וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אחרי 600 יום: הישיבה האוקראינית חזרה הביתה

דוד ברגר, בשיתוף שובה ישראל

19.11.2023 / 17:59

ישיבת "תומכי תמימים" בדניפרו שבה לומדים ילדי השלוחים שבה לפעול, אחרי שתלמידיה חולצו בשל המלחמה. ראש הישיבה: "הרצון של הרבי היה שתהיה כאן ישיבה"

ישיבת "תומכי תמימים" בדניפרו, אוקראינה. יח"צ,
ישיבת "תומכי תמימים" בדניפרו, אוקראינה/יח"צ

יותר מ-600 ימים אחרי שתלמידיה חולצו באישון לילה מאוקראינה בגלל המלחמה שפרצה בה - ישיבת "תומכי תמימים" בדניפרו שבה לומדים ילדי השלוחים שבה לפעול בעיר דניפרו שבמזרח המדינה. בערב המלחמה למדו בה קרוב ל-70 תמימים והיום היא מונה 25 תמימים, אחרי שחלק מהתלמידים עבר ללמוד במוסדות חינוך בישראל, אך היא עתידה לגדול בקרוב.

כזכור, בכ"ז באדר תשפ"ב, במבצע מיוחד, חולצו התמימים והורחקו מהחזית. "נוכח אזעקות שנשמעו בעיר בימים האחרונים, החליטה ההנהלה של השלוחים במדינה, בעצה אחת עם גורמי בטחון והורי התלמידים להוציאם בהקדם מהמדינה, כדי שיוכלו להמשיך בלימודיהם ללא חשש", פורסם אז.

אחרי רכבת לילה לאודסה הם חצו את הגבול למולדובה ומשם המשיכו לעיר דיסלדורף שבגרמניה שבה הכינה להם העירייה בסיוע השליח הרב חיים ברכהן אולם לימודים ותנאי פנימייה מלאים.

ישיבת "תומכי תמימים" בדניפרו, אוקראינה. יח"צ,
ישיבת "תומכי תמימים" בדניפרו, אוקראינה/יח"צ

לדברי ראש הישיבה, השליח הרב אלי חפר: "הרצון של הרבי היה שתהיה כאן ישיבה, בעיר שבה הוא בעצמו היה בחור ישיבה. כשהתקבלה ההחלטה לחזור, הנהלת הישיבה חשבה שנהיה רק עם מניין תלמידים, אבל אנחנו 25 תלמידים והמספר עוד יעלה. כל התלמידים שלנו הם בניהם של שלוחי חב"ד באוקראינה שממשיכים לפעול ברחבי המדינה למרות הכל. בשבועות הקרובים יצטרפו אלינו בחורים יהודים נוספים שמתגוררים במדינה".

הישיבה חזרה לאותו מתחם מפואר שבו הייתה קודם לכן, בלב חורשה בפאתי העיר, עם חדר אוכל מרווח, חדרי פנימייה חדישים ואפילו מקווה טהרה לגברים. בגלל שהמלחמה עדיין נמשכת, בוצעו עבודות מיגון לחלונות מפני הדף ויתווספו קירות וגג בטון בהתאם להנחיות של הרשויות.

לדברי הרב חפר, "תלמידי התמימים מאוד שמחו לחזור לכאן וכך גם ההורים. רבה של דניפרו הרב שמואל קמינצקי מסייע לנו מאוד ודואג לכל פרט והתנאים בישיבה נוחים מאוד. יש פה אזעקות בכל יום, אבל בשונה מהארץ לא מדובר בירי לעבר העיר; בגלל שאין חלוקה לפוליגונים כמו בישראל, ההתראות מפעילות צופרים בחלקים רבים מהמדינה. למרות זאת יש לנו כאן מרתף ממוגן ואנחנו נערכים לשהות בו אם יצטרכו".

כמו הוריהם, גם תלמידי הישיבה פועלים בשליחות והם מסייעים לבתי חב"ד בדניפרו והסביבה. "מרגישים את הצמאון הגדול שיש פה ליהודים, בגלל המלחמה והתלמידים שלנו מתרגשים ושמחים ליטול חלק בפעילות, לאחר שעות הלימודים", אומר ראש הישיבה.

דוד ברגר, בשיתוף שובה ישראל
  • עוד באותו נושא:
  • יהדות
2
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully