וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

עמדת ההלכה: לאיזה כיוון מתפללים בעת טיסה?

דוד ברגר, בשיתוף שובה ישראל

עודכן לאחרונה: 30.7.2023 / 10:45

שלום לכבוד הרב. לאיזה כיוון צריך להתפלל אם לא ברור היכן כיוון מזרח? הרב שי טחן, ראש כולל שערי עזרא וראש בית הוראה ארזי הלבנון, מנגיש לנו את ההלכות ומשיב על שאלות שנשאלו בבית המדרש ומחוצה לו

בחור יהודי צעיר מתפלל במהלך טיסה. ShutterStock
לאיזה כיוון יש להתפלל בטיסה?/ShutterStock

פעמים רבות בחיי היומיום שלנו צפות שאלות הלכתיות ועולים ספקות אקטואליים. הרב שי טחן, ראש כולל שערי עזרא וראש בית הוראה ארזי הלבנון, מנגיש לנו את ההלכות ומשיב על שאלות שנשאלו בבית המדרש ומחוצה לו. והשבוע: לאיזה כיוון מתפללים בעת טיסה?

שאלה:

שלום לכבוד הרב. לאיזה כיוון אני צריך להתפלל כשאני נמצא בטיסה או בכל מקום אחר שאיני יודע היכן כיוון מזרח?

תשובה:

שלום לכם. המתפלל במטוס או באניה או שנמצא במקום שאינו יודע היכן כיוון מזרח, ישתדל לברר על ידי אפליקציית טלפון, ואם אינו יכול אם הוא בטיסה היוצאת מהארץ יתפלל כנגד זנב המטוס, ואם הוא בטיסה לארץ יכוון לכוון פני המטוס. ובכל אופן יכוין לבו לשמים.

ונסביר: כתב השולחן ערוך (סימן צד ס"א): "בקומו להתפלל אם היה עומד בחו"ל יחזור פניו כנגד ארץ ישראל ויכוין גם לירושלים ולמקדש ולבית קדשי הקדשים היה עומד בארץ ישראל יחזיר פניו כנגד ירושלים ויכוין גם למקדש ולבית קדשי הקדשים. היה עומד בירושלים יחזיר פניו למקדש ויכוין גם לבית קדשי הקדשים היה עומד אחורי הכפורת מחזיר פניו לכפורת".

ולכן לכתחילה ודאי ינסה לברר היכן צד מזרח על מנת להתפלל לכוון ירושלים, אלא שלעתים נמצא במקום שקשה לברר וכגון במטוס או בספינה ולכן אז יכוון כדלעיל, ואף שלעיתים המטוס נוטה מקו הישר, אולם כיון שברוב הפעמים הכיוון הוא ישר לכן סגי בהא (אור לציון ח"ב עמוד סז).

והנה לעיתים כשמתפלל בכיוון הנ"ל נמצא מתפלל במקום שמבטל כוונתו או כנגד מראות אסורים, ואם כן עדיף אז להתפלל לצד אחר אף שאינו מתפלל לכיוון מזרח כי עיקר התפילה היא עבודה שבלב (שו"ת זכרון יהודה ח"א סימן י'), אולם הוסיף שם שאם יוכל לנטות ולצדד פניו מעט באופן שיהיו פניו נוטים לכיוון מזרח וגופו לכיוון אחר כדי לצאת חובת שתי הדיעות עדיף לעשות כן, וכשם שפסק הרמ"א (סי' צד ס"ב) שהרוצה להעשיר יצפין או להחכים ידרים, יצדד פניו למזרח.

ובסעיף ג' כתב: "מי שאינו יכול לכוון הרוחות, יכון לבו לאביו שבשמים".

דוד ברגר, בשיתוף שובה ישראל
  • עוד באותו נושא:
  • יהדות
1
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully