשר את הביצוע כהלכה.

יצירת דלת הראויה להינעל אמסטרדם. אלי איטקין,
יצירת ה'דלת'/אלי איטקין

הרב וולף: 'כידוע, כדי שהעירוב יהי' כהלכה, על העיר להיות מוקפת מכל צדיה, לפחות ע"י 'צורת הפתח'. בעיר התעלות אמסטרדם ביקשו רבני העיר במהלך השנים לקבוע עמודים ולמתוח מעליהם חוטים כפי שנעשה בכל ערי ישראל והתפוצות אלא שבשל התנגדות העירייה להקים 'צורת הפתח' על גבי שני הגשרים הללו מטעמים של איכות הסביבה והפגיעה בנוף לא ניתן היה לקבוע. גם דופן תעלות הנהר המהווים מחיצה נפסלו בשל הגשרים ותנועת כלי הרכב והאנשים הזורמת עליהם המבטלים את ה'מחיצה'. ב- 51 הגשרים הנפתחים לתנועות אוניות אין צורך לקבוע 'צורת הפתח' וכך גם 'דלת העשויה להינעל', שכן דופן תעלת הנהר מהווה תיחום עפ"י ההלכה. על 11 מבין 13 הגשרים הקבועים אישרה העיריה התקנת 'צורת הפתח'.

את הפתרון ההלכתי לביסוס עירוב ע"י 'דלת הראויה לינעל' שזכה להסכמת גדולי הפוסקים, הגה אב בית הדין אמסטרדם לשעבר הגאון רבי אריה רלבג כיום יו"ר אגודת הרבנים של ארה"ב וקנדה ואב"ד בית הדין המיוחד של הועידה לעגונות באמסטרדם; משני צידי הגשרים הוצבו, בשיתוף פעולה עם מהנדסי העירייה וחברת הרכבות, תיבות מתכת מורכבות כהלכה ובהן גלגלת ועליה חוטי ניילון שזורים הנמתחים לרוחב הגשרים ומהווים 'דלת העשויה לבוד', העשויה להינעל. בכדי שאכן תהי' ה'דלת' 'עשויה' להינעל נקבע שיש צורך אכן למתוח את החבלים ולנעול את הגשרים לרוחבם לפחות אחת לשנה.

'הפתרון ההלכתי לשימוש ב'דלת הראויה להינעל' הוא אכן קולא שנועדה לנסיבות של העיר אמסטרדם בשל התנגדות העירייה להתקין 'צורת הפתח' בשני הגשרים הקבועים הללו ורק לכן התירוה גדולי הפוסקים - אומר הרב וולף - אך מי שמחמיר תבוא עליו ברכה'.

יצירת דלת הראויה להינעל אמסטרדם. מיכה גרין,
יצירת ה'דלת'/מיכה גרין

יצוין, כי לקראת פתיחת 'ועידת רבני אירופה' שהתקיימה באמסטרדם בימים אלה לפני ארבע שנים בראשות נשיא הועידה, הרב פנחס גולדשמידט, ראש ישיבת 'חברון' הרב דוד כהן אב בית הדין 'דרכי הוראה' הרב אשר וויס והרב הראשי לישראל הרב דוד לאו קיימו המשתתפים אירוע הוקרה ייחודי של הקהילה היהודית ורבני הועידה ליוזמת העירוב באמסטרדם ולציון עשור להקמתו לכבודם של עיריית אמסטרדם והנהלת הרכבת שסייעו רבות להקמתו.

בטקס קיבלו המשתתפים את ספרו של הרב רלבג על העירוב; 'פני אריה' שקיבל את הסכמת גדולי ישראל וחיבורו של אב בית הדין אמסטרדם הנכנס שאירח את הועידה הרב וולף על העירוב שיצא לאור לקראת הוועידה.

דוד ברגר, בשיתוף שובה ישראל
  • עוד באותו נושא:
  • אמסטרדם
2
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully