וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מרגש: רבני אירופה ביקרו את היתומים היהודים

דוד ברגר, מוגש מטעם שובה ישראל

עודכן לאחרונה: 17.11.2022 / 19:24

הרבנים סיירו בקמפוס הענק בעיירה נפטון שברומניה שבו מצאה מקלט קהילת 'תקווה' מאודסה והתרגשו במוסדות החינוך ובבתי היתומים • נשיא הועידה הגר"פ גולדשמידט: "התרשמנו מאוד מפריחתה המחודשת של הקהילה בזכות הניווט במסירות נפש של חברינו הרה"ג שלמה בקשט ושותפו"

בביקור חיזוק והצדעה מרגש בקהילת 'תקוה' אודסה שמצאה מקלט בעיירה נפטון שברומניה ננעל אתמול כינוס הועדה המתמדת של 'ועידת רבני אירופה' שהתקיים בבוקרשט שברומניה. נשיא הועידה הגאון רבי פנחס גולדשמידט הודיע במהלך הביקור כי הקרן לסיוע לפליטים של הועידה תעניק 133 גנרטורים מקצועיים לקהילות הקודש ברחבי אוקראינה הסובלות מהפסקות חשמל תכופות ומתקשות לתפקד כבר כעת ובוודאי לקראת החורף הקרב והקור העז השורר במדינה.

בביקור בקהילת תקוה אודסה בנפטון רומניה. אלי איטקין,
בביקור בקהילת תקוה אודסה בנפטון רומניה/אלי איטקין
בביקור בקהילת תקוה אודסה בנפטון רומניה. אלי איטקין,
בביקור בקהילת תקוה אודסה בנפטון רומניה/אלי איטקין

הרבנים סיירו במשך שעות ארוכות ברחבי הקמפוס הענק והתרגשו במוסדות החינוך ובבתי היתומים בגני הילדים ובתי הספר, בחיידר, בישיבה הקטנה ובישיבה הגדולה. המשתתפים למדו ושוחחו עם התלמידים והתרשמו מרמת הלימודים הגבוהה וממאמצי הלוגיסטיקה המרשימה של ראשי הקהילה סגן יו"ר הועדה המתמדת של 'ועידת רבני אירופה' ורבה של אודסה הרה"ג רבי שלמה בקשט ושותפו יד ימינו חבר הועדה המתמדת ומנכ"ל 'תקוה' אודסה הרב רפאל קרוסקל.

הרבנים הביאו לחברי הקהילה את מכתבו של מרן הגרי"ג אדלשטין שליט"א ומרן הגר"ד לנדו שליט"א, במכתב המיוחד כתבו גדולי ישראל לקהילת 'תקוה' אודסה: "לכל קהל הקדוש המסתופפים במוסדותיו של הגר"ש בקשט שליט"א, רבה של אודסה, החונים כעת בעיר נפטון שברומניה, שלום ורב ברכה.

"ראוי לדעת כי הקשיים נותנים זכויות ולפום צערא אגרא, ואדרבה במצבכם יש לכם את האפשרות לזכות למעלה של תורה מתוך הדחק. חזקו ואמצו ותזכו לסייעתא דשמיא ולחיים טובים ומאושרים, ורב נחת מכל צאצאיכם, ויתברכו כל המסייעים למוסדות, בכל הברכות המובטחות לאוהבי תורה ותומכיה רודפי צדקה וחסד".

במהלך הביקור הסבו את תשומת ליבם של הרבנים כי הנער תלמיד כיתה ח' דוד בוגוצ'וב חוגג היום בר מצוה. הרבנים רקדו עם הנער וילדי כיתתו בהתרגשות רבה. בערב עלו הרבנים אל בית המדרש שהוקם במרכז הקונגרסים, שאיש אינו יודע להסביר מדוע נבנה בעיירת נופש, ולמדו עם תלמידי הישיבות הקטנה והגדולה.

בצהרים ביקרו הרבנים בשלושת בתי היתומים שמצאו אבא-אמא-בית, המשתתפים התקשו להסתיר את התרגשותם בביקור בחדרי המשחקים, האחיות והממתקים ובחדרי הטיפולים הנפשיים לילדים שנפגעו ממאורעות המלחמה.

לפני כשמונה חודשים לאחר תלאות רבות הצליחו הגר"ש בקשט והרב קרוסקל, להימלט מאודסה יחד עם חברי הקהילה המונה כ 1200 נפש על מוסדותיה, מתוכם כ 250 ילדי בתי היתומים, לרומניה. לאחר ששהו במסתור זמני בהרי הקרפטים, הצליחה הקהילה לבנות את חייה מחדש בעיר נפטון שברומניה, בעזרת קרן הסיוע של ועידת רבני אירופה ותורמים רבים ברחבי העולם. בביקור סיפרו הגר"ש בקשט והרב קרוסקל את מסכת התלאות שעברו והקשיים שעברו כדי להקים מחדש מוסדות תורה וחינוך, מערך ביטחון, תעסוקה ורפואה, בנפטון.

כזכור עם פרוץ הקרבות הקימה 'ועידת רבני אירופה' קרן בינלאומית שתסייע לפליטים מאוקראינה ובניהם לקהילה היהודית מאודסה.

הסכום הראשוני שגויס לקרן היה 3 מיליון דולר שתרמו מר יורי וג'וליה מילנר, שהקימו קרן מיוחדת לסיוע לפליטי אוקראינה. קרן הסיוע תומכת במאמצים ההומניטריים בפליטים היהודים הכוללים: מקום מגורים, מזון כשר, תרופות, סיוע רפואי - משפטי ופסיכולוגי, הסעות אל וממעברי הגבולות וסיוע בעליה וקליטה בישראל. הפליטים שוכנים במגוון של קהילות יהודיות ברחבי אירופה ובהם: פולין, מולדובה, רומניה, הונגריה, גרמניה ומקומות נוספים ביבשת.

בביקור בקהילת תקוה אודסה בנפטון רומניה. אלי איטקין,
בביקור בקהילת תקוה אודסה בנפטון רומניה/אלי איטקין
בביקור בקהילת תקוה אודסה בנפטון רומניה. אלי איטקין,
בביקור בקהילת תקוה אודסה בנפטון רומניה/אלי איטקין

במהלך הביקור סיפר הגר"ש בקשט על היערכות הקהילה לקליטה של גל פליטים נוסף מרחבי אוקראינה. "מדי חודש מגיעים עשרות משפחות מכל אוקראינה אל מתחם הקהילה שלנו כאן בנפטון ובהתאם לכך אנו מתגברים את הצוות החינוכי בעשרות מורים ומורות, מדריכים ואנשי מקצוע המגיעים גם מישראל. מדי יום מגיעה אספקה של מזון כשר מבלגיה, צרפת ואנגליה אל נפטון. והמשימה העיקרית של הקהילה הייתה ועודנה לייצב את מוסדות החינוך ולהעניק סיוע נפשי ורגשי לילדים".

"על אף שהצלחנו לייצב מחדש את הקהילה שלנו, החיים בנפטון מורכבים. גם בהימצא כל האמצעים הלוגיסטיים הנדרשים, פליט הוא עדיין פליט ותחושת האובדן היא גדולה. אנחנו עובדים מסביב לשעון בשביל לענות על כלל הצרכים של חברי הקהילה שלנו ושל הפליטים המגיעים מרחבי אוקראינה מדי שבוע. הביקור היום של ידידיי היקרים הגר"פ גולדשמידט וחברי הועידה, שסייעו לנו לאורך כל הדרך, מעניק לנו חיזוק מורלי אדיר".

את הביקור חתמו הרבנים בערב גאלה חגיגי במהלכו הוענקו מתנות כבוד ייחודיות לגר"פ גולדשמידט כאות הערכה על פעילות קרן הסיוע של הועידה למען הקהילה ולתורמים נכבדים נוספים.

בדברי ברכתו אמר הגר"פ גולדשמידט כי "ברגעי משבר, העם היהודי מתגלה בשיא תפארתו ומפגין ערכים של רעות, איתנות וחוסן נפשי שאין כדוגמתו. התרשמתי מאוד מפריחתה המחודשת של הקהילה שגלתה מאודסה, ברומניה ומהדרך שבה אתם מצליחים לקיים שגרת חיים מלאה בכל התחומים. והכל בזכות הניווט במסירות נפש של חברינו הרה"ג שלמה בקשט ושותפו הרב רפאל קרוסקל. אנחנו נערכים לקליטה של גל שני של פליטים ברחבי היבשת. אני מודה לכל השותפים והתורמים של קרן הסיוע שלנו. בזכותם הקהילה היהודית באודסה ועוד אלפי פליטים יהודים נוספים שברחו מאוקראינה, פתחו דף חדש ונקלטו בקהילות היהודיות ברחבי היבשת".

דוד ברגר, מוגש מטעם שובה ישראל
  • עוד באותו נושא:
  • יהדות
2
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully