וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

פסח שלישי במלחמה: כך יהודי אוקראינה ינסו לחגוג

דוד ברגר, בשיתוף שובה ישראל

16.4.2024 / 17:59

במרכז הלוגיסטי הענק של "פדרציית הקהילות היהודיות באוקראינה" סיימו את ההכנות הארוכות לחג הפסח. לראשונה, חיילים יהודים יחגגו בחזית

יהודי אוקראינה נערכים לחג הפסח. יח"צ,
יהודי אוקראינה נערכים לחג הפסח/יח"צ

בעוד הסיוע הצבאי שהעביר המערב לאוקראינה הולך ואוזל במהירות, והנשיא ולדימיר זלנסקי זועק לעזרה אחרי שהצבא האוקראיני נחל הפסדים קשים בחזית, יהודי אוקראינה מתכוננים לחגוג את חג הפסח השלישי בצל המלחמה כבני חורין, עד כמה שיוכלו.

יהודי אוקראינה נערכים לחג הפסח. יח"צ,
יהודי אוקראינה נערכים לחג הפסח/יח"צ
יהודי אוקראינה נערכים לחג הפסח. יח"צ,
יהודי אוקראינה נערכים לחג הפסח/יח"צ

במרכז הלוגיסטי הענק של "פדרציית הקהילות היהודיות באוקראינה" בעיר דניפרו סיימו היום (ראשון) את ההכנות הארוכות לחג הפסח שהחלו כבר לפני חודש וחצי והחלו בשינוע וחלוקת מארזי החג ל-45 אלף בתי אב יהודיים ב-169 הקהילות היהודיות ברחבי המדינה (מתוך 180 שהיו לפני פרוץ המלחמה).

עשרות עובדי ומתנדבי "הפדרציה" החלו עוד לפני חג הפורים באריזות 45,000 ארגזים שכל אחד מהם כולל מצות עבודת יד ומצות מכונה, יין, מיץ ענבים, קערת ליל הסדר, גביע, פאזל של קערת ליל הסדר, נרות חג ושבת, הגדה מפוארת מתורגמת לאוקראינית וכן עלון הסברה על החג ומצוותיו.

כמו בכל מארזי החג שמחולקים ליהודי המדינה גם הפעם השתדלו בפדרציה שהמצרכים יהיו מתוצרת מפעלים של יהודי אוקראינה, ובראשם כמובן מצות המכונה שנאפו בקייב, וכן מצות עבודה יד שנאפו במאפיית 'תפארת המצות' בדנייפרו שבערב פסח של השנה שעברה נפגעה ממל"ט רוסי.

נוסף למשלוחים הללו, שילוב פעולה של הפדרציה ושלוחי חב"ד במדינה, מתכננים לערוך כמידי שנה ב-33 השנים האחרונות סדרים ציבוריים המוניים ב-41 הערים הגדולות במדינה, בהם צפויים להשתתף כ-20,000 יהודים בסדרים שיערכו בשני לילות החג.

יהודי אוקראינה נערכים לחג הפסח. יח"צ,
יהודי אוקראינה נערכים לחג הפסח/יח"צ

ובחג הזה לראשונה יחגגו גם חיילים יהודים בחזית, וזאת אחרי שהרב יעקב סיניאקוב שמונה על ידי הפדרציה לנהל את חיי הדת היהודיים בצבא ערך בשבוע האחרון סמינר מיוחד לכמרים המכהנים כקציני דת, בו הסביר להם על צרכי החג של החיילים היהודים וביקש מהם לתת להם את היכולת לחגוג את החג ככל הניתן. גם הפעם, כמו בחג הפורים בו ניתן לראשונה אישור להסתובב בחזית ולחלק לחיילים את משלוחי מנות והגדות אסתר מתורגמות, יסתובב הרב סיניאקוב עם כמה מתנדבים לאורך קווי החזית הארוכים ויחלק את הערכות המיוחדות לחיילים יהודים שגויסו לצבא.

לדברי שליח חב"ד ויו"ר הפדרציה הרב מאיר סטמבלר, "לא האמנו בחלומות השחורים ביותר שגם את הפסח הזה נחגוג כשהמלחמה עדיין מתרחשת וכשאחינו בארץ ישראל נלחמים מלחמת חורמה במבקשי רעתם - ממש גלות בתוך גלות, אבל רוחנו נותרה איתנה ואנו מתכוננים לחגוג את החג הזה עם חירות אמיתית ככל הניתן. שום מלחמה ושום מצב קשה לא יכניעו את רוחנו ואת הרצון שלנו לחיות כיהודים. יהודי אוקראינה ויהודי ארץ ישראל לא מפסיקים להתפלל שעוד לפני חג הפסח הזה נזכה לקיום הייעוד שאיחלנו לעצמנו בפסח שעבר "לשנה הבאה בירושלים הבנויה".

דוד ברגר, בשיתוף שובה ישראל
  • עוד באותו נושא:
  • יהדות
2
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully