וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

עמדת ההלכה: האם מותר להעסיק מנקה לא יהודיה?

דוד ברגר, בשיתוף שובה ישראל

4.4.2024 / 17:59

האם לקראת פסח מותר הלכתית להעסיק מנקה לא יהודיה? הרב שי טחן משיב בהרחבה

גבר מנקה. ShutterStock
האם מותר או אסור להשתמש בשירותיו של מנקה זר?/ShutterStock

פעמים רבות בחיי היומיום שלנו צפות שאלות הלכתיות ועולים ספקות אקטואליים. הרב שי טחן, ראש כולל שערי עזרא וראש בית הוראה ארזי הלבנון, מנגיש לנו את ההלכות ומשיב על שאלות שנשאלו בבית המדרש ומחוצה לו. והשבוע: האם מותר הלכתית להעסיק מנקה לא יהודיה?

שאלה:

שלום לרבנים החשובים באתר וואלה! יהדות. ההלכות שלכן עוזרות לנו להבין היטב את גישת ההלכה.

אבקש הדרכה בקשר לנקיונות פסח. אנחנו נעזרים במנקת בית נכרית שנשארת אצלנו כמה ימים לקרצף את המטבח ולנקות את כל הבית, ולאחרונה עלו לנו חששות שמא היא מביאה איתה מאכלים אסורים ומבשלת אותם אצלנו במטבח. אשמח לקבל תשובה.

תשובה:

שלום לכם.

הנה בהשארת גוייה לבדה בבית ישנם מספר חששות הלכתיות.

ראשית בנידון שאלתכם בחשש שמא המנקה מבשלת בכלים של היהודי את מאכליה שאינם כשרים, או אפילו מאכלים כשרים אלא שמבשלת בשר עם חלב או בשר בכלים של חלב וההיפך. ושנית אפילו אם היא מבשלת מאכלים כשרים עדיין הכלים נאסרים מחמת האיסור של בישול עכו"ם, דהיינו שחכמינו אסרו לנו לאכול בישולי נכרים כדי שלא נבוא להתחתן עמהם, וממילא גם הקדירות נאסרו כיון שהמאכלים התבשלו בהם.

ואף שהעוזרת הובאה רק למלאכת נקיון ולא לבישול מאכלים, עדיין יש לחשוש שמא כשתרצה לאכול היא תבשל לצורך עצמה בכלים שלנו. וכן הזהיר הגאון רבי משה פינשטיין (יו"ד ח"א סימן סא) לאסור להניח נכרית לבדה בבית שמא תבשל לעצמה או עבור הילדים, אף שאין מלאכת הבישול מוטל עליה. אכן בדין זה האחרון שאם הושכרה רק לנקיון ולא לבשל יש מקילים (שו"ת שבט הקהתי ח"ו סימן רפא), ובתנאי שיזהירו אותה מראש שלא תבשל שמא תפוטר מעבודתה.

אכן אם לא ידעו שאסור לעשות להשאיר אותה לבד בבית, בדיעבד אחר המעשה שנשארה לבדה ניתן להתיר את הכלים אחר שיעברו 24 שעות, כיון שאז הוי ספק בדרבנן כמובא בדברי הרמ"א (סימן קכב, ט). גם האוכל מותר מכיון שאין אנו אוסרים אלא במקום שיש לה ריוח בהחלפת המאכל במאכל פחות משובח, וכיון שאין לתלות שהבשר שלנו משובח משלה לכן האוכל מותר, ואין ההלכה חוששת שמא תחליף כדי להכשיל אותנו באיסור (יו"ד סימן קיח ס"י וראה במנחת אשר ח"ב סימן נא), וכן כתב בערוך השלחן (סעיף ל') שהסכמת כל רבותינו הראשונים והאחרונים שלא חושדים את הגוי שיכשיל את הישראל בחינם ללא הנאה.

אכן רשאי להקל להשאיר את המנקה בבית אם בעלי הבית נכנסים לביתם לעיתים תקופות שאז הנכריה חוששת לעשות דברים שהוזהרה מראש שאין לה לעשות שמא תיתפס בקלקלתה. (שלחן ערוך סימן קיח סעיף י').

כמו כן יש להתיר אם יש מערכת מצלמות בבית המתעדות את כל הנעשה שאז יש לומר שזה עדיף מבעל הבית שנכנס ויוצא מביתו ויש לה יותר פחד לעשות דברים האסורים (ר"נ קרליץ בספר עזרה כהלכה עמוד קלב).

והנה הזהיר הגאון רב משה שטרנבוך מחששות נוספות שיש להיזהר ולעיתים הנכריה מכניסה לבית עיתונים מזוהמים עם דברי כפירה ופריצות, ולעיתים היא עצמה באה בלבוש פרוץ ומכניסה הרהורים בבני הבית.

דוד ברגר, בשיתוף שובה ישראל
  • עוד באותו נושא:
  • יהדות
1
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully