וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

כינוס בילנאומי בפרלמנט האירופאי: "היהודים מחוייבים לאזרים באיראן"

דוד ברגר, בשיתוף שובה ישראל

9.7.2023 / 11:55

כנס בינ"ל התקיים בפרלמנט האירופאי • על הפרק: התנהלות איראן מול קבוצות מיעוט • רבה של הקהילה הגיאורגית ספרדית באזרבייז'ן: "היהודים נרדפו במשך שנים רבות ואנחנו יודעים איך זה מרגיש. דווקא אנחנו מחויבים יותר מכולם לעם האזרי שסובל באיראן מדיכוי מתמשך" • הפרטים

בווידאו: הדיון המיוחד שהתקיים בפרלמנט האירופי בכנס הבינלאומי שעסק באיראן/יח"צ

הקהילה היהודית באזרבייג'ן מביעה סיפוק רב מהדיון המיוחד שהתקיים בפרלמנט האירופי בכנס הבינלאומי שעסק באיראן ובהתנהלותה מול קבוצות מיעוט המתגוררות במדינה ובראשן הקהילה האזרבייג'נית.

"היהודים נרדפו במשך שנים רבות ואנחנו יודעים הייטב איך זה מרגיש", אמר הרב זמיר איסייב, רב הקהילה הגיאורגית ספרדית באזרבייג'ן, "דווקא אנחנו מחויבים יותר מכולם לעם האזרי שסובל באיראן מדיכוי מתמשך", הוסיף.

לדבריו של הרב איסייב: "נעלה את הסוגייה בכל פורום בינלאומי שאנו יכולים. סוגיית דיכוי המיעוט האזרי על ידי איראן - צריך להיות בראש סדר היום בציבורי בעולם", הוסיף.

הכנס הבינלאומי שכאמור התקיים בפרלמנט האירופי, נערך על ידי פעילי ערוץ AZFRONT האזרבייג'ני בטבריז וקבוצת EPP Group. - הגדולה והותיקה בפרלמנט האירופאי.
נכחו בכנס: שישה חברי הפרלמנט האירופי וחמישה נואמים בכירים, לרבות מטעם ארגוני זכויות אדם ומומחים וחוקרים באיראן שהגיעו מצרפת, בלגיה וישראל.

הדיון נערך בהנחייתו של מנאל מסאלמי, יועץ לעניינים בינלאומיים ומומחה לענייני איראן, אשר פתח את הדיון ע"י הדגשת הסוגייה של קבוצות מיעוט באיראן והמאבק של האחווזים, כורדים, בלוצ'ים, אזרבייג'נים, וטורקים - למען זכויות שוות במשך מספר עשורים.

כמו"כ הרחיב מסאלמי על הצורך להעלות את הסוגייה לרמה אירופאית ובינלאומית בפרט כעת - כ-10 חודשים לאחר מותה של מהסא אמיני וההפגנות הלא פוסקות ברחבי העולם לתמיכה בנוער ונשים באיראן.

הדיון המיוחד שהתקיים בפרלמנט האירופי בכנס הבינלאומי שעסק באיראן. משלחת הקהילה היהודית לפרלמנט,
הדיון המיוחד שהתקיים בפרלמנט האירופי בכנס הבינלאומי שעסק באיראן/משלחת הקהילה היהודית לפרלמנט

חבר הפלרמנט האירופי דונאטו היה הנואם הראשי, ובנאומו הדגיש את התפקיד שהאיחוד האירופי משחק במתן תמיכה לדמוקרטיה, שוויון וחופש מגדרי באיראן ובמזה"ת, ואת הצורך בדיאלוג יעיל מול הפרלמנט של האיחוד האירופי והנציבות של האיחוד האירופי, על מנת להבטיח את זכויותיהם של נשים וקבוצות מיעוט באיראן.

במהלך הכינוס הבינלאומי - הוקרן סרטון בו עורכת ערוץ AZFRONT מטבריז משתפת את עדויות לגבי האפליה שאזרים חווים בתחומי השפה והתרבות, העסקה ופעילות כלכלית ואת הלבישה המאולצת של חג'אב.

לאחר מכן, עלה לבמה המזרחן ד"ר מרדכי קידר, והרחיב על הזוועות של המשטר ביחס לנשים וקבוצות מיעוט, אותם חוו האזרים, הערבים, הכורדים, הבלוצ'ים במשך עשורים. קידר סיפר כיצד נמנעו מהם הזכויות האזרחיות הבסיסיות וכי כיצד הם הוכפפו לאפליה חברתית, תרבותית וכלכלית.

ת'יירי וואלה, נשיא קאפ ליברטה דה קונצ'נס, דן בכינוס במצב החופש הדתי באיראן, ובפרט על האפליה והרדיפה מהן סובלים מיעוטים דתיים. הוא ציין את המקרה של קהילת הבהאים, אשר לאחרונה ציינה 40 שנה ליום הוצאתן להורג של 10 נשים ב-18 יוני 1983 לאחר שסירבו להתכחש לאמונה שלהן. כמו כן, הוא ציין את המקרה הפחות מפורסם של קהילת הדת האחמדית של שלום ואור, אשר סובלת מרדיפה דתית קשה בחסות המדינה.

הדיון המיוחד שהתקיים בפרלמנט האירופי בכנס הבינלאומי שעסק באיראן. משלחת הקהילה היהודית לפרלמנט,
הדיון המיוחד שהתקיים בפרלמנט האירופי בכנס הבינלאומי שעסק באיראן/משלחת הקהילה היהודית לפרלמנט

קלוד מוניקה, עיתונאי וסוכן ביון צרפתי לשעבר, ודירקטור משותף של מרכז הביון והביטחון האסטרטגי האירופי (ESISC) - הדגיש כי דיכוי נשים וקבוצות מיעוט - הינם סימן היכר של המשטר האיראני. הוא הדגיש שהמשטר האיראני מוכר בתור משטר טרור שמביא לשימוש את מדיניות בני הערובה. לדבריו, מתבצעות כ-360 הוצאות להורג בכל שנה, לרבות חברי קבוצות מיעוטים. בנוסף למקרים של הריגות מתנגדים לשלטון, מחוץ לאיראן, שהתרחשו על אדמת אירופה.

חבר הפרלמנט האירופי דה מאו, הדגיש בכינוס את החשיבות שמקנה האיחוד האירופי לקבוצות מיעוט והתמיכה שעל הקהילה הבינלאומית לתת לאיראנים, לרבות אוכלוסיות שאינן פרסיות, כמו האזרבייג'נים, כך שיהיו חופשיים ושווים. "על האיחוד האירופי להיות מוכן לעזור לכולם, לא משנה השיוך הדתי או התרבותי שלהם", אמר.

חבר הפרלמנט האירופי אדינולפי התמקד בצורך לעצור את האפליה בתחומי החינוך והתרבות. "לקבוצות מיעוט באיראן צריכה להיות הזכות ללמוד את השפה שלהם ולחגוג את המורשת התרבותית שלהם כאוות נפשם", אמר.

חברת הפרלמנט האירופי ואולו הדגישה את החשיבות של חופש דת וזהות תרבותית, ואת הצורך למגר אלימות נגד קבוצות מיעוט, במיוחד נגד הקהילה האזרבייג'נית באיראן, ולהפגין סולידריות עם נשים ונוער באיראן.

חברת הפרלמנט האירופי גאנסיה, אשר פעלה שנים רבות לסייע למתנגדים לשלטון האיראני, בעיקר נשים וחברי קבוצות מיעוט שנרדפים על ידי המשטר, ציינה כי האיחוד האירופי מחויב להגן על הקבוצות הפגיעות ולעזור לפליטים שבורחים מדיקטטורה ורדיפה.

אנדי ורמאוט, נשיא פוסטורסה, ציין כי "יש לנו תפקיד חשוב. האחריות על ראשינו עבור העם האיראני אשר עבר כה הרבה. הבה נהיה משואה של תקווה וכוח של שינוי חיובי".

דוד ברגר, בשיתוף שובה ישראל
  • עוד באותו נושא:
  • יהדות
3
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully