וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בין הפצצה להפצצה: הרב הצבאי שמחזק את חיילי אוקראינה

דוד ברגר, מוגש מטעם שובה ישראל

עודכן לאחרונה: 20.7.2022 / 12:35

מתחילת המלחמה הנוראית עובד הרב הלל כהן, מרבני אוקראינה, בהתנדבות עם צבא אוקראינה ועוזר לחיילים יהודים. כעת הוא מונה לרב צבאי ראשי בכוחות המזוינים של אוקראינה, ובשיחה עם וואלה! יהדות הוא מספר על החיים בצל המלחמה

הרב הלל כהן עם חיילים יהודים באוקראינה. יח"צ,
הרב הלל כהן עם חיילים יהודים באוקראינה/יח"צ

יהדות בשדות הקרב: הרב הלל כהן מרבני אוקראינה שמתחילת המלחמה עובד בהתנדבות עם צבא אוקראינה ועוזר לחיילים יהודים - מונה לרב צבאי ראשי בכוחות המזוינים של אוקראינה.

בשיחה עם וואלה! יהדות הוא מספר: "הסיפור שלי עם צבא אוקראינה התחיל לפני יותר מ-3 חודשים. בזמן שעזרתי לחלץ פליטים יהודים בגבולות אוקראינה, התחלתי לקבל בקשות מישראלים ואוקראיניים לגבי סיוע צבאי. למשל היה ישראלי שאח שלו גויס לצבא ועזרתי להביא לו מישראל קסדה ואפוד במטוס".

הרב הלל כהן עם חיילים יהודים באוקראינה. יח"צ,
הרב הלל כהן עם חיילים יהודים באוקראינה/יח"צ

"אחרי זה רכשתי מחברה בארץ 20 קסדות ו-20 אפודי מגן והבאתי אותם במזוודות עבור קבוצה של חיילים יהודיים שהתאמנו בקייב אצל המאמן היהודי בנימין חמארה. היו גם בקשות מבחורים שרצו להתגייס ולא גייסו אותם. כך התחלתי ליצור קשרים בקרב המפקדים הבכירים ולחפש פתרונות לכל מיני צרכים." - מספר הרב כהן שרק אתמול חזר מהחזית במזרח אוקראינה ושעה לפני השיחה התבשר כי אושר לו תפקיד של רב צבאי ראשי בצבא אוקראינה.

"ואז החלו להגיע בקשות לתשמישי קדושה", הוא ממשיך, "בוגר בית הספר היהודי של הרב בלייך שגויס לצבא והיה בחזית ביקש ממני תפילין. כמו שכבר סיפרתי המלחמה והסכנות מחברות חיילים רבים ליהדות. אני לא שואל שאלות. מי שרוצה ברית נעשה לו ברית, מי שרוצה תפילין יקבל תפילין ומי שרוצה כיפה יקבל כיפה. דרך אגב עשינו הזמנה מיוחד והזמננו כיפות עם כתובת "היהודים מגנים על אוקראינה". הכיפות פופולריות מאד".

הרב הלל כהן עם חיילים יהודים באוקראינה. יח"צ,
הרב הלל כהן עם חיילים יהודים באוקראינה/יח"צ

"בזמן ביקור בארץ מצאתי בדיוק את מה שאני צריך. תיק שמתאים בדיוק למצבים אלו, ששומר על התפילין בכל תנאי - גם בתנאי שטח קשים של לחימה, חום, רטיבות וכדומה. קניתי כמות גדולה ותפרנו על התיקים את תגי רבנות צבא אוקראינה. בתוך הערכה החיילים מקבלים תפילין, טלית, כיפה וסידור. וכמובן שחיפשתי לתת להם משהו שיחזק אותם משהו יהודי רוחני אבל באוקראינית שידבר אל לבם. המלחמה זה לא הזמן לספרות עמוקה, אלא זמן לציטטות שמרוממות את הנפש. וכאן בא לעזרתי ספר הפתגמים של רבי נחמן באוקראינית ובעברית בתרגומו של אדוארדו דוקס שיצא לאור שנה שעברה. בספר הזה יש חידוש גדול משום שאין כמעט ספרי יהודות בשפה האוקראינית".

לדבריו, "הזמנתי ספרים עבור החיילים, גם הגנרלים שקיבלו ממני את הספר כאשר פוגשים אותי מברכים אותי בציטוטי רבי נחמן באוקראינית. אבל הכי מרגש אלה תגובות החיילים. חייל יהודי אחד שנמצא בחזית רחוקה נורא התרגש כשקיבל ממני את הספר בדואר הצבאי. "כאשר רק ראיתי את הכריכה ואת שם הספר: אתה נמצא במקום בו נמצאות מחשבותיך זה עשה לי משהו. הרי אני נמצא במקום מאוד קשה ומסוכן והספר גרם לי לחשוב שאני נמצא בבית עם המשפחה - הספר ממש הוציא אותי מהחושך. כאשר פתחתי אותו זה שינה לי את המצב" - כך אמר לי החייל היהודי בחזית הרחוקה. אגב, רבי נחמן גם אמר שהכריכה של הספר יש לה תפקיד חשוב עבור הקוראים העתידיים - כריכה צריכה להיות מפוארת כך שרבי נחמן גם כן התעסק בשיווק ופרסום והספר הזה מוצלח מאד".

מה עוד עושה הרב הצבאי? - אנחנו שואלים, והוא משיב: "רב צבאי תפקידו להרים את המורל, להיות עם האנשים במצבים קשים. בצבא אוקראינה משרתים כ1000 יהודים שזה בעצם מיעוט לא משמעותי בקרב 800 אלף חיילים. התפקיד שלי שונה מאד מתפקיד הרב הצבאי בצה"ל שם הוא אחראי על כשרות המטבח. אני דואג גם לציוד מציל חיים ועזרה מוראלית. אני לא יוזם, לא אומר לאנשים להתגיים או לא. אני בקשר עם הרבנים הצבאיים ברחבי עולם וכבר מתכננים להזמין כמה מהם לאוקראינה לכנס מיוחד".

הרב הלל כהן עם חיילים יהודים באוקראינה. יח"צ,
"אני דואג גם לציוד מציל חיים ועזרה מוראלית"/יח"צ
הרב הלל כהן עם חיילים יהודים באוקראינה. יח"צ,
הרב הלל כהן עם חיילים יהודים באוקראינה/יח"צ

"פגשתי לאחרונה את הכומר הצבאי הראשי, ותוך כדי השיחה שהייתה כמובן בשפה הרוסית הוא
הכניס ביטוי (על פוטין) שהוא 'מחוצף'. הייתי כמובן בהלם. זו הרי מילה יהודית לחלוטין. אחר כך אמר עוד כמה מילים שהם יידיש וממש לא רוסית. שאלתי אותו: מאיפה אתה יודע להגיד 'מחוצף' ו'חוצפה'? הוא צחק. אני, כך אמר לי, ממוגילוב פודולב מחוז ויניצה על שפת הדנייסטר, אצלנו כולם דיברו אידיש...". אנחנו מאד מיודדים איתו. כאשר הוא פוגש בחייל יהודי שצריך סיוע או שרוצה קשר עם רב הוא מפנה אותו אלי ומבשר לי: מצאתי לך עוד קליינט. יש לנו פרויקט גדול וחשוב לחיילי צבא אוקראינה שבעזרת השם נוציא לפועל יחד עם המופתי והכומר הראשיים עבור חיילי אוקראינה והעיקר שנזכה לקדש שם שמים", סיפר הרב כהן לסיום.

דוד ברגר, מוגש מטעם שובה ישראל
  • עוד באותו נושא:
  • יהדות
3
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully