וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

היוזמה החדשה שתנטרל שיחות בטלה בכותל המערבי

דוד ברגר, בשיתוף שובה ישראל

עודכן לאחרונה: 23.8.2021 / 12:31

שלטים שנתלו ברחבת התפילה לקראת ימי הסליחות, בהן ההמונים צפויים לפקוד את הכותל המערבי, מזכירים למתפללים כי עליהם להתמקד בתפילות ולא להפריע לאחרים עם שיחות שמחללות שם שמיים

באים להתפלל בכותל? כדאי שתלמדו להיות בשקט ולכבד את המקום. ימי הסליחות מביאים אל רחבת הכותל מתפללים רבים מגוונים שונים, שבאים לשפוך שיחם לקראת השנה החדשה. פעילות מיוחדת נוקטת בימים אלו "הקרן למורשת הכותל המערבי" להזכיר למתפללים ששיחה בטלה ברחבת הכותל מפריעה למתפללים ומחללת שם שמיים.

במסגרת זו נתלו שלטים על הסטנדרים ברחבת התפילה, עם הכיתוב "בבית אלוקים נהלך ברגש", במטרה לשמר אצל המתפללים את ההבנה כי הכותל הוא מקום קודש ויש להתנהג בהתאם. נוסף על כך, הודבקו מדבקות תזכורת בפתח הסידורים הממוקמים בספריות ברחבת התפילה וגם בהן מתבקשים המתפללים לשמור על השקט ברחבת התפילה ולהימנע מדיבור בטל בזמן התפילה.

אילוסטרציה. ShutterStock
מבקשים להתמקד בתפילה. הכותל המערבי/ShutterStock

רב הכותל הרב שמואל רבינוביץ הסביר כי "בכל יום ויום ובמיוחד בימים אלו, גודשים את רחבת הכותל המערבי רבבות מבקרים. רבים מן המבקרים הם יראי ה', שלומי אמוני ישראל, שהכותל המערבי הוא חלק בלתי נפרד מחייהם. אך רבים מהם המגיעים אל הכותל בדחילו ורחימו, ברגל מהססת. אלה אשר באו מרחבי הארץ, ובתקופות אחרות אף מן העולם כולו, לתפילה, ולחיבור פשוט עם זהותם היהודית, לעתים אף לראשונה בחייהם".

"גדולה מעלתו של מי שזוכה לקדש את ה' בכותל המערבי - בתפילתו, בהתנהגותו, במאור פניו, בכל בהליכותיו. ולהבדיל אלף אלפי הבדלות -עד כמה רעה פגיעתו של מי שבמעשיו, בהליכותיו, בהתנהגותו או בדיבורו, מחלל את ה' חלילה. אמירה שאינה במקומה, שיחה בפלאפון בתוך רחבת התפילה או סתם שיחת חולין, התנהגות שאינה הולמת או אף סתם קלות-דעת מתוך רגילוּת במקום הקדוש - כל אלה נראים היטב לעיניהם של מבקרי הכותל. כל אלה פוצעים את לבם, ומרחיקים אותם מן התפילה, מן המתפלל, וחלילה גם מאבינו שבשמיים רח"ל", הוסיף.

דוד ברגר, בשיתוף שובה ישראל
1
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully