וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

זעזוע: משטרת שטוקהולם התירה לשרוף ספרי קודש

דוד ברגר, בשיתוף שובה ישראל

6.7.2023 / 11:55

3 בקשות רשמיות שהוגשו למשטרה למתן היתר לשריפת ספרי קודש החשובים ליהדות ולאיסלם אושרו בטענה שמדובר בשמירה על חופש הביטוי. נשיא "ועידת רבני אירופה", הגאון רבי פנחס גולדשמידט: "מעשה מתועב המזכיר תקופות חשוכות בהיסטוריה המדממת של יבשת אירופה"

פעילים פרו פלסטינים שורפים דגל ישראל. ShutterStock
פעילים פרו פלסטינים שורפים דגל ישראל/ShutterStock

זעזוע ביהדות העולם; בקשות לשריפת ספרי קודש החשובים ליהדות ולאיסלם במרחב הציבורי אושרו על ידי משטרת שטוקהולם ויתקיימו מול מסגדים, בתי כנסת ומוסדות ציבור.

נשיא "ועידת רבני אירופה", הגאון רבי פנחס גולדשמידט אמר כי: "זהו מעשה מתועב המזכיר תקופות חשוכות בהיסטוריה המדממת של יבשת אירופה. המשורר היהודי-גרמני היינריך היינה הזהיר בעבר שבמקום שבו שורפים ספרי קודש, ישרפו גם בני אדם. ממשלת שבדיה מצליחה לפגוע פעם נוספת ברגשותיהם של הקהילות הדתיות במדינה. לא נבליג על הפגיעה הזו. אנו בוחנים את כלל האפשרויות המשפטיות והפוליטיות בכדי לפעול נגד ההצעות המסוכנות הללו".

הגרפ גולדשמידט בוועידה בהשתתפות ראשי האיחוד האירופי באמסטרדם. אלי איטקין,
הגרפ גולדשמידט בוועידה בהשתתפות ראשי האיחוד האירופי באמסטרדם/אלי איטקין

בשבוע שעבר, פליט עיראקי אנטי-מוסלמי, חבר המפלגה הקיצונית SD, קיבל אישור מהמשטרה ושרף ספר קוראן עטוף בחזיר מול המסגד הגדול בשטוקהולם. זו אינה הפעם הראשונה שמקרה כזה מקבל רוח גבית במדינה, לאחר שבחודש ינואר האחרון נשרף ספר קוראן מול השגרירות הטורקית. הצעות דומות עולות גם לגבי ספרי תורה שישרפו מול בית השגריר ומוסדות ציבור נוספים.

באופן מפתיע ומזעזע, עמדת המשטרה המקומית היא שיש לאשר בקשות לשריפת ספרי קודש בשם חופש הביטוי.

הגר"פ גולדשמידט הוסיף כי: "חופש הביטוי הוא לא ערך עליון לאנושות והוא אינו נותן היתר לפעולות שמעודדות את האזרחים לעבור על החוק במעשים שמקדמים פשעי שנאה והסתה נגד קהילות דתיות במדינה. אם אין גבול לחופש הביטוי, אז מה ימנע מהם להתיר גם אפשרות לקיום של תעמולה נאצית והכחשת השואה?" - שאל נשיא 'ועידת רבני אירופה'.

דוד ברגר, בשיתוף שובה ישראל
  • עוד באותו נושא:
  • יהדות
2
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully