וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אזרבייג'ן על המפה: מכתב הוקרה לרגל העברת השגרירות

דוד ברגר, מוגש מטעם שובה ישראל

עודכן לאחרונה: 2.1.2023 / 15:11

30 חברי כנסת ושרים מכל הסיעות שיגרו מכתב ברכה ליו"ר הפרלמנט של אזרבייג'ן, סהיבה גפרובה בשל ההחלטה ההיסטורית של פתיחת שגרירות של המדינה בישראל

קבר רבי גרשון בן ראובן מזרחי, רבה של הקהילה מהמאה ה-19. אלי איטקין,
קבר רבי גרשון בן ראובן מזרחי, רבה של הקהילה מהמאה ה-19/אלי איטקין

בשבוע שעבר הגיע לישראל סגן שר החוץ של אזרבייג'ן פאריז רזאייב במטרה לקדם את ההחלטה ההיסטורית של פתיחת שגרירות ארצו בישראל, כפי שהוחלט בפרלמנט האזרי. כעת, 30 חברי כנסת ושרים מכל הסיעות שיגרו מכתב ברכה ליו"ר הפרלמנט של אזרבייג'ן סהיבה גפרובה.

עם תלמידים בפרויקט בר מצווה. יח"צ,
עם תלמידים בפרויקט בר מצווה/יח"צ

במכתב הברכה נכתב: "ברכותינו נתונות לכם ידידינו יו"ר וחברי הפרלמנט האזרבייג'ני לרגל ההחלטה על פתיחת שגרירות אזרבייג'ן בישראל. זהו צעד משמעותי בשדרוג שיתוף הפעולה האמיץ בין שתי המדינות והינו המשך טבעי למאות שנות הידידות בין העם האזרי והעם היהודי והקהילה היהודית על אדמת אזרבייג'ן".

עם תלמידים בפרויקט בר מצווה. יח"צ,
עם תלמידים בפרויקט בר מצווה/יח"צ

במכתב התמיכה מוסיפים השרים וחברי הכנסת כי "מולנו ניצב אויב משותף ומסוכן - העריץ האיראני המאיים בחורבן על שני העמים שלנו. משטר האייטולות, שרוצח באכזריות את בני עמו ומעודד טרור בעולם, משתמש בתעמולה אנטישמית כדי להסית את תושבי אזרבייג'ן נגד הממשל החילוני והמוערך בזירה הבינלאומית.

"הרודנות הפרסית גם מתאמצת להלך אימים על שכנתה מצפון באמצעות הפגנת שרירים ובניסיון להקים חיזבאללה אזרי. אולם כל המאמצים האלה עלו בתוהו. אזרבייג'ן מוכיחה שוב ושוב כי לא ניתן לסחוט אותה באיומים ודווקא כעת החליטה לפתוח שגרירות בארץ ישראל. ישראל והעם היהודי מוקירים אתכם".

בית הכנסת גילקי בקרסניה סלבודה. אלי איטקין,
בית הכנסת גילקי בקרסניה סלבודה/אלי איטקין

השרים וחברי הכנסת כותבים כי "אנו רואים בתמיהה את החלטת הסנאט הצרפתי מחודש נובמבר הקוראת להפעיל סנקציות נגד אזרבייג'ן ולקדם אמברגו על רכישת גז ונפט ממנה ע''י האיחוד האירופי. החלטה זו משחקת לידיה של איראן, המעוניינת בהחלשתה של אזרבייג'ן, שמהווה היום סמל למדינה בעלת אוכלוסייה מוסלמית-שיעית מתקדמת ששומרת על קשר הדוק עם ישראל והעולם המערבי. בתקוה כי ישקלו מחדש את החלטתם".

בקהילה היהודית מברכים את השרים והחכי"ם מישראל. הרב זמיר איסייב רב הקהילה הגיאורגית באזרבייג'ן אמר כי "האגרת הזו היא עידוד משמעותי עבורנו ומתנת יום הולדת לנשיא אילחם אליייב אוהד העם היהודי וישראל".

בית הכנסת 'ששת הכיפות' קרסניה סלבודה. אלי איטקין,
בית הכנסת 'ששת הכיפות' קרסניה סלבודה/אלי איטקין

ובתוך כך, בסופ"ש האחרון החל הרב איסייב בפרויקט שבתון תורני בכל חודש לבני כל הגילאים בשיתוף 'הועד להצלת נדחי ישראל' ו'שמע ישראל'. השבתון הראשון התקיים לצעירים במלון 'סנטרל פארק הוטל' ובבתי הכנסת של היהודים ההרריים ויוצאי גיאורגיה במרכז בירת אזרבייג'ן באקו. המשתתפים התפללו וסעדו יחדיו ובמהלך השבת שמעו שיעורי תורה ומחשבה.

בהודעה רשמית מטעם ממשלת אזרבייג'ן נכתב כי "מכתב השרים והחכים עידוד משמעותי להמשך היחס החם והלבבי של הנשיא לקהילה היהודית".

דוד ברגר, מוגש מטעם שובה ישראל
  • עוד באותו נושא:
  • יהדות
2
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully