וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

פנייה דחופה לאוצר: יש להקצות תקציב לתמיכה בשומרי השביעית

דוד ברגר, בשיתוף שובה ישראל

עודכן לאחרונה: 12.7.2021 / 16:31

בהיעדר תקציב מדינה, השר לשירותי דת מתן כהנא הנחה את מנכ"ל משרדו לפעול מול הממונה על התקציבים על מנת להקצות את הסכום שיאפשר את השלמת ההיערכות לשנת השמיטה

קרבה שנת השבע: במשרד לשירותי דת נערכים לקראת שנת השמיטה. משרדי הממשלה פועלים ללא תקציב מדינה ובהיעדרו, לא ברור כיצד תושלם ההיערכות לקראת שנת השמיטה שבפתח. השר לשירותי דת מתן כהנא מבקש לקדם בדחיפות החלטת ממשלה שתעסוק בהשלמת ההיערכות לשנת השמיטה, במטרה לאפשר לחקלאים להמשיך לספק תוצרת ישראלית במהלך השנה ולאזרחים, לרכוש מזון עם תעודת כשרות שניתנה על ידי הרבנות הראשית לישראל.

השר כהנא הנחה את מנכ"ל משרדו שמעון (מוני) מעתוק לפעול לאלתר מול הממונה על התקציבים במשרד האוצר, יוגב גרדוס ומול מנכ"לית משרד החקלאות, נעמה קאופמן, על מנת להקצות תקציב שיאפשר את השלמת ההיערכות. השר כהנא אמר: "מצוות השמיטה היא ערך לאומי וחברתי ממדרגה ראשונה. התקציב הנדרש יאפשר לשמור על מצוות שמיטה כהלכתה ויחזק את החקלאות הישראלית. המתווה המוצע לשמיטה הקרבה גובש כבר לפני מספר חודשים על פי הנחייתו של הראשל"צ הרב יצחק יוסף שליט"א, אך לצערי טרם הוקצה כלל התקציב הייעודי הנדרש למימושו. כשר לשירותי דת, אוודא כי למנגנוני שירותי הדת יהיו את כל הכלים הנדרשים על מנת לקיים את מצוות השמיטה כסדרה".

מעתוק אמר כי "שנת השמיטה תחל בתאריך א' תשרי התשפ"ב, 7.9.2021. תקציב התמיכות נועד להיערכות ולליווי החקלאים במהלך שנת השמיטה. ישנם תהליכים אשר לא ניתן לביצוע לאחר כניסת שנת השמיטה".

דיון הוועדה המסדרת, 4 במאי 2021. נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת
"מצוות השמיטה היא ערך לאומי וחברתי ממדרגה ראשונה". השר כהנא/דוברות הכנסת, נועם מושקוביץ

כדי לתת פתרון הולם לבעיית התקציב ולוחות הזמנים הלחוצים, מבקש מנכ"ל המשרד לשירותי דת להעביר בדחיפות את הצעת המחליטים לתקצוב פרויקט השמיטה. במשרד מציינים שאם לא תתקבל החלטה מהירה על ידי ממשלת ישראל, המשך פעילותם של אוצרות בתי הדין יהיה תלוי ברצונם הטוב של החקלאים ועמותות מהמגזר השלישי הפועלות בתחום השמיטה.

השר כהנא מבקש באמצעות הצעת המחליטים ובשיתוף שר החקלאות עודד פורר, לאפשר לאזרחי המדינה והחקלאים הרוצים בכך לספק ולאכול מזון כשר על ידי הרבנות הראשית לישראל: "תקציב השמיטה יאפשר לתמוך בחקלאים הישראלים להמשיך את פעילותם בהתאם להלכה. ולמנוע הצפה של תוצרת חו"ל או יבול נוכרי".

בעיון בהצעת המחליטים עולה כי סך התמיכות הכולל עבור השמיטה נע באזור ה-150 מיליון ש"ח, כאשר המשרד לשירותי דת יתוקצב בכ-30 מיליון ש"ח לצורך היערכות לשנת השמיטה, בדגש על הקמת מערך היתר המכירה ותמיכה באוצרות בית הדין. שאר התקציב יועבר למשרד החקלאות, לצורך תמיכה בחקלאים.

"הצעת המחלטים נדרשת באופן דחוף לצורך השלמת ההיערכות, לשם תמיכה בחקלאים ובאוצרות בית הדין ולאור לוחות הזמנים הצפופים הרי שלא ניתן להמתין לאישור התקציב השנתי בממשלה", אמר המנכ"ל מעתוק.

דוד ברגר, בשיתוף שובה ישראל
  • עוד באותו נושא:
  • מתן כהנא
1
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully