וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אקטואלי: עובדיה חממה עם שיר חדש שמבקש אחדות

דוד ברגר, בשיתוף שובה ישראל

21.2.2023 / 15:22

הזמר והיוצר כואב את המצב בישראל, וקורא לאחד את השורות: "הוא תמיד אקטואלי אבל בימים אלו, שבין הצורך ברפורמה לתחושה של הפיכה, אולי הוא אקטואלי יותר מכל"

משל הספינה, עובדיה חממה/יח"צ

שיר חדש מבית היוצר של עובדיה חממה ובו מסר חשוב ואקטואלי של רבי שמעון בר יוחאי. את השיר מלווה קליפ מאויר לאיוריה של ליאורה רוזנמן, הממחיש לא רק את המשל אלא גם את המוסיקאים שהיו שותפים עם חממה בעיבוד היצירה.

חממה מספר: "משל הספינה של הרשב"י, צף ועלה לכותרות, ומכאן גם הולחן והוקלט בתקופת הקורונה. ועדיין, משל הקורונה אולי מאחורינו, אבל נמשל הערבות ההדדית בעמנו עודנו חי ובועט... לא נותר לי אלא לערוך ולהלחין את המשל. הוא תמיד אקטואלי אבל בימים אלו, שבין הצורך ברפורמה לתחושה של הפיכה, אולי הוא אקטואלי יותר מכל...".

עובדיה כואב את המצב: "בהקשר של המשל, כל צד חושב שהצד השני הוא זה שקודח בתחתית הספינה. מצד אחד זה ממחיש את התהום בין שני הצדדים, אולם מצד שני יש תקווה שעה שכל צד מרגיש בדיוק מה שהצד השני מרגיש בעומק חווית האירוע, כך שזה בסיס איתן לצורך בהדברות ובהסכמות רחבות. אם לא נשכיל לחבר ולהתחבר מתוך אתגרים משותפים, ישנים או עכשוויים - הרי ממילא נתאחד חלילה בצרות הגדולות יותר, שיבואו, עת חלילה תרעש האדמה עלינו יותר ויותר, עד שמשול תמשול עלינו האחדות המרפאה".

עובדיה חממה. mBox
עובדיה חממה/mBox

משל הספינה

מָשַׁל לִבְנֵי אָדָם שֶׁהָיוּ נְתוּנִים בִּסְפִינָה

הֵחֵל אֶחָד מֵהֶם לִקְדֹּחַ חֹר תַּחְתָּיו

אָמְרוּ לוֹ חֲבֵרָיו: "מַדּוּעַ עוֹשֶׂה אַתָּה כָּךְ?"

אָמַר לָהֶם: "מָה אִכְפַּת לָכֶם!

קוֹדֵחַ אֲנִי תַּחְתַּי..."

הֵשִׁיבוּ לוֹ:

"מִפְּנֵי שֶׁהַמַּיִם עָלֵינוּ עוֹלִים וּמְצִיפִים

וְעוֹלִים וּמְצִיפִים אֶת הַסְּפִינָה

וּמַטְבִּיעַ אוֹתָנוּ אַתָּה"

וַהֲרֵי כֻּלָּנוּ בְּאוֹתָהּ הַסְּפִינָה כֻּלָּנוּ, אֲנִי וְאַתָּה...

מילים, לחן, הגשה והפקה: עובדיה חממה | עיבודים: עובדיה חממה, שלומי שבן, אורן צור ומורן בר און איורים: ליאורה רוזנמן | עריכה והנפשת הקליפ: מיכל גרינברג לביא

דוד ברגר, בשיתוף שובה ישראל
2
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully