וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אחרי 300 ימי מלחמה: כך מתכוננים באוקראינה לחנוכה

אריה זמיר, מוגש מטעם שובה ישראל

12.12.2022 / 13:23

כולל 47,000 ערכות אישיות עם חנוכיה ונרות: במחסן ומרכז הפצה לוגיסטי שבעיר דניפרו, החלו לרכז את החומרים שיחולקו בתפוצה נרחבת לכל יהודי המדינה, כשברקע המלחמה הקשה שהובילה לעזיבת 50,000 יהודים ולמותם ופציעתם של מאות אחרים

באוקראינה נערכים לחנוכה. הפדרציה היהודית באוקראינה,
באוקראינה נערכים לחנוכה/הפדרציה היהודית באוקראינה

כבר 33 שנים פועלים אנשי חב"ד באוקראינה בכל ימות השנה ובחג החנוכה, אבל החג הזה יהיה ללא ספק המורכב ביותר עבורם. קשה גם יותר מהשנים הראשונות שפעלו בה כשהיתה מדינה קומוניסטית עניה והמחסור במצרכי יסוד היה לחם חוקם.

בשבוע הבא יספרו באוקראינה 300 ימים למלחמה הקשה שמתנהלת בה. המלחמה שפירקה לרסיסים קהילות רבות, הובילה לעזיבת 50,000 יהודים ולמותם ופציעתם של מאות אחרים, הביאה לקשיים אדירים באספקה ולוגיסטיקה שבימים כתיקונם היו פשוטים יחסית במדינת הענק הזו. בשל כך ההכנות לקראת החנוכה החלו כבר לפני שלשה חודשים - עוד לפני ראש השנה הנוכחי.

במחסן ומרכז ההפצה הלוגיסטי הענק של "פדרציית הקהילות היהודיות באוקראינה" שבעיר דניפרו החלו לרכז את החומרים שיחולקו בתפוצה נרחבת לכל יהודי המדינה.

באוקראינה נערכים לחנוכה. הפדרציה היהודית באוקראינה,
באוקראינה נערכים לחנוכה/הפדרציה היהודית באוקראינה

זה כולל 47,000 ערכות אישיות שבתוכן חנוכיה ונרות, חוברת המסבירה על החג, חוברת צביעה לילדים, משחקי חנוכה לילדים וכן חטיפים וממתקים לכל המשפחה. "בכל שנה מחמשת השנים האחרונות חילקנו 35,000 ערכות ל-35,000 בתי אב יהודים במדינה, והשנה הבנו שאנו חייבים להגביר את האור ולדחות את החושך; להגיע לכמה שיותר בתים יהודיים ולהביא להם את הואר והשמחה של חג החנוכה. אור שיאיר את הבתים ואור שיאיר את הלבבות", אומר שליח חב"ד הרב מאיר סטמבלר, המכהן כיו"ר הפדרציה.

לדבריו "חג החנוכה עוסק כולו בתקווה והבטחה לעתיד מזהיר יותר וזה חשוב ביותר בימינו באוקראינה, בזמן שאנו נלחמים בחושך, תרתמי משמע".

קסניה לוינסקי מדנייפר, תושב קייב סיפרה: "חנוכה הוא חג של תקווה. הערכות שקיבלנו יוסיפו בביתנו אור וחגיגיות, שכל כך חסרים לנו בתקופה הנוכחית במיוחד נוכח הפסקות החשמל בגלל המתקפות על מתקני אנרגיה באוקראינה. הנרות של חנוכה יזכירו לנו שניסים קורים. נתפלל שהמלחמה תסתיים בניצחון שמסמל כאז כן היום בנצחון של מעטים וחלשים על רבים וחזקים".

"אנחנו לא יודעים מה יהיה איתנו בעוד שבוע בחג החנוכה - האם נהיה שוב תחת הפגזות והאם יהיו כאן אור וחשמל, אבל בעז"ה אנו מתכוונים להישאר פה בכל מחיר כדי להדליק את האור ואת התקווה" מספר הרב שלמה סלומון שליח חב"ד ורב העיר קרמנצ'וג שבמרכז המדינה.

הרב סלומון מספר כי למרות פגיעת טיל השיוט בקניון בעיר לפני כמה חודשים ומותם של עשרות תושבי העיר, מספר היהודים בה דווקא גדל, הן בשל יהודים שעד היום הצניעו את דתם ועכשיו רוצים להתפלל ולהתאחד עם אחיהם, והן בשל יהודים שהיגרו אליה מערים ועיירות במזרח, ממקומות שנכבשו על ידי הרוסים.

הרב דב אקסלרוד רבה של העיר צ'רקאס שנמצאת גם היא במרכז המדינה אומר כי הוא יעשה כל מאמץ שחג החנוכה ייחגג השנה "בתוספת אור", יותר מכל שנה. "אנשים נמצאים בבלבול ובחושך בגלל הפגיעה במתקני החשמל. אנו נשארים פה למרות הקושי והסבל כדי להיות עם בני עירנו ולהביא להם שמחה ואור. נערוך ביקורי בית בבתי משפחות רבות ככל הניתן, כדי לשבת איתם ולו למספר דקות ולחגוג איתם יחד, נערוך כמה מסיבות יפות בית חב"ד ובעז"ה נדליק חנוכיה במקומות מרכזיים כמו בכל עשרים. השנים האחרונות שנות שלנו פה. חנוכה הוא לא רק חג היסטורי אלא חג של ההווה, להאיר את החושך בכל מקום שהוא ולקבל מהאור הזה כוחות לכל ימות השנה", אמר.

אריה זמיר, מוגש מטעם שובה ישראל
  • עוד באותו נושא:
  • יהדות
2
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully