וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

"יום בשורה": קונצנזוס בכנסת ישראל לטובת העגונות

דוד ברגר, בשיתוף שובה ישראל

עודכן לאחרונה: 1.12.2021 / 9:47

בקריאה שנייה ושלישית עבר בכנסת חוק סמכות בתי הדין הרבניים, המאפשר להם לעסוק בתיקי עגונות המתגוררות בחו"ל. הגר"פ גולדשמידט, שיזם את החוק: "סמלי שזה התרחש בימי חנוכה ומביא אור ותקווה"

הגר"פ גולדשמידט עם רבני צרפת ובריטניה, בדיון בנושא העגונות. אלי איטקין,
הגר"פ גולדשמידט עם רבני צרפת ובריטניה, בדיון בנושא העגונות/אלי איטקין

הכנסת העבירה אתמול (שלישי) בקריאה שנייה ושלישית את חוק סמכות בתי הדין הרבניים, על פיו יהיו רשאים אלו לעסוק בתיקי עגונות המתגוררות מחוץ לישראל.

יוזם החוק, הגאון רבי פנחס גולדשמידט, נשיא "ועידת רבני אירופה" ורבה של מוסקבה אמר: "היום הוא יום בשורה לעשרות עגונות בחוץ לארץ, שעד היום לא הייתה להן אפשרות לכפות על בעליהן לבוא ולהתדיין לפני בית דין בארץ, או לחילופין לקיים את פסקי הדין של בתי הדין בחו"ל".

לדבריו, "ישנה משמעות סמלית מיוחדת בכך שאירוע זה מתרחש בימי החנוכה, ומביא נקודות של אור ותקווה בחייהן של מעוכבות הגיטין בתפוצות. שמחה יתרה ישנה בכך שכל המפלגות המיוצגות בכנסת, מיהדות התורה ועד מרץ תמכו בחוק חשוב זה. גם היום הוכיח העם היושב בציון את הערבות ההדדית ליהדות התפוצות".

"המשמעות האקוטית של החוק החדש נעוצה בעובדה שמבחינת המשפט האזרחי בתפוצות, די בכך שבעל מגרש את אשתו בגט אזרחי כדי שלא יחשב כמעגן, גם אם בני הזוג נישאו בנישואין הלכתיים. ועל כן עד עתה לא הייתה עילה ביד החוק הישראלי לנקוט סנקציות כנגד בעלים מעגנים שאינם אזרחי ישראל", הוסיף.

הרב המשיך ואמר: "לעומת זאת, על פי החוק שהתקבל היום, ניתן לעכב ואף לנקוט בסנקציות נגד בעל מעגן שלא שחרר את אשתו בגט כדת וכדין על פי ההלכה - גם אם התגרש ממנה בערכאה אזרחית - אף שאינו תושב ישראל".

דוד ברגר, בשיתוף שובה ישראל
  • עוד באותו נושא:
  • עגונות
1
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully