וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

"בושה": דרישה להעלות את שכר עובדי המועצות הדתיות

אריה זמיר, מוגש מטעם שובה ישראל

24.11.2022 / 13:23

עובדי המועצות הדתיות התכנסו לדיון בשכרם הנמוך וקראו לראשי המפלגות להכניס את נושא שירותי הדת לתוך ההסכמים הקואליציוניים, זאת על רקע המשא ומתן הקואליציוני על הקמת הממשלה החדשה: "המוסד הזה שנקרא מועצה דתית, הוא החצר האחורית של מדינת ישראל בשנים האחרונות"

עובדי המועצות הדתיות. יח"צ,
עובדי המועצות הדתיות/יח"צ

לחזק את שירותי הדת בישראל: ברקע המשא ומתן הקואליציוני על הקמת הממשלה החדשה, התכנסו עובדי המועצות הדתיות לדיון בשכרם הנמוך ובקריאה לראשי המפלגות להכניס את נושא שירותי הדת לתוך ההסכמים הקואליציוניים.

"אנשים לא מבינים שרפורמת הכשרות היה התחלה שסופה סגירת המועצות הדתיות והפיכתן ללא רלוונטיות", פתח משה דגן יו"ר המועצה הדתית בחיפה ששימש בעבר כמנכ"ל הרבנות הראשית וסמנכ"ל המשרד לשירותי דת.

הדיון נערך במסגרת ימי עיון לעובדי המועצות הדתיות שעורכת החטיבה הדתית בהסתדרות בראשות עו"ד רפי מלאכי ומנהל החטיבה הרב יניב שפירא. בפאנל המיוחד שדן בנושא מעמדם ושכרם של עובדי המועצות הדתיות, השתתפו ח"כ יעקב מרגי, משה דגן יו"ר המועצ"ד בחיפה, בני אלחרר יו"ר המועצ"ד בבת ים, אלדד מזרחי יו"ר המועצ"ד בתל אביב-יפו, משה עידן יו"ר המועצ"ד בבני ברק ואוריה ברוכי כהן יו"ר המועצ"ד בשדות נגב.

הפאנל, בהובלת איש התקשורת יעקב גרודקה, נועד לדון בדרכי התמודדות בסוגיית שכרם של עובדי המועצות הדתיות. לפי נתוני השכר הרשמיים של משרד האוצר, עובדי המועצות הדתיות נמצאים בתחתית טבלת השכר של השירות הציבורי, ורובם נאלצים לקבל השלמה לשכר המינימום.

"המוסד הזה שנקרא מועצה דתית, הוא החצר האחורית של מדינת ישראל והממשלות בשנים האחרונות", אמר אלדד מזרחי יו"ר המועצ"ד בתל אביב. לדבריו: מעמד העובדים במועצות הדתיות נשחק בצורה חולנית ומישהו פה צריך לעשות בדק בית. אם העובדים צריכים לשבות שישבתו. זה הרי עניינים שבבסיס היהדות".

ח"כ מרגי שהשתתף בדיון, שיתף את הנוכחים מניסיונו במשרד לשירותי דת ואמר כי "זהו כאב גדול. התחלנו תהליך שכלל את שיפור השירות והשלב הבא היה אמור להיות טיפול בשכרם של עובדי המועצות הדתיות, ובנקודה זו נפסק התהליך ובשנה האחרונה אף הורע מצבם של העובדים. לא ייתכן שעובדי המועצות הדתיות מובילים בדירוג השירות לאזרח ונמצאים בתחתית טבלת השכר של השירות הציבורי. עובדי המועצות הדתיות חייבים להיות חלק מההסכם הקואליציוני"

גם ראשי המועצות הדתיות האחרות ועובדי המועצות הדתיות שנכחו במקום הדגישו את הכאב ותחושת ההשפלה. "כיצד יתכן שבלניות לא יכולות לצאת לחופשת מחלה כי אין תקציב לעובדת מחליפה", תהתה אוריה ברוכי כהן יו"ר המועצ"ד שדות נגב. "שכרם של העובדים הוא מחפיר, וגם רבני יישובים משתכרים שכר זעום ביותר", אמרה.

ראשי החטיבה הדתית בהסתדרות שנכחו במקום, שיתפו את הקהל במגעים שקיימו עם האוצר ועם ראשי המפלגות ואמרו כי גם ראשי ההסתדרות נחושים להצטרף למאבק. "עובדי המועצות הדתיות יהיו בראש סדר העדיפויות של ההסתדרות בהסכם השכר הקרוב", אמר עו"ד רפי מלאכי יו"ר החטיבה הדתית בהסתדרות.

לאחר דיון ארוך ומעמיק, הוחלט על הקמת מטה מאבק שיכלול את החטיבה הדתית בהסתדרות, ועד עובדי המועצות הדתיות בראשות שלום בידני ואת נציגי העובדים. "אנו קוראים לכל ראשי המפלגות החרדיות והדתיות שיקחו על עצמם את האחריות ויאבקו להכניס את נושא המועצות הדתיות והעובדים להסכם הקואליציוני. לא ייתכן שבמדינה יהודית, יזלזלו במקוואות ובשירותי הדת הכי בסיסיים", אמר יניב שפירא מנהל החטיבה הדתית בהסתדרות.

אריה זמיר, מוגש מטעם שובה ישראל
  • עוד באותו נושא:
  • יהדות
1
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully