וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בצל הקורונה: כך יתפללו יהודי העולם בימים הנוראים

דוד ברגר, בשיתוף שובה ישראל

עודכן לאחרונה: 5.9.2021 / 12:47

תחת הכותרת "מה נדרוש בימים הנוראים" נערך יום מיוחד בהשתתפות כ-450 רבנים, אבות בתי דין ודיינים ראשי קהילות ובהובלת "ועידת רבני אירופה", לקראת ראש השנה. באירוע נשאו הרבנים שיעורי הגות ומחשבה. ומהן ההנחיות לבתי הכנסת ביבשת בעשרת ימי תשובה?

כ-450 רבנים, אבות בתי דין ודיינים ראשי קהילות והמשמשים בקודש מכל מדינות אירופה השתתפו ביום שכולו תורה הלכה אגדה ותפילה, שהתקיים על ידי "ועידת רבני אירופה" לקראת ראש השנה הבעל"ט.

תחת הכותרת "מה נדרוש בימים הנוראים" נשאו הרבנים שיעורי הגות ומחשבה לרבנים והדיינים במאות הקהילות. את השיעורים נשאו יוזם הכינוס נשיא הועידה, רב ואב"ד מוסקבה הגאון רבי פנחס גולדשמידט, נשיא עמית ורבה של בריטניה הרב אפרים מירוויס, חבר מועצת חכמי התורה ראש בית המדרש "יחווה דעת" הגאון רבי דוד יוסף וחבר מועצת הרה"ר ראש ישיבת "מרכז הרב" הרה"ג רבי יעקב שפירא.

הכינוס המרשים נפתח על ידי יו"ר הועדה המתמדת אב"ד לונדון הגאון רבי מנחם געללי, בתפילה לרפואת חולי המגיפה בתוך שאר חולי ישראל ואזכרת נשמות הרבנים שנספו במגיפה, ונחתם בדברי המגיד המפורסם הרב ישראל מאיר שושן ובדברי חיזוק ומעמד מרגש של קבלת עול מלכות שמים מפי המנהל הרבני של "ועידת רבני אירופה" וראש ישיבת "תורת חיים" במוסקבה הגאון רבי משה לבל.

בתוך כך, כל מדינות אירופה אישרו את פתיחת בתי הכנסת לתפילות ראש השנה בתיאום עם ראשי הקהילות, תוך הקפדה על הוראות הבריאות שהן עטיית מסכות ובמדינות רבות גם מגבלת כמות מתפללים. קהילות רבות קיבלו על עצמן מגבלות נוספות בהתאם להנחיית הרבנים. סגן נשיא הועידה ועוזרו המיוחד של הרה"ר לצרפת הרב משה לוין אמר כי בפריס, "על פי הנחיית רבה של צרפת הרב חיים קורסיה, יורשו רק המתפללים שיציגו תעודת חיסון להגיע לבתי הכנסת של הקונסיסטואר".

ועידת רבני אירופה. אלי איטקין,
שיעורי הגות ומחשבה/אלי איטקין

רבה של וינה הרב ירון אנגלמאיר אמר כי בוינה דורשים השלטונות הצגת תעודת מתחסן או בדיקת קורונה שלילית לבאים להתפלל בבית הכנסת הגדול בעיר: "יש להירשם מראש ואורחים מתקבלים רק בנסיבות חריגות". רבה של שטרסבורג הרה"ג רבי אברהם ווייל אמר כי בכל בתי הכנסת ברחבי העיר יתקיימו התפילות כסדרן תוך הקפדה על הוראות הבריאות.

רבה של בולגריה הרב יואל יפרח, אמר כי שלטונות הבריאות לא הטילו כל מגבלה אולם הנהלת הקהילה החליטה לקיים את התפילות בראש השנה בחצר בית הכנסת הגדול בסופיה. רבה של פולין הרב מרדכי שודריך אמר כי שלטונות הבריאות של המדינה לא הטילו כל מגבלה מלבד עטיית מסכות בתפילות בבתי הכנסת.

רבה של אודסה הרה"ג רבי שלמה בקשט אמר כי "מבחינת שלטונות אוקראינה אין הנחיות מיוחדות אך אנחנו כמובן נשתדל ככל האפשר לשמור על מרחק ועטיית מסכות והאורחים יציגו תעודות מתחסן או בדיקת קורונה שלילית. מרבית חברי הקהילה הם מחלימים והשאר חוסנו כנדרש".

ישיבת "תורת חיים" במוסקבה לא סגרה את שעריה אפילו ליום אחד מאז פרצה מגיפת הקורונה בעולם, בקמפוס הרחב של הישיבה הנמצא באזור של בתי נופש מחוץ לעיר מוסקבה, יקלטו לקראת ראש השנה משפחות רבות מבוגרי הישיבה.

ראש הישיבה הגר"מ לבל אמר כי "אומנם אין תו ירוק רשמי ברוסיה, למרות שהקורונה עדיין משתוללת בעוצמה רבה, אבל הנהלת הישיבה החליטה שרק מי שעונה לקריטריון של תו ירוק המקובל בישראל, יוכל להשתתף בתפילות, כמובן לאחר בדיקת קורונה מוסמכת".

ועידת רבני אירופה. אלי איטקין,
מהן ההנחיות לימים הנוראים?/אלי איטקין

יו"ר רבני גרמניה סגן יו"ר הועדה המתמדת ורבה של פרנקפורט הרב אביחי אפל אמר כי "בתיאום עם משרד הבריאות בגרמניה הוחלט לחייב את המתפללים בהצגת 'תו ירוק' ברישום מראש. כך גם נשמור על מגבלת מרחק בין המתפללים וחובת עטיית מסכות. חברי המקהלה שצומצמה חייבים להציג בדיקת קורונה שלילית שנעשתה ביממה לפני החג".

רבה של מינכן הרב שמואל אהרן ברודמן אמר כי במינכן יתקיימו שני מניינים בני 80 איש בשל מגבלת המרחק. הקהילה הטיסה שני חזנים במיוחד מישראל ועל המתפללים להציג בדיקת קורונה שלילית. "בינתיים אנו משתמשים רק במסכות הרפואיות המיוחדות של ה-FFP ואנו ממתינים להנחיות שימוש גם במסכות הרגילות. כך גם נאסר על חברי הקהילה המבקשים לסעוד יחדיו בבית הכנסת כבשנים עברו והאפשרות היחידה היא לקחת הביתה מנות מוכנות. גם במוצאי יום הכיפורים יוגשו לציבור ערכות אישיות לסיום הצום". עוד נודע כי הרב הצבאי הראשי של גרמניה ורבה של לייפציג הרב מרדכי באלה יארח בקהילתו בחג חיילים יהודים של צבא גרמניה.

סגן נשיא הוועידה ורבה של רומא הרב שמואל די סייני אמר כי בישיבת התיאום עם השלטונות נאמר לו שלא ניתן לחייב יהודים הבאים להתפלל בבתי הכנסת באיטליה להציג תו ירוק בעוד אין דרישה מקבילה מבני דתות אחרים. "אנחנו החלטנו על חובת עטיית מסכות ושמירת מרחק. בעזרת השם נקיים כמה מניינים לתפילות בימי ראש השנה כדי לשמור על מגבלה זו ונצא לרחובה של עיר במקומות ריכוז יהודים כדי לזכותם בתקיעת שופר בחג".

אב"ד אמסטרדם הרה"ג רבי אליעזר וולף אמר כי עפ"י הנחיות שלטונות הבריאות של הולנד חלה מגבלה על כמות מתפללים ויש להכניס לבתי הכנסת רק שני שליש מכמות המקומות ללא הגבלת שירה. "בשל התנגדות פוליטית הם לא מחייבים הצגת תעודת מתחסן וכן יש רק 'המלצה' לעטות מסיכות".

עם פתיחתם ושובם של בתי הכנסת ובתי המדרש למרכז החיים היהודיים, תוך שמירה על כללי הזהירות, גיבשה נשיאות "ועידת רבני אירופה" תכנית רחבה לשיקום קהילות הקודש באירופה שבמרכזה "קדושת החיים וזיכרון הנספים". על פי התוכנית ולאור קריאתם של גדולי ישראל מרנן ורבנן שליט"א לחזק את מורא המקדש רבבות יהודים בכשבע מאות קהילות הקודש החברים בוועידה למדו הלכות בית הכנסת ובין אדם לחברו תוך דגשים מיוחדים בחיזוק קדושת בית הכנסת.

דוד ברגר, בשיתוף שובה ישראל
2
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully