וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הקורבנות השקטים: 258 אלף ילדים עם מוגבלות חיים בישראל

אריה זמיר, בשיתוף שובה ישראל

עודכן לאחרונה: 8.12.2021 / 11:21

תקופת הקורונה היא תקופה מאתגרת לילדים - ובעיקר לילדים בעלי מוגבלויות. הרב יוסף גלאס, יו"ר ארגון 'לב לרפואה' מספר על פעילות הארגון המסייע לילדים אלה

נגיף הקורונה אמנם בדעיכה, אולם הוא לא הלך לשום מקום. אותותיו ניכרים במערכת החינוך ובשאר המערכות הציבוריות וטביעות אצבעותיו נמצאות כמעט בכל מקום. בעוד שעבור הילדים הרגילים החזרה לשגרה, גם תחת מגבלות והנחיות מתחלפות, קלילה וטבעית, עבור הילדים המיוחדים מדובר בעוד התמודדות כמעט בלתי אפשרית. גם אנשים 'רגילים' מתקשים לסגל לעצמם שגרת חירום, עבור ילדים מיוחדים הדבר קשה שבעתיים.

ראשית, קיים הקושי המובנה לשלוט על מצוקות אישיות. אך גם יש קושי ליזום פעילויות אחרות ולהעסיק את עצמם מבלי להעצים את המתח סביבם בבית ומחוצה לו. ועל הכל גוברת תחושת הבדידות המאפיינת משפחות לילדים בעלי מוגבלויות לאורך כל השנה ובתקופת הקורונה היא מקבלת עצימות יתר.

כ-258 אלף ילדים עם מוגבלות חיים כיום במדינת ישראל. כל תלמיד עשירי במערכת החינוך הוא ילד עם מוגבלות. אלו ילדים הנמצאים בכל קצוות הקשת המגזרית, הגיאוגרפית, הדתית והסוציו אקונומית.
אמנם המודעות הציבורית לקידומם של אנשים עם מוגבלות הולכת וגוברת, אך עדיין עומדים בפני החינוך המיוחד אתגרים רבים. אחת הסוגיות המרכזיות שעולות בשנים האחרונות לחיזוק הילדים המיוחדים היא הפעילות ההתנדבותית הקיימת מחוץ לכותלי מוסד הלימודים.

מי שמחדד את הצורך בהעצמת הפעילות לטובת הילד המיוחד הוא הרב יוסף גלאס, יו"ר ארגון 'לב לרפואה' המטפל בילדים בעלי מוגבלויות סביב השעון. בראיון לוואלה! יהדות הוא מסביר כי "בשל מגפת הקורונה מאות ילדים ובוגרים עם צרכים מיוחדים נותרו במשך שנה תמימה ללא מסגרות, וודאי לא מסגרות משלימות אחר הצהריים. הילדים הללו ישבו בבית במשך שעות ארוכות מתוסכלים ואף אחד לא שמע. אף אחד לא ראה", הוא אומר לרגל יום שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות שצוין בשבוע שעבר.

הרב יוסף גלאס. דוד כהן,
הרב יוסף גלאס/דוד כהן

לדבריו, "מדובר בתהליכים מורכבים של הוצאה מהבית למסגרת חוץ־ביתית - הליך שהוא בלאו הכי מורכב מבחינה רגשית ומשפחתית - אך אלו נגדעו באמצע והותירו את ההורים חסרי אונים. אלו היו הקורבנות השקטים של הקורונה ואיש לא פצה פה", הוא אומר.

כעת, הוא מספר, ארגון 'לב לרפואה' אוסף את השברים ומחדש את הפעילות באמצעות הקמת מועדוניות חדשות ברחבי הארץ לטובת הילד המיוחד, העצמת הפעילות במועדוניות קיימות לצד הפעלות מיוחדות במסגרת גרעיני פעילות התנדבותיים שונים ברחבי הארץ. כמו כן הארגון מקיים גם נופשונים להורים ולילדים המיוחדים. "אסור לנו כחברה להותיר מאחור את הילד המיוחד. חובה להאיץ עבור הילדים המיוחדים את החזרה לשגרה", הוא מוסיף לוואלה! יהדות.

הרב גלאס מספר על השינוי הציבורי שהוא רואה במודעות הציבור לילד המיוחד, לדבריו, "הסטיגמות, הפחד והבורות מהאחר הם אכן הסוגיות המאתגרות ביותר, ואנחנו בהחלט רואים שינוי מבורך. כולם רוצים להרגיש מאושרים. הדרך היא אולי שונה, אבל לכולנו אותם צרכים ואותם רצונות, להיות חלק מהמרקם האנושי".

אריה זמיר, בשיתוף שובה ישראל
1
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully