וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

יהודי אירופה ואזרבייג'ן בעצרות תפילה והזדהות עם ישראל

דוד ברגר, בשיתוף שובה ישראל

עודכן לאחרונה: 12.10.2023 / 9:08

בבתי הכנסת הגדולים ברומא בלונדון בשטרסבורג בבאקו בורשה ובמוסקבה ובמרכזי הערים קיימו הקהילות עצרות תפילה והזדהות בצל החשש מהתגברות האנטישמיות באירופה * "באזרבייג'ן שמרבית אוכלוסייתה שיעית ראינו תופעה מחממת לב

בווידאו: יהודי אירופה ואזרבייג'ן בעצרות תפילה והזדהות עם ישראל/צילום: אלי איטקין ארכיון "ועידת רבני אירופה" והקהילות היהודיות

הקהילות היהודיות ברחבי אירופה ואירו אסיה קיימו מאז פרוץ מלחמת 'חרבות ברזל' עשרות עצרות תפילה והזדהות עם ישראל ועם קרבנות הקדושים שנטבחו בשמחת תורה הי"ד. בבתי הכנסת הגדולים ברומא בלונדון בשטרסבורג בבאקו בורשה ובמוסקבה ובמרכזי הערים קיימו הקהילות עצרות תפילה והזדהות בצל החשש מהתגברות האנטישמיות באירופה.

"ליד שגרירות ישראל בבירת המדינה המוסלמית אזרבייג'ן שמרבית אוכלוסייתה שיעית ראינו תופעה מחממת את הלב - עשרות אזרחים אזרים שאינם בני ברית ראשי ארגונים וחברות הניחו זרים עם אלפי ורדים אדומים עם הכתובות - זוכרים את תמיכתכם וכואבים אתכם - זו המדינה המוסלמית היחידה המזדהה עם ישראל - כך סיפר בהתרגשות רבה של הקהילה הספרדית גיאורגית באזרבייג'ן הרב זמיר איסייב חבר החטיבה הבינלאומית של 'ועידת רבני אירופה' -

הרב איסייב קיים עצרת תפילה בבית הכנסת הגדול בבאקו ובבית הספר שבראשותו קבעו הילדים פנת זיכרון מרגשת גלעד לזכרם של הילדים הקטנים שנעקדו בישובי עוטף עזה ע"י המרצחים השפים הי"ד. אתמול נועד עם שגריר ישראל באזרבייג'ן והעביר את רחשי לב הקהילה היהודית והעם האזרי לטבח הנורא.

יהודי אירופה ואזרבייג'ן בעצרות תפילה והזדהות עם ישראל. אלי איטקין ארכיון "ועידת רבני אירופה" והקהילות היהודיות,
יהודי אירופה ואזרבייג'ן בעצרות תפילה והזדהות עם ישראל/אלי איטקין ארכיון "ועידת רבני אירופה" והקהילות היהודיות

אירועים מרגשים נערכו גם ליד שער טיטוס ברומא בראשות רבה של רומא סגן נשיא 'ועידת רבני אירופה' הרה"ג רבי שמואל די סייני. ליד בית ראש ממשלת בריטניה 'דאונינג 10'. בבית הכנסת שורד השואה היחיד בורשה - 'נוזיק' בראשות רבה של פולין חבר הועדה המתמדת של 'ועידת רבני אירופה' הרב מרדכי שודריך, ולרגלי בית הכנסת הגדול בשטרסבורג שם בתום עצרת תפילה ושירי נשמה הדליקו חברי הקהילה היהודית בראשות הרה"ג רבי אברהם ווייל חבר הועדה המתמדת של 'ועידת רבני אירופה' אלף נרות לזכר הקדושים הי"ד.

במכתב נרגש ששיגרו הלילה לראשי מאות הקהילות ברחבי אירופה קוראת 'ועידת רבני אירופה': "לזעוק ולקרוע שערי שמים, לייסד שיעורי תורה חדשים בקהילות ולפתוח את הלב והכיס ביד רחבה ובנפש חפצה".

במכתב ששיגרו נשיא הועידה הגאון רבי פנחס גולדשמידט, יו"ר הועדה המתמדת ואב"ד לונדון הגאון רבי מנחם געללי והמנהל הרבני הגאון רבי משה לבל כותבים הרבנים; "ליבנו עם אחינו היושבים בארץ הקודש במדינת ישראל, הנתונים בצרה ובמצוק מול מתקפת רשע וזדון של אויבים רעים ואכזריים, אנשי דמים ומרמה, שאיבדו צלם אנוש ושמו כל מאודם וחפצם לשפוך דם אחינו בני ישראל ורצחו באכזריות מאות רבות מאחינו בני ישראל, ורבים וטובים נפצעו קשות ואנושות ונאבקים על חייהם. ועוד הוסיפו חטא על פשע, ולקחו בשבי בהתעללות נוראה טף ונשים, קשישים וחיילים.

יהודי אירופה ואזרבייג'ן בעצרות תפילה והזדהות עם ישראל. אלי איטקין ארכיון "ועידת רבני אירופה" והקהילות היהודיות,
יהודי אירופה ואזרבייג'ן בעצרות תפילה והזדהות עם ישראל/אלי איטקין ארכיון "ועידת רבני אירופה" והקהילות היהודיות
יהודי אירופה ואזרבייג'ן בעצרות תפילה והזדהות עם ישראל. אלי איטקין ארכיון "ועידת רבני אירופה" והקהילות היהודיות,
יהודי אירופה ואזרבייג'ן בעצרות תפילה והזדהות עם ישראל/אלי איטקין ארכיון "ועידת רבני אירופה" והקהילות היהודיות

"איך נוכל להחריש בעת הזאת? אנו נקראים לזעוק ולקרוע שערי שמים בתפילות ותחנונים לאבינו שבשמים ולהוסיף חיזוק בשיעורי תורה וריבוי כבוד שמים, שוודאי יצטרפו לזכויות הנצרכות מאוד בשעה קשה זו ליושבי הארץ וחייליה, הנלחמים כעת במסירות נפש, בעוז ובגבורה עילאית כדי להגן על יושבי הארץ הקדושה.

"אנו קוראים בזאת לרבני הקהילות ולכל יהודי אירופה להתכנס בבתי הכנסיות ולומר אחר כל תפילה ותפילה פרקי תהילים: צ"א קכ"א ק"ל. כמו כן, מתבקשים הרבנים לייסד שיעורי תורה חדשים בקהילותיהם. ועידת רבני אירופה שוקדת על ארגון שיעורי תורה ע"י רבנים חשובים. עדכון בעניין יפורסם בהמשך בע"ה.

"בנוסף, מבקשים אנו מרבני הקהילות לעורר את בני קהילותיהם לפתוח את ליבם וכיסם ביד רחבה ובנפש חפצה, ולתרום במידת האפשר לקרנות שהוקמו לסייע בכל הנצרך לחיילים העומדים על משמר ארצנו ולתושבים הרבים שנאלצו לעקור מבתיהם שבדרום למקומות בטוחים יותר".

"לצד גילויי האמפתיה וההזדהות של ראשי המדינות נשיאים ראשי ממשלות וראשי ערים יש חשש מבוסס להתגברות האנטישמיות ברחבי אירופה בכלל ובצרפת במיוחד - אומר רבה של מץ חבר הועדה המתמדת של 'ועידת רבני אירופה' הרב ברוך פנחס פיזון.

בנאום שנשא בעצרת הזדהות ברחבת העיר מץ אמר הרב פיזון כי: "אנחנו מעבר לסכסוך הישראלי-פלסטיני, במצב של ייסורים ותדהמה לנוכח המתקפה על הציוויליזציה שלנו. אני מבקש לבטא בפניכם את הפחד, הכעס והמרירות. של הקהילה היהודית כולה שלושה ימים לאחר מתקפת חמאס בישראל שבה נהרגו גם ארבעה צרפתים. "זו לא רק התקפה על העם היהודי, זו גם התקפה על הציוויליזציה שלנו. ההתקפה הנפשעת מעלה זיכרונות רעים מאוד כשהאיינזצגרופן נכנסו לשטחים המזרחיים של רוסיה ופולין ב-1941 וטבחו בגברים, נשים וילדים ללא הבחנה. צריך לדמיין מה יכלו מחבלי חמאס המפלצתיים לעשות: להיכנס לבתים, לשחוט משפחות עם גרזנים, להחזיק בני ערובה כולל ניצולי שואה, תינוקות... זו אכזריות שאין לתאר, אנחנו מעבר לסכסוך הישראלי-פלסטיני, זה משהו אחר".

הרב הראשי של מץ ומוזל הביע את חששו מהתעוררות מחודשת של מעשים אנטישמיים בצרפת. כעשרים אירועים נרשמו מאז התקיפה של חמאס, לפי משרד הפנים. האימה והברבריות יכולים להיות אפשריים גם כאן מחר. ההסתה והתמונות שהם רואים, עלולים לגרום לתופעות של חיקוי וחלילה לתקוף את הקהילה היהודית. זו השערה שנלקחת בחשבון, והיא יוצרת עוד יותר ייסורים".

"אנו מודים לשלטונות הביטחון על תגבור האבטחה סביב בית הכנסת והמוסדות היהודיים ומעודדים מהעובדה שכמעט כל האומה הצרפתית תומכת בנו. זה מרגיע אותנו, אך מאידך, נפגענו מאוד מהערותיהם של נבחרי ציבור מרדנים, שבשבילי הם ברווזים צולעים של הרפובליקה. החזון שלהם אינו בקנה אחד עם המציאות של הדברים" - אמר הרב פיזון.

דוד ברגר, בשיתוף שובה ישראל
  • עוד באותו נושא:
  • יהדות
3
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully