וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הקהילה היהודית קבעה: הרב גולדשמידט ימשיך לכהן כרב הראשי של מוסקבה

דוד ברגר, מוגש מטעם שובה ישראל

עודכן לאחרונה: 8.6.2022 / 14:26

הגאון רבי פנחס גולדשמידט נבחר שוב באסיפת חברי קהילת מוסקבה, זאת למרות ניסיון הדחתו על ידי השלטונות המקומיים עקב סירובו לתמוך במלחמה באוקראינה

הגאון רבי פנחס גולדשמידט נשיא 'ועידת רבני אירופה' נבחר אמש (שלישי) מחדש לכהן כרבה של מוסקבה. באסיפת חברי קהילת מוסקבה שנערכה בבית הכנסת הגדול במוסקבה, נערכו בחירות לתפקידי מנהיגי הקהילה. לוואלה! יהדות נודע כי בכך נכשל ניסיון הדחתו של הרב גולדשמידט ע"י השלטונות המקומיים, שביקשו להדיחו בשל סירובו לתמוך במלחמה באוקראינה.

הרב גולדשמידט נבחר שוב לכהונת הרב הראשי למשך שבע השנים הבאות, על אף היותו כעת בנסיבות הזמן, כדי לסעוד את אביו, בישראל. כמ"מ נבחר הרב דוד ישובייב. לתפקיד נשיא הקהילה נבחר ד"ר גריגורי רויטברג, ולפקיד מנכ"ל הקהילה נבחר שוב העסקן הידוע בוגר ישיבת 'תורת חיים' במוסקבה רבי יוסף סוסייקוב.

הרב גולדשמידט נולד בציריך ולמד בישיבת פוניבז' בבני-ברק, בישיבת טלז ומיר, במרכז הרב ובישיבת נר ישראל בבלטימור, שם גם הוסמך לרבנות. אבי סבו מצד אביו שימש כרב הראשי של יהודי דנמרק ומאוחר יותר של קהילת ציריך.

בשנות השמונים עסק ברבנות בנצרת עילית, ועסק רבות בקליטה רוחנית של העולים מברית המועצות. לפני שלושים ושלוש שנים נשלח על ידי רבו הגאון רבי משה סולובייצ'יק זצ"ל והרבנות הראשית לישראל לעמוד בראשות בית הדין של ברית המועצות ואחר כך של חבר המדינות.

הרב פנחס גולדשמידט. אלי איטקין,
נבחר שוב למרות סירובו לתמוך במלחמה באוקראינה. פנחס גולדשמידט/אלי איטקין

הרב הנבחר היה בין המייסדים של הקונגרס היהודי הרוסי, שבו הוא מכהן כחבר הנשיאות. כמו כן ביוזמתו הוקמה ישיבת 'אוהלי יעקב' במוסקבה ובית הספר היהודי הכללי 'עץ חיים'. הגר"פ גולדשמידט חיבר שו"ת על בעיות הלכתיות של יהודי חבר העמים בשם "זיכרון בספר". לפני 11 שנים נבחר לכהן כנשיא 'ועידת רבני אירופה', לפני כן כיהן כיו"ר הועדה המתמדת של הועידה.

לפני כמה חודשים יצא, כאמור, לישראל בכדי לסעוד את אביו ומינה את סגנו, הרב דוד יושובייב, לממלא מקומו אך המשיך לכהן בפועל כראש בית הדין הרבני של מדינות חבר העמים והמדינות הבלטיות. בשבועות הראשונים אחרי עזיבתו שהה הרב גולדשמידט בבירות במזרח אירופה, ועסק בסיוע לפליטים היהודים מאוקראינה במסגרת הקרן הבינלאומית שהקימה 'ועידת רבני אירופה' לסיוע לפליטים..

דוד ברגר, מוגש מטעם שובה ישראל
1
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully