וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

דרום רוסיה: הפתעה בעיצומה של ברית המילה

אריה זמיר, מוגש מטעם שובה ישראל

עודכן לאחרונה: 28.7.2022 / 13:27

רב העיר קרסנודר התבשר על לידת תינוק במשפחה יהודית צעירה, אך עקב קושי בסידור לו"ז הטיסות, הוא נחת כשעתיים לפני שבת. הרב והמשפחה לא ויתרו למרות הקשיים, והתינוק הובא בבריתו של אברהם אבינו במעמד מרגש בבית הכנסת שבמרכז העיר

רב העיר קרסנודר מנחם מענדל לאזאר. יח"צ,
רב העיר קרסנודר מנחם מענדל לאזאר/יח"צ

הקהילה היהודית בעיר קרסנודר שבמערב רוסיה, זוכה בשנים האחרונות לעדנה והתעוררות גדולה, הבאים לידי ביטוי בכל עניין יהודי ובכל הגילאים. וזאת בעקבות פעילותו האינטנסיבית של רב העיר, השליח הרב מנחם מענדל לאזאר, המצעיד את שירותי הקהילה לכל יהודי העיר והמחוז בידיים אמונות ומסורות.

לפני כשבועיים התבשר הרב על לידת תינוק במשפחה יהודית צעירה, המשתתפת דרך קבע בשיעורי התורה והחסידות בקהילה. בבדיקה מעמיקה יותר הובן, כי הברית צריכה להיערך בערב שבת. המוהל הוזמן, אך עקב קושי בסידור לו"ז הטיסות, הוא נחת כשעתיים לפני שבת, ובפעילות מהירה הובא התינוק בבריתו של אברהם אבינו, במעמד מרגש בבית הכנסת שבמרכז העיר, ונקרא שמו בישראל 'אליהו'.

רב העיר קרסנודר מנחם מענדל לאזאר. יח"צ,
רב העיר קרסנודר מנחם מענדל לאזאר/יח"צ

רב העיר, הרב לאזאר, ניצל את ההזדמנות לעריכת עוד מספר בריתות למבוגרים יותר. הראשון הוא יהודי שאביו החל לפקוד בשנים האחרונות בקביעות את בית הכנסת, ולאחר שראה את השמחה על פני אביו החליט כי גם הוא צריך להתקרב ליהדות, ויקרא שמו בישראל 'לוי יצחק'.

השני הוא בחור שהחל להגיע לשיעורי התורה לצעירים, ובהתוועדות חסידית שנערכה לפני זמן קצר, קיבל על עצמו את קיום מצוות ברית מילה, ונקרא שמו בישראל 'יוסף יצחק'. הנימול השלישי עבר לגור בעיר קרסנודר לפני מספר חודשים, החל לפקוד את בית הכנסת, וצעד אחרי צעד התקרב לשמירת תורה ומצוות. בשבת השתתף בסעודת שבת בבית הרב, בהשתתפות המוהל ואורחים רבים מהקהילה, ובמהלך ההתוועדות התעוררה בו נשמתו היהודית, וביום ראשון התייצב עם עיניים אדומות, סיפר כי לא ישן כל הלילה, וברצונו למול את עצמו ולקבל את השם 'ישראל אריה לייב'.

רב העיר קרסנודר מנחם מענדל לאזאר. יח"צ,
רב העיר קרסנודר מנחם מענדל לאזאר/יח"צ

המוהל של רוסיה, ד"ר ר' ישעיהו שאפיט, עוסק במסירות רבה זה שנים רבות בבריתות מטעם ארגון "ברית יוסף יצחק" בראשות הרב ירון עמית, והוא זה שמל את כל אלו שזכו במשך ביקורו הבזק בקרסנודר להיכנס בבריתו של אברהם אבינו.

בריתות אלו, משקפות את הפעילות הענפה בעיר קרסנודר השוכנת בדרום רוסיה, הנחשבת לאחת הערים החשובות בחבל הקווקז, ומתגוררים בה אלפי יהודים.

והנה לנו סיפור השגחה פרטית מופלאה, כאשר ביקור בזק לברית מילה של עולל בן שמונה ימים, השפיע על שלושה יהודים נוספים להצטרף לעם ישראל כיהודים כשרים לכל דבר.

אריה זמיר, מוגש מטעם שובה ישראל
  • עוד באותו נושא:
  • יהדות
3
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully