וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מועצת הרבנות במתקפה חריפה נגד רפורמת הכשרות: "מסוכנת"

אריה זמיר, בשיתוף שובה ישראל

עודכן לאחרונה: 3.8.2021 / 11:00

בהחלטה תקיפה נגד יוזמת המשרד לשירותי הדת האשימו חברי המועצת את הממשלה הנוכחית במחטף שנועד לשנות את הזהות היהודית של מדינת ישראל: "זהו חלק ממגמה כללית של פגיעה בשירותי הדת, בכשרות, בנישואין ובגיור"

מועצת הרבנות הראשית בהחלטה תקיפה כנגד רפורמת הכשרות שיזם המשרד לשירותי דת. חברי המועצת הגדירו את הרפורמה כ"מסוכנת" והאשימו את הממשלה הנוכחית בביצוע מחטף במטרה לשנות את זהותה היהודית של המדינה.

בהחלטת מועצת הרבנות נכתב כך: "הרבנות הראשית לישראל דוחה מכל וכל את היוזמה המסוכנת של המשרד לשירותי דת להרס הכשרות והיהדות בישראל, ה'תכנית' שאושרה בממשלה לשינויים במערך הכשרות משמעותה היא ביטול הכשרות במדינת ישראל, פתיחת בזאר של גופים בעלי אינטרסים עסקיים שיעניקו כשרות ומתן אפשרות לכל אדם להעניק כשרות כשהתוצאה היא אחת, הרס וחורבן הכשרות".

"זהו חלק ממגמה כללית של פגיעה בשירותי הדת, בכשרות, בנישואין ובגיור שמטרתה הסופית היא ביטול זהותה היהודית של מדינת ישראל", הוסיפו הרבנים.

מועצת הרבנות מנתה את ההשלכות הבעייתיות ברפורמת הכשרות: ביטול סמכותה של הרבנות הראשית למתן תעודות הכשר. ביטול סמכותם של הרבנים המקומיים למתן תעודות הכשר. מינוי פוליטי של פקיד עובד מדינה שיהיה ממונה על מערך הכשרות, וייתן למעשה תעודות הכשר. ביטול סמכות מועצת הרבנות להכרה בגופי כשרות בחו"ל. הממונה ייתן אישורי כשרות למוצרי יבוא.

על פי המועצת, משמעות הדברים היא: פגיעה ברבנות הראשית. פגיעה במרקם היחסים שבין דת למדינה. פגיעה בכשרות הממלכתית. כל 3 רבנים יכולים לקבוע סטנדרט הלכתי אחר. על רבנים ייאסר להעניק תעודות כשרות, בפועל רק תאגידים עסקיים בעלי אינטרס יחתמו על תעודות כשרות. פתיחת פתח עתידי לרפורמים וקונסרבטיביים להעניק כשרות. פגיעה בציבור צורך הכשרות. המרחב הציבורי בישראל יהפוך ללא כשר. במקום לפתור את בעיית משגיח-מושגח תיווצר בעיה חמורה עוד יותר ותלות של נותן כשרות-בעל עסק. ביטול מעמד הרבנים הראשיים ורבנים מקומיים כ"מרא דאתרא" שהחזיק את עם ישראל מדורי דורות.

תוכן המכתב

מועצת הרבנות נגד רפורמת הכשרות. שובה ישראל,
חלק א'/שובה ישראל
מועצת הרבנות נגד רפורמת הכשרות. שובה ישראל,
חלק ב'/שובה ישראל

מלבד זאת, נכתב בהודעת מועצת הרבנות כי "ממשלת ישראל קיבלה החלטה לשנות את זהותה היהודית של המדינה במחטף, אגב חוק ההסדרים ללא מתן אפשרות לחברי הכנסת לקיים דיון מסודר, זוהי תכנית מסוכנת ומקיפה שנעשית ללא תיאום והיוועצות עם הגורמים המוסמכים לכך על פי חוק - הרבנות הראשית, רבנים מקומיים, והמועצות הדתיות ותוך התעלמות מדו"חות וועדות של הרבנות הראשית והמשרד לשירותי דת שעסקו בעניין".

עוד נכתב כי "ההחלטה מתיימרת להפקיד את סמכויות הכשרות כביכול בידי מועצת הרבנות הראשית לישראל כאשר בפועל הסמכות תופקד בידי פקיד פוליטי שימונה על ידי השר".

"הרבנות הראשית וכלל רבני ישראל יעמדו בפרץ ויפעלו לבלימת היוזמה המסוכנת, העם בישראל המקפיד ברובו על כשרות כהלכה מצביע ברגליים ונותן אמון מלא ברבנות הראשית, המחשבה לפיה בשל חוסר. הצלחה של גורמים פרטיים חסרי אחריות להיכנס למערך הכשרות תבוטל מערכת הכשרות הציבורית במדינת ישראל, היא מחרידה כל לב, יוזמות מסוכנות אלה דינן להתבטל".

"מועצת הרבנות הראשית מודיעה כי על פי ההלכה אסור לרב להעניק כשרות או לעסוק בענייני כשרות מחוץ לתחומו במקום שיש רב אחר מכהן".

"מועצת הרבנות הראשית הוקמה [בין היתר גם על פי חוק] על מנת להורות הלכה לעם ולכן לא תשתף פעולה עם ההחלטה להפיכתה למועצה המקבלת תכתיבים על מנת ליישם מדיניות פוליטית הנוגדת את ההלכה, העקרונות ההלכתיים אינם נתונים למשא ומתן, תורת ישראל איננה יכולה להיות מוחלפת. מועצת הרבנות הראשית קוראת בזה לממשלת ישראל לבטל את החלטתה המסוכנת שמשמעותה היא החרבת מערכת הכשרות, במדינת ישראל מדינתו היחידה של העם היהודי ראוי שתהיה מערכת כשרות ציבורית ומתפקדת", נכתב לסיום.

אריה זמיר, בשיתוף שובה ישראל
1
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully