וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

רבה של רוסיה: "זמן לאחדות. אני מוכן לתווך"

דוד ברגר, בשיתוף שובה ישראל

עודכן לאחרונה: 2.3.2022 / 15:59

בשל הלחימה באוקראינה, הגאון רבי בערל לאזאר שיגר קריאה דחופה אל ראשי הדתות השונים: "ה' מצפה מאיתנו שכל מאמין יעשה כל שביכולתו להציל חיי אדם"

שרידי הפגזה רוסית בעיר חרקוב, אוקראינה, 1 במרץ 2022. רויטרס
שרידי הפגזה רוסית בעיר חרקוב, אוקראינה, 1 במרץ 2022/רויטרס

רבה הראשי של רוסיה הגאון רבי בערל לאזאר, שיגר קריאה דחופה אל ראשי הדתות השונים, לאור המלחמה באוקראינה.

בראשית דבריו כתב: "בלב כל דת עומדת הידיעה, כי כולנו בנים לא-ל אחד, ואם כן כולנו אחים. אכן, אנו אנשים שונים, יכולות להיות לנו השקפות שונות לחלוטין בנושאים רבים, אך בדבר אחד עלינו להיות מאוחדים: חובתנו לבוראנו ולשאיפה בכל כוחנו להבנה ולכבוד הדדי, ובשום מקרה לא להניף חרב על צוואר אחינו. אחד היסודות העיקריים של אמונה בא-ל אחד הוא, האמונה שכל סכסוך יכול וצריך להיפתר רק באמצעים שלווים ומקובלים".

בהמשך האגרת כתב: "אחד משמותיו של הבורא, כפי הידוע ביהדות הקדושה, הוא "שלום". זו המטרה שהקב"ה משמיע לנו מדי יום, ועליה אנו חוזרים כמה פעמים ביום בתפילותינו. אבל היום המצב שונה ונורא, כל יום מגיע מידע משותפינו הרבנים באוקראינה, על מה שקורה אצלם, ואנחנו מרגישים את הכאב של אחינו - כל אזרחי אוקראינה, לא משנה לאיזו אמונה הם שייכים. אני מעודד את כולם להתפלל על השלום, אבל זה לא מספיק".

בהמשך דבריו כתב רבה של רוסיה: "כעת ה' מצפה מאיתנו שכל מאמין יעשה כל שביכולתו להציל חיי אדם. אני עצמי מוכן לכל תיווך, מוכן לעשות כל שביכולתי, ואפילו יותר, רק כדי שהרובים ישתקו והפצצות יפסיקו להתפוצץ. אבל עכשיו זה הזמן לפעולה משותפת".

"לכן", הוסיף, "אני פונה לכל המנהיגים הדתיים - באוקראינה, ברוסיה, באירופה וביבשות אחרות - בקריאה להתאחד לשלום. אנו, נאמנים לבורא העולם בלבד ומחוייבים להשתמש בהשפעה שלנו, בכל האפשרויות שלנו כדי לעצור את הטירוף, כדי שלא ימותו יותר אנשים. זוהי חובתנו הקדושה למי שברא את כולנו ונתן לנו חיים בעולם הזה. בואו נעשה את זה - והקב"ה יעזור לנו".

דוד ברגר, בשיתוף שובה ישראל
  • עוד באותו נושא:
  • יהדות
1
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully