וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בפומבי: הצדיק הפתיע ולימד את נכדו סודות

דוד ברגר, מוגש מטעם שובה ישראל

עודכן לאחרונה: 24.8.2022 / 16:32

פרשת ראה שאותה נקרא בשבת הקרובה בבית הכנסת פורשת בפנינו את הברכות והקללות וממליצה לנו ללכת בדרך הטובה. האדמו"ר רבי יאשיהו פינטו דיבר עליה בהרחבה, וסיפר על אחד הצדיקים הגדולים שהיו בעם ישראל

אדם מבוגר עם ילד יהודי חרדי. ShutterStock
אם נשמע ונלך בדרך טובה אז תהיה ברכה ויהיה טוב, אם חס וחלילה לא נשמע ולא נלך בדרך טובה אז תהיה קללה/ShutterStock

בשבת הקרובה נקרא בבית הכנסת את פרשת ראה שבה התורה פורשת בפנינו את הברכות והקללות וממליצה לנו ללכת בדרך הטובה.

האדמו"ר רבי יאשיהו פינטו מסביר כי בפרשת השבוע הקדוש ברוך הוא אומר לבני ישראל "רְאֵה אָנֹכִי נֹתֵן לִפְנֵיכֶם הַיּוֹם בְּרָכָה וּקְלָלָה. אֶת הַבְּרָכָה אֲשֶׁר תִּשְׁמְעוּ" אם נשמע ונלך בדרך טובה אז תהיה ברכה ויהיה טוב, אם חס וחלילה לא נשמע ולא נלך בדרך טובה אז תהיה קללה.

הרב פינטו מקשה: צריך להקשות קושיה למה התורה אומרת "אֲשֶׁר תִּשְׁמְעוּ" צריך לומר "אשר תעשו" השורה האחרונה זו העשיה, השמיעה היא בהתחלה, קודם האדם שומע ובסוף הוא עושה את מה שעושה. אם כך למה התורה אמרה אשר תשמעו ולא אשר תעשו, למה התורה שמה את הדגש על השמיעה של הדברים?

ומסביר: אלא אולי אפשר לפרש ולומר יסוד גדול, אנשים מזלזלים בכוח של השמיעה, לפעמים השמיעה יכולה להשפיע השפעה עצומה שאין כדוגמתה. השורש של כל דבר בחיים הוא השמיעה, אדם שיודע לשמוע ולקבל את השמיעה יש לו כוח עצום וגדול.

המשנה אומרת (אבות ב, ח) רַבִּי יְהוֹשֻׁעַ בֶּן חֲנַנְיָה אַשְׁרֵי יוֹלַדְתּוֹ, השבח הגדול של רבי יהושע בן חנניה אשרי האמא שילדה אותו, מסופר על אימו שהיא גרמה לו שיהא חכם, שהייתה מחזרת על כל בתי מדרשות שבעירה ואומרת להם בבקשה מכם בקשו רחמים על העובר הזה שבמעי שיהיה חכם. והגמרא בירושלמי מספרת (יבמות א, ו) שאימו הייתה מביאה אותו בעריסה לבית הכנסת כדי שאוזניו ידבקו בדברי תורה אפילו שהוא לא מבין, העיקר שישמע דברי תורה וישפיע עליו השפעה גדולה ביותר. כך גדל רבי יהושע בן חנניה להיות אחד התנאים הגדולים בעם ישראל, שעוד מקטנותו הנפש שלו הייתה מקבלת רק דברי תורה ודברים רוחניים.

מתי שאדם שומע טוב, הנפש שלו מרוממת וחזקה בטוב, מתי שהאדם שומע דברים לא טובים והנפש שלו ניזונת מדברים רעים, יש בה שורש רע וכוחות רעים ביותר.

מסופר על אחד הצדיקים הגדולים שהיו בעם ישראל ה"בני יששכר", בזמן שהנכד שלו היה קטן הבני יששכר היה לוקח אותו ומלמד אותו קבלה, סודות של קבלה סודות של דברים גדולים וקדושים. אנשים שראו שכך הרב מלמד את הנכד שלו קבלה, אמרו לו: הרב צדיק וקדוש אבל הילד קטן, למה אתה מלמד אותו דברים של קבלה כשהוא עוד לא יודע לקרוא ולכתוב, קודם שילמד את היסודות של התורה חומש משנה וגמרא, אחרי כן שילמד קבלה.

אמר להם הבני יששכר המשנה אומרת (אבות ד, כ) הַלּוֹמֵד יֶלֶד לְמָה הוּא דוֹמֶה לִדְיוֹ כְתוּבָה עַל נְיָר חָדָשׁ. וְהַלּוֹמֵד זָקֵן לְמָה הוּא דוֹמֶה לִדְיוֹ כְתוּבָה עַל נְיָר מָחוּק. אולי עכשיו הנכד שלי לא מבין מה שאני מסביר לו בדברים של הקבלה, אבל הוא שומע את זה וזה נמצא כבר בנפש שלו חזק ביותר, יעברו הימים והשנים ומתי שילמד את זה יהיה לו קל כי הוא שמע את זה כבר פעם.
וזה יסוד גדול, הקב"ה נותן לנו את הברכה והקללה "אֲשֶׁר תִּשְׁמְעוּ" הכל נמצא בהתחלה, השורש של הכל והכוח הגדול נמצא בשמיעה הראשונה שהאדם שומע.

דוד ברגר, מוגש מטעם שובה ישראל
1
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully