וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מרגש: הצעיר המוסלמי מבגדד גילה - "אני יהודי"

דוד ברגר, בשיתוף שובה ישראל

עודכן לאחרונה: 29.6.2021 / 10:13

עימאד (שם בדוי) יצר קשר עם ארגון יד לאחים והחל לשמור שבת, מה שעלה לו בעבודתו בעיראק. הוא לא נרתע ובעזרת פעילות חדשה ומיוחדת של הארגון, הוא ומשפחתו יודעים כעת מהם מועדי כניסת וצאת השבת. הסיפור המלא לפניכם

הכול החל לפני שלושה חודשים. עימאד (שם בדוי), צעיר יהודי המתגורר בבגדד בירת עיראק, יצר לראשונה קשר עם מחלקת שורשים בארגון יד לאחים, הפועלת לחיזוק השורשים היהודיים של יהודים המתגוררים במדינות ערב. הצעיר גילה את יהדותו, החל ללמוד תורה בחברותא מדי ערב עם פעיל הארגון הדובר ערבית שוטפת וצעד במהרה בדרכו ליהדות, כשאחת המצוות הראשונות שקיבל עליו הייתה שמירת השבת כהלכתה.

"לפני כשבועיים", מספר לוואלה! יהדות אמיר מיד לאחים, המרכז את פעילות מחלקת שורשים, "סיפר לנו עימאד על מאבקו על שמירת השבת. בצעד נועז ניסה לשנות את יום החופש שלו לשבת. התגובה שבה נתקל הייתה כי אם הוא עומד על כך, הוא רשאי לעזוב את מקום עבודתו. זו הייתה דרך דיפלומטית להבהיר לו כי מקומו לא יכירנו עוד בעבודה, אם ידבוק בשמירת השבת. הודעת הפיטורין הזו שבאה בדרך עקיפה אך תקיפה לא הרתיעה את עימאד, שפרש ממקום עבודתו ומחפש כיום עבודה שתאפשר לו לשמור את יום השבת כהלכתו".

אמיר מספר כי המסירות של עימאד יצרה הד: "כשהתברר לנו כי זמני כניסת השבת אינם נהירים לו ולמשפחתו וכי עליהם לתור אחריהם בכל שבוע מחדש, החלטנו על הפקה ומשלוח של זמני כניסת שבת לערים השונות".

בארגון עמלו על הפקת דף נגיש וזמין עם כל מועדי כניסת וצאת השבת, בשורה של ערים במדינות ערב. לכל הערים הללו יש מכנה משותף אחד: יהודים שמתגוררים בהן, בנסיבות שונות, מקיימים קשר רציף עם יד לאחים ומקבלים באורח קבע הדרכות וחיזוק ביהדותם.

זמני הדלקה במדינות ערב - בערבית. שובה ישראל,
זמני הדלקה במדינות ערב - בערבית/שובה ישראל

כעת מופיעים בצורה קריאה, נגישה ומסודרת זמני כניסת השבת בשורה של ערים ערביות, חלקן במדינות אויב מובהקות וחלקן במדינות המקיימות יחסים עם ישראל. ובעיקר שכעת הן משוגרות היישר למקומות בהם יש יהודים המתגוררים רחוק מכל קשר עם יהודים אחרים.

הערים המופיעות בלוח הן: טריפולי בירת לוב, ביירות בירת לבנון, דמשק בירת בסוריה, בגדד ואירביל בעיראק, צנעא בירת תימן, קהיר בירת מצרים, עמאן בירת ירדן ודובאי בירת איחוד האמירויות. ביד לאחים עמלים על הכנת מהדורה מעודכנת יותר שבה יופיעו גם מועדי כניסת וצאת השבת בערי סעודיה, עומאן ובחריין, לאחר בדיקה מדוקדקת וחישוב זמני כניסת וצאת השבת במקומות אלו.

ביד לאחים הבהירו השבוע כי "נוסף לעימאד יש לנו עוד יהודים בעיראק, אבל יש גם בלוב, סוריה, תימן, מצרים וירדן. 'מחלקת שורשים' עובדת היום עם כמה עשרות אנשים שמתגוררים באותן מדינות כבנים לאימהות יהודיות. בכל המקרים מדובר בילדים, נכדים או אפילו בנים של נשים יהודיות שנישאו למוסלמים בעוד שמשפחותיהן עזבו את אותן מדינות. לפני שאנחנו מתקדמים איתם לצעדים מעשיים ומשמעותיים יותר, שאודות רובם ככולם אין אפשרות להרחיב את הדיבור, אנו עורכים בירורי יהדות אינטנסיביים ובלתי מתפשרים לרבות השגת מסמכים אותנטיים שיוכיחו את יהדותם מעל כל צל של ספק.

"בחלק מהמקרים מתברר שמדובר במתחזים, באנשים שיש להם קרובי משפחה יהודים רחוקים או בכאלו שמתעניינים ביהדות. ואולם החלק הארי של הסיפורים האנושיים המגיעים אלינו ולטיפולנו, מתבררים לאחר חקירה ודרישה כפניות אותנטיות של תינוקות שנשבו בין נכרים על כל המשתמע מכך. בהם אנו מתמקדים ועבורם אנו נוקטים שורה של מעשים והשתדלויות על מנת להשיבם לצור מחצתם ולדרך ישראל סבא".

תשומת הלב הופנתה השבוע ביד לאחים לכך שהלוח החדש הופיע בערב השבת האחרונה, פרשת בלק, שבמרכזה נבואת בלעם, אשר בא לקלל ונמצא מברך את עם ישראל, עם סגולה, על היותו, בין היתר, עם לבדד ישכון ובגויים לא יתחשב. "בסיום הפרשה", אמרו ביד לאחים, "קראנו על מסירות נפשו של פנחס על שמירת חומות העם היהודי. גם בימים אלו, אנו ממשיכים להיאבק על כל נפש יהודית וגיבורים אלמונים שהמון העם אינו מכירם, לא בשמותיהם ולא בתווי פניהם, מחרפים נפשם בארץ ישראל כמו מחוצה לה על מנת להוציא יקר מזולל ולהשיב לב בנים על אבותם. מרגש ומחמם את הלב להיווכח כי בסייעתא דשמיא מופלאה, עם נרות השבת ניצת אור הנשמה בעצם ימים אלו בחוצות אירביל ובסמטאות צנעא".

דוד ברגר, בשיתוף שובה ישראל
  • עוד באותו נושא:
  • יהדות
1
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully