וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הרב פינטו: חינוך הילדים מתחיל בהתנהגות ההורים

דוד ברגר, בשיתוף שובה ישראל

עודכן לאחרונה: 22.5.2023 / 15:50

מנהיג קהילת "שובה ישראל" מרבה לדבר בשיעוריו על הצורך לשלב נועם ושמחה בחינוך הילדים ולהימנע בכל מחיר מכוחניות. בשיעוריו האחרונים חידד את הדברים בפני תלמידיו, כשהסביר כי לא מספיק הרצון והידע בחינוך

אבא ובן ממוצא יהודי מחייכים. ShutterStock
לא מספיק הרצון והידע בחינוך/ShutterStock

כשבפתח חג השבועות, האדמו"ר הרב יאשיהו פינטו מנהיג קהילת "שובה ישראל" בעולם, ביקש מתלמידיו לחדד את הקו החינוכי - על פיו ידריכו את בניהם אחריהם.

הרב פינטו ידוע בקו הלא מתפשר שלו בחינוך ילדים - חנוך לנער על פי דרכו. הוא מרבה לדבר בשיעוריו על הצורך לשלב נועם ושמחה בחינוך ולהימנע בכל מחיר מכוחניות.

בימים האחרונים הוא נשא דברים בפני תלמידיו ואמר: "הנה עומדים ערב קבלת התורה וכל אחד ואחד מחוייב לעשות חשבון נפש על עצמו, על בני משפחתו, על ילדיו ולדעת בבירור גמור, שהדרך שהוא מחנך ומדריך את בני משפחתו ואת ילדיו היא דרך השם האמיתית, והיא הדרך אשר תעמוד איתו, עם בניו וצאצאיו, ושהדרך שמדריך את בני ביתו תהיה כיתד בל תמוט".

הרב פינטו הסביר כי לא מספיק הרצון והידע בחינוך - אלא נדרש שגם ההורים ינהגו בדרך הנכונה, "והנה בכדי שהחינוך יהיה חזק ואיתן ויהיה מושרש בלב בני ביתו, צריך האבא להיות חזק ומושרש ועושה ומקיים מה שמצווה את בניו אחריו, אם זה על מידות טובות, שלאבא יהיו מידות טובות. אם האבא נותן מוסר לבניו על לימוד תורה ואהבת התורה, צריך שלאבא יהיה לימוד תורה ואהבת התורה. אם זה על כח התפילה, צריך שהאבא יתפלל בדבקות ובצורה הראויה", הוסיף הרב פינטו.

לדבריו, "כן כל ההתנהגות בבית, בכיסו, בכוסו ובכעסו זהו חינוך תמידי לבן, ואפילו שיש זמנים שהבן לא מתנהג כראוי ולא הולך בדרך אביו, אבל זה מצב שלא יישאר, כאשר זרועים בו זרעים של אמת של האבא. וזהו העומק, חנוך לנער על פי דרכו. אם תחנך את הנער על פי דרכו של המחנך, שדורך והולך בו, אז חינוך כזה לא יפסיק פעולתו כאשר לא יהיה עוד ברשות אביו שכופהו לעשות כן, אלא גם כי יזקין לא יסור ממנה".

תלמידים יהודים בישיבה. ShutterStock
"החינוך לנער זה על פי דרכו של המחנך"/ShutterStock

הרב פינטו התייחס לחג מתן תורה הקרב וכתב: "הנה ערב מתן תורה, כל אדם צריך לדעת מה יש בו ומה אין בו, ומי שיש בו מידות חזקות ונעלות, את אלו צריך להנחיל לבניו אחריו. ומי שאין בו, חייב למצוא תלמיד חכם וירא השם שידריך את בני ביתו אחריו, כי החינוך לנער זה על פי דרכו של המחנך".

"ולכן", הוסיף הרב פינטו, "המשניות שמלמדים אותנו מוסר כפרקי אבות, כל תנא מחדד את המידה המיוחדת שהייתה בו, ואותה מלמד לדורות הבאים. "הוא היה אומר" דהיינו, מה שהוא עצמו היה, זה מה שהיה אומר.

"וזוהי העבודה בימים האלו, לחשוב מחשבות של עולם. מה חזק בי ומה אני צריך ללכת להתחזק אצל צדיק, ולשלוח את בני ביתי לקבל מצדיק הכוונה באופן כללי ובאופן פרטי".

"ולכן בימים קשים שאנו נמצאים בהם, שהאמת נעדרת, חייב להידבק בספרים הקדושים, שיודעים שאותם צדיקים שכתבו את הספרים היו בעלי רוח הקודש, ולשמוע דברי תורה מיראי השם אמיתיים, ולא מאנשים שמדקלמים סיפורים ומעשיות שקוראים בספרים, כי החורבן והנזק יכול להיות גדול וקשה".

האדמו"ר הוסיף לסיום כי "עלינו לדעת, כי עת לחננה כי בא מועד. אנחנו נמצאים בשבוע שבן דוד בא, וכל האותות והסימנים נמצאים פה עימנו".

דוד ברגר, בשיתוף שובה ישראל
2
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully