וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בברכת מרנן ורבנן: במעמד מרשים הוכתר רבה של ליון

אריה זמיר, בשיתוף שובה ישראל

עודכן לאחרונה: 11.10.2021 / 13:21

הרב דניאל דהאן, חבר "ועידת רבני אירופה", הוכתר כרב החדש של העיר השנייה בגודלה בצרפת. הקהילה היהודית בליון מונה כיום כ-40 אלף אנשים. צפו באירוע המרגש

בווידיאו: מעמד הכתרת הרב דניאל דהאן בליון, צרפת/לשכת רבה של ליון

"ליאון של ימינו ראויה לכתר תורה. יותר מאלפיים ילדים מתחנכים וגדלים על ברכי התורה בחינוך תורני, עם ישיבה וכוללי אברכים, מוסדות תורה וחסד והיהלום שבכתר, כולל לרבנות ולדיינות המונהג על ידי ידידי היקר אב"ד ליון הגאון רבי יחי' טובול. ראויה ליון כיום להיחשב כמקום תורה חשוב בצרפת במיוחד ובאירופה בכלל", כך אמר הרב חיים קורסיה, סגן ראשון לנשיא "ועידת רבני אירופה" ורבה של צרפת במעמד הכתרת הרב דניאל דהאן, חבר "ועידת רבני אירופה" כרבה של ליון ושל חבל אוברן רון אלפ, מעמד שהתקיים בבית הכנסת הגדול "קאי תילסית" בעיר.

"זכיתם, קהילת הקודש בליון", אמר הרב קורסיה, "להכיר את הרב דהאן, שכיום מוכתר רשמית העולה על כס הרבנות בה כיהנו רבנים דגולים. הוא הגבר שזכה ללמוד אצל גדולי התורה ומפיהם הוא חי, וראוי הוא לפעול לטיפוח חיזוק ופיתוח הקהילה ומוסדותיה כאיש אשר רוח בו בין אדם למקום ובין אדם לחברו".

באמירת "מה טובו אהלך יעקב משכנותיך ישראל", מפי החזן הפייטן מישל היימן וחזן בית הכנסת הגדול ג'יל קאהן, נפתח מעמד ההכתרה שהפך למפגן אחדות מרשים. בטקס המרהיב בראשות רבה של צרפת, הרב חיים קורסיה, השתתפו אב"ד ליון וחבר ביה"ד הגדול של "ועידת רבני אירופה" הגאון רבי יחי' טובול, אב''ד שטרסבורג הגאון רבי מיכאל שמרלא, הרה"ג רבי יעקב חביב דיין בבד''ץ איגוד הרבנים, רבה של ז'נבה וסגן יו"ר הועדה המתמדת של "ועידת רבני אירופה" הרה"ג רבי יצחק דיין, עוזרו המיוחד של הרב הראשי לצרפת סגן נשיא "ועידת רבני אירופה", רבה של קהילת "לה רנסי" בפריס הרב משה לוין, נשיא הקונסיסטואר בצרפת מר יואל מרגי, נשיא הקונסיסטואר של חבל אוברן רון אלפ מר אלאן צבאן, מושל האזור האלוף ג'ל דריכו, נציגי הממשלה והעירייה, מאות מבני הקהילה וראשי קהילות וארגונים מישראל ומאירופה.

הכתרת הרב דניאל דהאן, ליון, צרפת. באדיבות לשכת הרה"ר לצרפת,
מעמד מיוחד בליון/באדיבות לשכת הרה"ר לצרפת

בנאום נרגש לאחר שעיטרוהו הרבנים וראשי הקהילה בטלית אמר הרב דהאן: "קטונתי מכל החסדים ובכבוד ובחרדת קודש אני מקבל את הכהונה הרמה ואעשה כל שביכולתי כדי להיות ראוי להמשיך את עבודת הקודש של קודמיי ולעמוד באתגרים העומדים לפני ובראשם הצעירים דור העתיד שיש לקרב. לבנות איתם את העתיד תוך חיזוק הקהילות ומוסדות התורה והחסד".

לאחר תפילה לשלום צרפת נשא יואל מרגי דברים. הוא גולל דקות ארוכות את תולדות יהודי צרפת לאורך כאלף שנים והבטיח בשם הממשלה כי צרפת תעשה כל אשר לאל ידה במלחמה באנטישמיות כדי שיהודים יחיו בה בשלווה ובביטחון תוך חופש דת ושמירת מצוות היהדות.

הרב דניאל דהאן נולד באנסי, בן ג'נבה לאוקס לה באן. בוגר בית המדרש לרבנים בפריס וישיבת מיר בירושלים. הוא התחנך בישיבת "חכמי צרפת" שבאקס לה בן, תחת הנהגתו של הגאון רבי חיים יצחק חייקין תלמיד מרן הכהן הגדול החפץ חיים ומרן גאון הדורות רבי אלחנן וסרמן. הרב דהאן הוסמך לרבנות ע"י הראשל"צ מרן הגר"ע יוסף, הראשל"צ מרן הגר"מ אליהו, רבה של ירושלים הגר"ש משאש ומהגאון רבי זלמן נחמיה גולדברג.

הרב דהאן הנו בעל תואר ד"ר למשפט מאוניברסיטת אקס מארסיי ועבודת הגמר שהכין הייתה בנושא "עגונות". את תיק העגונות והגירושין ניהל במשך שנים בלשכת רבה הראשי של צרפת.

במשך כ-15 שנים כיהן כרב בית החולים האזורי וכמה מבתי הכלא. בתפקידיו הקודמים כיהן כרבה של העיר נאנסי ולוריין ופונטבלו וסיין א מרן. הרב דהאן חבר מועצת הרה"ר לצרפת נכנס לתפקידו בליון לפני כשנה בחפיפה עם רבה של העיר בארבעים השנים האחרונות הרב ראובן (רישאר) ורטנשלג, אולם בשל מגיפת הקורונה נדחתה הכתרתו הרשמית.

העיר ליון, השנייה בגודלה בצרפת, הוקמה כמושבה רומאית בימי יוליוס קיסר. לימים הכריז אונסק"ו על מרכז העיר העתיקה כאתר מורשת עולמית. בעיר בירת חבל האוברן-רון-אלפ נמצא המטה הראשי של האינטרפול. ערב מלחמת העולם השנייה גרו בה כ-5,000 יהודים, אשר רובם נרצחו במהלך השואה. הרב יהושע קלינג שהיה רבה של העיר כשני עשורים פעל רבות לשיקום הקהילה לאחר המלחמה.

הקהילה היהודית בליון היא מהחשובות והידועות באירופה. כיום חיים בעיר כ-40 אלף יהודים, המרוכזים ב-36 קהילות. בעיר פועלים עשרות בתי כנסת ובתי מדרש, מקוואות טהרה, בית דין ומערכת כשרות מפוארת ומוסדות חינוך על טהרת הקודש ובהם בתי הספר התורניים וישיבה קטנה בשם "נחלת משה", בהנהלת הרב אליהו מגנז ובית ספר חב"ד בהם מתחנכים כאלפיים ילדים וילדות, כמו גם סמינר לבנות, "תורת אמת", שבהנהגת הרב שלמה עטיה וארבעה כוללים לאברכים ובהם כולל לרבנות בראשות הגר"י טובול.

אריה זמיר, בשיתוף שובה ישראל
  • עוד באותו נושא:
  • ליון
2
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully