וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בשורה: רומניה מקדמת חקיקה שתעגן את השחיטה הכשרה

אריה זמיר, מוגש מטעם שובה ישראל

עודכן לאחרונה: 16.11.2022 / 13:42

בערב הגאלה החגיגי לוועדה המתמדת של "ועידת רבני אירופה" שהתקיים בבוקרשט, הודיע יו"ר בית הנבחרים הרומני על קידום החקיקה בנושא השחיטה הכשרה במדינה

בית הנבחרים הרומני מקדם בימים אלו חקיקה שתעגן את נושא השחיטה הכשרה במדינה - כך הודיע יו"ר בית הנבחרים הרומני מרסל סיאולצ'ו בערב גאלה חגיגי לוועדה המתמדת של "ועידת רבני אירופה" שהתקיים בבוקרשט. אתמול (יום ג') אירח סיאולצ'ו ושר המשפטים קטלין פרדיו את הרבנים ל'שולחן עגול' בבית הפרלמנט הרומני בבוקרשט.

כינוס הוועדה המתמדת. אלי איטקין,
כינוס הוועדה המתמדת/אלי איטקין
כינוס הוועדה המתמדת. אלי איטקין,
כינוס הוועדה המתמדת/אלי איטקין

ביומו הראשון של הכינוס אירחה "ועידת רבני אירופה" והקהילה היהודית את ראש ממשלת רומניה ניקולאיה איאונל צ'וקה, יו"ר הסנאט הגב' אלינה גורגיו, מרסל סיאולצ'ו יו"ר בית הנבחרים, שרי המשפטים והתרבות, נשיאי בתי המשפט העליון וביהמ"ש לחוקה, הסגל הבכיר של פקידי המדינה ושגרירים ממדינות האיחוד. במהלכו הכריז יו"ר בית הנבחרים הרומני מרסל סיאולצ'ו על ההחלטה התקדימית שכן כיום נושא השחיטה הכשרה אינו מוסדר בחוק בשום מדינה ברחבי אירופה, מה שמעמיד את חופש הדת של הקהילות היהודיות ביבשת בסכנה.

שר המשפטים בכינוס הוועדה המתמדת. אלי איטקין,
שר המשפטים בכינוס הוועדה המתמדת/אלי איטקין
יו"ר בית הנבחרים בכינוס הוועדה המתמדת. אלי איטקין,
יו"ר בית הנבחרים בכינוס הוועדה המתמדת/אלי איטקין

את הדוגמא הבולטת ביותר לכך ניתן לראות במחוזות הגדולים בבלגיה, וולוניה ופלנדריה, שם חל איסור לבצע שחיטה כשרה. ניסיונות ארגוני צער בעלי חיים להוציא את השחיטה הכשרה מחוץ לחוק בבלגיה לא עצרו במחוזות אלו בלבד ואף הובאו לחקיקה בפרלמנט בבריסל בחודש יוני האחרון. כזכור, בעקבות מאמצי "ועידת רבני אירופה" ושל רבה של בלגיה ונציג הועידה במוסדות האיחוד האירופי הרב אברהם גיגי, ההצעה ירדה מסדר היום ברוב של 42 חברי פרלמנט שהצביעו נגד מול 38 שהצביעו בעד. ניסיונות דומים לאיסור על השחיטה הכשרה נעשו גם בפינלנד, פולין ומדינות נוספות - החלטת הפרלמנט הרומני תבטיח חופש דת מלא לקהילה היהודית במדינה.

הרבנים בארמון הפרלמנט. אלי איטקין,
הרבנים בארמון הפרלמנט/אלי איטקין
כינוס הוועדה המתמדת. אלי איטקין,
כינוס הוועדה המתמדת/אלי איטקין

נשיא הוועידה הגאון רבי פנחס גולדשמידט אמר כי "החלטת בית הנבחרים לעגן בחוק את נושא השחיטה הכשרה מבורכת והיא מהווה מסר ברור לכל מי שמנסה לפגוע בזכויות היהודים באירופה. ממשלת רומניה הפגינה סולידריות חסרת דופן כלפי הקהילה היהודית והיא המדינה שקלטה הכי הרבה פליטים יהודים מאוקראינה במהלך הפלישה הרוסית למדינה, כשהדוגמא הבולטת ביותר היא אימוץ הקהילה היהודית 'תקוה' אודסה המונהגת ע"י סגן יו"ר הועדה המתמדת ורבה של אודסה הרה"ג רבי שלמה בקשט וחבר הועדה המתמדת הרב רפאל קרוסקל בעיר נפטון ברומניה. אני מקווה שמנהיגים נוספים ברחבי אירופה ילכו בעקבות יוזמת בית הנבחרים הרומני, אשר מבטיחה את המשך עתידה של הקהילה היהודית ביבשת אירופה".

היום נמשכו דיוני הועדה המתמדת בשורה של נושאים ובהם; בית העלמין שניפישוק בוילנא. גילויי קברי האחים בטרניסטריה. מצב יהדות במדינות סקנדיביה. המערכה על ברית מילה בכמה ממדינות אירופה. בירור יהדות במדינות אירופה ונושאים נוספים. הועדה החליטה על צירוף חברים חדשים; הרב שלמה זלצמן רבה של מולדובה. הרב מרדכי באלה הרב הצבאי הראשי של גרמניה ורבה של לייפציג והרב דניאל דהאן רבה של ליאון.

ראש הממשלה בכינוס הוועדה המתמדת. אלי איטקין,
ראש הממשלה בכינוס הוועדה המתמדת/אלי איטקין
יו"ר בית הנבחרים בכינוס הוועדה המתמדת. אלי איטקין,
יו"ר בית הנבחרים בכינוס הוועדה המתמדת/אלי איטקין

במושב הבוקר התארחו; הרב זלצמן, סרגיי ניסטר יועץ נשיא רומניה לנושאי דתות, תרבות ומיעוטים שהוביל פרויקטים יהודיים ובהם שיקום בתי הכנסת במדינה, אדווארד קופרברג חבר הפרלמנט נשיא הפדרציה של הקהילות היהודיות ברומניה והרב שמעון הר שלום מומחה לבירור יהדות המוסמך ע"י הנהלת בתי הדין הרבניים בישראל.

בתום דיון עמוק החליטה הועדה המתמדת כי ביה"ד הגדול של אירופה ימנה שלושה דיינים שיבדקו את הנעשה והמתוכנן בביה"ע בוילנא ולהגדיר את דרכי הפעולה בעמידה על משמר בית העלמין. הדיון התקיים לאור מכתבו של מרן הגר"ג אדלשטיין לועדה המתמדת שבו העלה בין השאר את סוגיית הצלת בית העלמין שניפישוק בוילנא בעקבות צעדים שננקטו מבלי להתייעץ עם נציגי העם היהודי ממשיכי מורשת יהדות וילנא: "כועידת הרבנים המייצגים את יהודי היבשת, עליכם להיכנס לעובי הקורה ולצד הדאגה החשובה יותר ליהודים החיים ולרוחניותם, לדאוג גם למנוחת שוכני עפר".

אריה זמיר, מוגש מטעם שובה ישראל
  • עוד באותו נושא:
  • יהדות
3
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully