וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

כך הרבנות הצבאית נלחמת על ההסברה העולמית

ארי נויימן, בשיתוף שובה ישראל

30.11.2023 / 17:59

במהלך המלחמה הבינו בצה"ל כי המראות במתקני זיהוי החללים יכולים לתרום להסברה, ולשם כך הפעילו את הרבנות הצבאית. מאז פרוץ המלחמה עשרות משלחות מכל העולם הגיעו לראות מקרוב את הזוועות, כשעל פי גורמים הסיורים השפיעו לטובה על הסיקור התקשורתי הבינ"ל ביחס לישראל

הסיורים של חיל הרבנות הצבאית במתקני זיהוי החללים בבסיס שורה. חיים דוד,
הסיורים של חיל הרבנות הצבאית במתקני זיהוי החללים בבסיס שורה/חיים דוד

הביקורת נגד ישראל בעולם סביב המלחמה נגד חמאס בעזה, ובהן, ההתבטאות של ראש ממשלת אירלנד לאו ורדקר, או של גופי תקשורת, ובראשם, סיקור המלחמה ב-BBC הבריטי, לא הותירו את אנשי זיהוי החללים של חיל הרבנות הצבאית אדישים ולראשונה הם מזדעקים כנגדה.

מעל ל-40 יום פועלים נציגי החיל סביב לשעון על מנת לזהות את החללים ולהביאם לקבורה בהקדם האפשרי. מבחינתם, טיעונים אלה מלמדים על "ניתוק מהמציאות". גורמים בזיהוי החללים של הרבנות הצבאית אמרו ל"מעריב" כי "רק מי שלא ראה את מה שראינו כאן בחודש וחצי האחרון יכול להגיד דברים כאלה. נחשפנו לזוועות שלא היו כמותם בתקופות הגרועות ביותר לעם היהודי. היו ימים שהריח של הגופות לא עזב אותנו, ורק מי שלא היה עד לזה יכול למתוח על ישראל ביקורת ולעשות השוואות בין מה שחמאס עשה בעוטף לפעילות של צה"ל ברצועה".

"לכל מי שנמצא כאן מאוד קשה", הוסיפו. "אלה סיטואציות ומראות שאף אחד לא צריך לראות. אתה מוקף במוות 24 שעות ביממה. ואז בסוף מגיעים אנשים ומאשימים אותנו שאנחנו רוצחי ילדים? שיבואו לראות מה חמאס עשה, הכל נמצא פה אצלנו"

הסיורים של חיל הרבנות הצבאית במתקני זיהוי החללים בבסיס שורה. חיים דוד,
הסיורים של חיל הרבנות הצבאית במתקני זיהוי החללים בבסיס שורה/חיים דוד

במהלך המלחמה הבינו בצה"ל כי המראות במתקני זיהוי החללים בבסיס שורה יכולים לתרום רבות להסברה הישראלית, שלרוב מתקשה להשפיע על דעת הקהל העולמית. לשם כך הפעילו בצה"ל את חיל הרבנות הצבאית, שאמון על המקום והוא זה שמטפל בחללים, להוביל את מאמצי ההסברה האלה. מאז פרוץ המלחמה עשרות משלחות מכל רחבי העולם הגיעו לסייר במחנה שורה כדי לראות מקרוב את הזוועות.

בסיורים שהתקיימו בשבועות האחרונים נכחו חברי הפרלמנט הצרפתי, משלחות של דיפלומטים מהאיחוד האירופי, חברי הפרלמנט האירופי, חברי כנסת ושרים בהווה ובעבר ועיתונאים מגופי תקשורת בכל רחבי העולם כדוגמת CNN, FRANCE 24, הוושינגטון פוסט ועוד רבים אחרים.

לדברי הגורמים במערך זיהוי החללים, ההשפעה של הסיורים על הסיקור התקשורתי הבינלאומי גרמה לשינוי משמעותי חיובי ביחס לישראל בעולם. "כולנו שמענו על חברת הפרלמנט מצרפת שהתעלפה כשהיתה כאן. אנשים שהיו כאן מיררו בבכי כשהם ראו רק חלק קטן ממה שהיה אפשר להראות להם. קשה שלא לראות את ההבדל בסיקור של מי שביקר במתקן למי שלא. אנחנו מבינים כמה זה חשוב למאמץ ההסברתי של ישראל ואנחנו כאן במסירות נפש יום יום נרתמים למשימה החשובה".

ארי נויימן, בשיתוף שובה ישראל
  • עוד באותו נושא:
  • יהדות
2
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully