וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

תופעת הסליחות עם כלי נגינה: זו עמדת הרב הראשי

אריה זמיר, בשיתוף שובה ישראל

22.8.2023 / 11:55

הרב דוד לאו התייחס לתופעת אירוע הסליחות המתקיימים בשנים אחרונות בליווי כלי נגינה

אירוע סליחות ראש השנה. ShutterStock
"אין לאסור אמירת 'סליחות' עם כלי נגינה אך מוטב להימנע מכך"/ShutterStock

הרב הראשי הרב דוד לאו פרסם את עמדתו ההלכתית על תופעת אירוע הסליחות המתקיימים בשנים אחרונות, בליווי כלי נגינה, לדבריו, אין לאסור אמירת 'סליחות' עם כלי נגינה אך מוטב להימנע מכך.
במענה לשאלה שנשאל בנושא, כתב הרב לאו: "התופעה של שילוב הסליחות עם כלי נגינה אינה חדשה והיא קיימת. שאלתך האם נכון הדבר לעשותו. מלכתחילה ראוי להקפיד על אופן אמירת הסליחות כפי שנאמרו עד העת האחרונה בנוסח המקובל מדורות ללא כלי נגינה וכפי שלמדנו "עיקר נגינה בפה". אולם היות שישנם מי שכלי הנגינה מוסיפים להם תחושה כיסופים לתפילה אין למנוע את הדבר".
לדבריו: "המאבק שנוהל בזמנו נגד שילוב כלי נגינה היה בגלל שזה היה האופן בו התפללו הרפורמים שהחדירו אלמנטים זרים וזו היתה התפילה בכנסיות עם נגינת עוגב, ואסרו הדבר משום "בחוקותיהם לא תלכו".

הרב לאו הוסיף כי "גדולי ישראל שאסרו הכנסת כלי נגינה לבית הכנסת בשבת ובמועד אסרו גם אם המנגן אינו יהודי, הם ראו בכך הרס בחומת הדת. אולם הגרד"צ הופמן בספרו שו"ת מלמד להועיל (סי' טז) דן בשאלה מה הדין בימות החול. ובין שאר דבריו הוא מביא כאלה שהתירו את הדבר, ביניהם דייני ביה"ד דפראג. הוא אף מוסיף שנהגו בקהילתם לנגן בכלי זמר בקבלת שבת וחייבו להפסיק חצי שעה קודם ברכו".

לסיום הכריע כי "היום הדבר נשתקע ולא נראה שליווי אמירת הסליחות עם נגינת גיטרות או כינור יש בו משום מנהגי הגויים. כמסורת הדורות, עוגב נאסור גם היום בשל חוקות הגויים. אבל שאר כלי נגינה אפשר להתיר".

אריה זמיר, בשיתוף שובה ישראל
  • עוד באותו נושא:
  • יהדות
1
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully