וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בתום ביקור מדיני: הח"כים פועלים בשליחות הקהילה היהודית בבאקו

דוד ברגר, בשיתוף שובה ישראל

עודכן לאחרונה: 27.4.2023 / 12:11

ימים ספורים לאחר ביקורו המדיני של שר החוץ אלי כהן בבירת אזרבייג'ן - עשרות חברי כנסת שיגרו מכתב ללשכתו ובו הם מבקשים לתמוך בדרישת הקהילה היהודית בבאקו הקוראת לישראל להצטרף למאבק העולמי נגד איראן במטרה להגן על בני העם האזרי המתגורר בצפון מערב איראן

המשלחת הישראלית בראשות השר כהן בישיבת עבודה בבאקו. באדיבות משרד החוץ,
המשלחת הישראלית בראשות השר כהן בישיבת עבודה בבאקו/באדיבות משרד החוץ

בעקבות ביקורו המדיני של שר החוץ אלי כהן בבאקו בירת אזרבייג'ן - הקהילה היהודית במדינה מבקשת את עזרתה של מדינת ישראל ואת יכולותיה הבינלאומיות מול מעצמות העולם - כדי ללחוץ את איראן לחדול מפעולות אלימות נגד המיעוט האזרי הממוקם בצפון מערב איראן - דרום אזרבייג'ן.

השר אלי כהן עם הנשיא אילייב -. באדיבות משרד החוץ,
השר אלי כהן עם הנשיא אילייב -/באדיבות משרד החוץ
שרי החוץ של ישראל ואזרבייגן וחבר השדולה לידידות בין המדינות חכ מושאשבילי בפתיחת השגרורת בישראל. באדיבות משרד החוץ,
שרי החוץ של ישראל ואזרבייגן וחבר השדולה לידידות בין המדינות חכ מושאשבילי בפתיחת השגרורת בישראל/באדיבות משרד החוץ

לקהילה היהודית הצטרפו למעלה מ-30 חברי כנסת ששיגרו אף הם מכתב לשר החוץ כהן שבו הם מציפים את הצורך הגדול בהתערבות מדינת ישראל למען בקשת הקהילות היהודיות באזרבייג'ן.
במכתבתם כתבו חברי הכנסת לשר החוץ: "משטר האייתולות באיראן מרבה לתקוף את ישראל בסוגיה הפלשתינית ואף מממן ומניע את קבוצות הטרור הרצחניות נגדנו תחת הדגל של המאבק הפלשתיני. תעמולת שקר זו בולטת באיוולתה במיוחד נוכח הדיכוי הדורסני בתוך איראן עצמה את המיעוט האזרי".

לטענתם, "מדובר במיעוט האתני הגדול באיראן, המונה למעלה מעשרים מיליון איש. המשטר מבצע מדיניות של ג'נוסייד תרבותי בהגבילו את זכותם של בני המיעוט האזרי ללמוד ולהפיץ את מורשתו, ללמד את שפתו ואף לרשום ילדים בשמות הלאום האזרים", כתבו הח"כים לשר אלי כהן.

חברי הכנסת המשיכו לפרט במכתבם כי "בני המיעוט האזרי המרוכזים בצפון מערב איראן, בחבל דרום אזרבייג'ן, הינם פעילים ביותר במחאות האחרונות נגד המשטר. מספר הכלואים שם בולט במיוחד. למרות מאמצי הדיכוי של המשטר פועלת בעיר המרכזית של דרום אזרבייג'ן, טאבריז". במכתב צוין כי תנועת המחאה חדשה יחדה שמונה ארגונים שונים של המיעוט האזרי בהובלת ערוץ טלגרם פופולרי.

השר כהן בביקור בקהילה היהודית בבאקו. באדיבות הקהילה היהודית,
השר כהן בביקור בקהילה היהודית בבאקו/באדיבות הקהילה היהודית
המשלחת הישראלית בראשות השר כהן בבאקו. באדיבות משרד החוץ,
המשלחת הישראלית בראשות השר כהן בבאקו/באדיבות משרד החוץ

מדובר בערוץ המנוהל בשפה האזרית ע"י פעילים בטאבריז שמארגנים בצורה קבועה פעולות מחאה שהמשטר האיראני אינן יכול להתמודד איתם.

"נזכיר", כתבו הפוליטיקאים בשליחות הקהילה היהודית בבאקו, "כי אלה בני העם האזרי שהיה ידידותי מאד כלפי היהודים במהלך ההיסטוריה. הקהילה היהודית של אזרבייג'ן מודאגת מאד מרדיפות בני העם הידידותי באיראן. היום אזרבייג'ן הינה אחת מבעלות הברית האסטרטגיות החשובות ביותר של ישראל באזור".

טבאריז צפון איראן. ויקיפדיה,
טבאריז צפון איראן/ויקיפדיה

"אי-לזאת אנו פונים אליך לפעול בכלים העומדים לרשות משרדך להעלות את עניין הדיכוי בני המיעוט האזרי באיראן בכל פורום בינלאומי מתאים. זוהי משימה מוסרית חשובה ונדרשת", דורשים הח"כים, "השגת תמיכה בינלאומית רחבה ככל האפשר בשאיפות הלאומיות של העם בדרום אזרבייג'ן תהווה מכה אנושה למשטר האייתולות ואין ספק שאם תקום מדינת דרום אזרבייג'ן הריבונית ישראל תזכה לבעלת ברית נוספת באזור לצד רפובליקת אזרבייג'ן".

"תמיכה בהם תהווה תגובה גם הולמת במישור האקטיביזם המדיני לחתרנות של משטר האייתוללות נגדנו - שבמשך כשלושה עשורים באה לידי ביטוי במימון וחימוש של חיזבאללה וארגוני פח''ע פלשתינים", סיכמו את מכתבתם.

דוד ברגר, בשיתוף שובה ישראל
  • עוד באותו נושא:
  • יהדות
2
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully