וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

לראשונה מזה כ-100 שנים: רב ראשי לצבא גרמניה

דוד ברגר, בשיתוף שובה ישראל

עודכן לאחרונה: 30.5.2021 / 11:48

המועצה המרכזית של יהודי גרמניה הודיעה על מינויו של רבה של מדינת סקסוניה ולייפציג, הרב מרדכי אליעזר באלה, לרב הצבאי הפדרלי הראשון של הבונדסוור. בעתיד ימונו עשרה רבנים נוספים בעקבות תהליך שהובילה שרת ההגנה הגרמנית

לראשונה מזה כ-100 שנים, ו-76 שנים לאחר השואה, יכהנו שוב רבנים צבאיים בצבא הגרמני. כשנה וחצי לאחר ששרת ההגנה של גרמניה, אנגרט קרמפ-קררנבאואר, חתמה עם המועצה המרכזית של יהודי גרמניה על חידוש משרת רבנים צבאיים ב"בונדסוור", וכשנה לאחר שהבונדסטאג אישר את ההחלטה, הודיע בסוף השבוע נשיא המועצה מר יוסף שוסטר על מינוי רבה של מדינת סקסוניה ולייפציג בגרמניה, הרב מרדכי אליעזר באלה, חבר ועד רבני גרמניה וזוכה פרס מהר"ל של "ועידת רבני אירופה", לרב הצבאי הפדרלי הראשון של צבא גרמניה. למועצה הזכות להציע את המועמד לתפקיד, כאשר בעתיד הקרוב ימונו ברבנות הצבאית הראשית עוד כעשרה רבנים. לשניים מתוכם כבר החלו תהליכי הבחירה.

טקס ההכתרה יתקיים בעוד כשלושה שבועות בלייפציג, שם מכהן הרב באלה, בוגר בית המדרש לרבנים דברלין, כרב הראשי, בהשתתפות ראש ממשלת סקסוניה מיכאל קרצ'מר, שרת ההגנה בכירי הממשלה וצבא גרמניה, ארגון רבני גרמניה בראשות רבה של פרנקפורט וסגן נשיא הועדה המתמדת של "ועידת רבני אירופה", הרב אביחי אפל וחברי המועצה המרכזית של יהודי גרמניה.

שוסטר אמר: "עם מינוי רבנים צבאיים אנו ממשיכים במסורת ישנה, אך במקביל פותחים פרק חדש - עבודת הרבנים תהווה העשרה לחיילי הבונדסוור. מינויו של הרב הצבאי הפדרלי היא יום היסטורי עבור הקהילה היהודית בגרמניה".

ב"ועידת רבני אירופה" מברכים על הצעד ההיסטורי; נשיא הועידה ורבה של מוסקבה הגאון רבי פנחס גולדשמידט אמר: "מלבד התועלת המעשית לכ-300 החיילים היהודיים המשרתים בבונדסוור, יש כאן אמירה ברורה של גרמניה, כפי שאמרה שרת ההגנה בעת חתימתה על הסכם השבת הרבנים הצבאיים עם הצנטרלאט כי 'חיים יהודים צריכים להיות מובנים בגרמניה'. במינוי, הלכה למעשה, אני רואה אמירה ברורה המשדרת לאירופה ולעולם כולו במיוחד בימים טרופים אלה 'לא' באלף רבתי, לאנטישמיות".

הרב מרדכי אליעזר באלה, בועידת רבני אירופה באנטוורפן. אלי איטקין,
הרב מרדכי אליעזר באלה, בועידת רבני אירופה באנטוורפן/אלי איטקין

המנהל הרבני של הועידה וראש ישיבת "תורת חיים" במוסקבה, הגאון רבי משה לבל, אמר: "מינויו של הרב באלה הנו המתאים ביותר בעת הזו להוביל את הרבנות הצבאית המתחדשת בגרמניה ולחזק רוחנית את הצעירים היהודים. הרב באלה משתתף בתוכנית 'העתודה הרבנית של אירופה' של 'ועידת רבני אירופה' להעצמת רבני הקהילות ולהכשרתם כעתודה הרבנית בהלכה ובקירוב להתמודדות מול האתגרים הגדולים והשגרתיים בקהילה. לפני ארבע שנים, בועידת השלושים של 'ועידת רבני אירופה' שהתקיימה באמסטרדם, העניקה לו הועידה את הפרס לרבנים צעירים ע"ש המהר"ל".

זמן קצר לאחר עלייתו לשלטון של הצורר אדולף היטלר בשנת 1933 נאסרה פעילותם של הרבנים בצבא גרמניה. כעבור 75 שנים הגישה שרת הביטחון של גרמניה, אנגרט קרמפ-קרנבאואר, את הצעת החוק להשבת פעילות הרבנות הצבאית לגרמניה וזו אושררה כעבור כחצי שנה על ידי הפרלמנט. בנאומה בפרלמנט אמרה שרת ההגנה כי "זהו יום היסטורי לגרמניה - המהלך הוא חזרה למסורת עתיקה. זהו סימן לסולידריות והכרה כלפי החיילים היהודים. הרבנים יספקו תרומה ניכרת כנגד האנטישמיות היומיומית המתגברת בחברה שלנו, וכנגד קיצוניות ופופוליזם".

המהלך להשבת הרבנים הצבאיים לבונדסוור החל במאמר שפרסם מר שוסטר בעיתון המוביל בגרמניה ה'פרנקפורטר אלגמיינה צייטונג', ובו קרא להוסיף לבונדסוור, הצבא הפדרלי הגרמני, תקנים לרבנים צבאיים, המקבילים לכמרים צבאיים: "70 שנה אחרי מלחמת העולם השנייה, הגיע הזמן לחדש את התפקיד של איש דת יהודי בבונדסוור, כפי שהיה בעבר". שוסטר הסביר במאמר את המורכבות בגיוס יהודים לצבא גרמניה לאחר השואה, והוסיף כי "המצב השתנה מאז הימים ההם, וכעת צעירים יהודים רואים בגרמניה כבית שלהם". במשרד ההגנה אמר כי הקמת רבנות צבאית ראשית בגרמניה תוכננה במקור בשנה שעברה. אך התעכבה בשל מגיפת הקורונה. ולהערכתם היא תחל לפעול בשטח בעוד כחודשיים עם מינויים של הרבנים הנוספים ועבודת המטה.

יו"ר ארגון רבני גרמניה הרב אפל אמר כי: "היהודים היו פטורים עד דור שלישי מגיוס החובה לצבא הגרמני, שהיה נהוג עד לפני כמה שנים. וכיום יש ציבור יהודי חדש בגרמניה, דור רביעי שרואה את גרמניה בצורה אחרת, ורבים שהגיעו כמהגרים מברית המועצות לשעבר - בימים שכאלה בהם אנחנו מתמודדים עם חיזוק הקהילה היהודית בעקבות המאורעות האחרונים, והתגברות האנטישמיות, ממשלת גרמניה נתנה סימן מאוד ברור כלפי היהודים וכלפי הקיום של הקהילות היהודיות: יש עתיד ליהודים בגרמניה".

דוד ברגר, בשיתוף שובה ישראל
  • עוד באותו נושא:
  • רבנים
1
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully