וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הרבנים קוראים לחזק את המסורת ולמנוע התבוללות

דוד ברגר, בשיתוף שובה ישראל

6.5.2024 / 17:59

במכתב יוצא דופן, גדולי ישראל מכל העדות והחוגים וראים לחזק את החינוך היהודי בקהילות היהודיות בעולם על רקע האנטישמיות

הגאון הצדיק חכם ניסים בן שמעון. חיים כהן,
הגאון הצדיק חכם ניסים בן שמעון/חיים כהן

על רקע האנטישמיות ברחבי העולם - גדולי ישראל קוראים לחזק את החינוך היהודי בקהילות היהודיות בעולם, ולהימנע מלהכניס בבתי הספר שינויים שנוגדים את ההלכה.

במכתב יוצא דופן שנחתם על ידי גדולי ישראל מכל העדות והחוגים, התייחסו הרבנים לנעשה בקהילה בספרד, לדבריהם, פעילות שונות בקהילה גורמות להתבוללות ולפירוק החינוך היהודי.

את נוסח המכתב, כתב הגאון הצדיק חכם ניסים בן שמעון, ראב"ד ת"א, ועליו כאמור חתמו גדולי ישראל, "נתבקשתי לחוות דעתי על מצבה הרוחני של הקהילה היהודית במדריד (הפדרציה היהודית CJM) שם לאור השמועות הקשות בכל נושאי היהדות החל מחינוך הילדים והן בעניני כשרות וכו'", נכתב.

הגאון הצדיק חכם ניסים בן שמעון. חיים כהן,
הגאון הצדיק חכם ניסים בן שמעון/חיים כהן
המכתב שנחתם על ידי גדולי ישראל מכל העדות והחוגים. חיים כהן,
המכתב שנחתם על ידי גדולי ישראל מכל העדות והחוגים/חיים כהן

"אמרתי למבקשים אתם יודעים ומכירים כי איני כותב ואיני מחווה דעתי אלא לאחר שאני רואה בעיני או שומע עדויות לכן לא אוכל להתייחס אלא רק לדברים הידועים לכל", כתב חכם בן שמעון, "אתחיל בענייני חינוך דבר ברור ופשוט ללא כל ויכוח או מחלוקת כי צריכים לתת לילדים חינוך מקטנות לשמירה וקיום מצוות אמרו לי שיש תמונה בבית הספר היהודי אבן גבירול בו נראה מרן הרב עובדיה יוסף זצ"ל קובע מזוזה במקום בו לומדים הילדים מאחר ובזמנו אכן לימדו תורה והמחנכים היו יהודים יראי שמים".

בהמשך המכתב פורטו המכשולות: "לצערינו בתקופה האחרונה רוב המחנכים אינם יהודים, וכן לומדים במקום זה בנים ובנות יחד, גם גויים לומדים יחד, איך יכולים לקוות שהתלמידים ישמרו יהדות והדבר גורם להתבוללות נוראה. כמו"כ דבר נורא נעשה על ידי ארגון "עזרה" השייכת לפדרציה הספרדית שעוזרת להתבוללות כאשר לצערנו בחור יהודי נקשר עם גויה ועוזב בית הוריו מיד ארגון זה נותן לו דירת מגורים שם יחיה עם הגויה תוך צפצוף על הוריו ואם ירצה לחזור לבית הוריו ועוזב את הגויה מיד לוקחים ממנו את הדירה".

"כמו כן", נכתב במכתב הרבנים, "ארגון הפועל בתוך בית הספר שם מפרסם ומזמין ילדי ישראלים לבוא ולהשתתף בליל שבת לפעילות קהילתית תוך חילול שבת רח"ל כמו כן הפדרציה היהודית עושה אירועים משותפים יחד עם ארגונים רפורמים אין ספק שבכל הנאמר יש השלכות רבות בדבר כשרות ויש לברר הכל באופן יסודי".

למכתב הצטרפו גדולי ישראל בחתימתם ובראשם מרנן הגרב"ד פוברסקי, הגרמ"צ ברגמן, הגר"ש שטיינמן, וגדולי פוסקי ההלכה האב"ד הגאון רבי יהודה סילמן הגאון רבי ברוך שרגא ראב"ד ירושלים, הגאון רבי שמואל אליעזר שטרן גאב"ד מערב בני ברק, הגאון רבי עמרם פריד, הגאון רבי מרדכי מלכא רבה של אלעד, הגאון רבי שלמה בן עזרא רבה של מבשרת הגאון רבי ציון כהן רבה של אור יהודה, הגאון רבי ישראל אברג'ל רב קהילת המאיר לארץ.

דוד ברגר, בשיתוף שובה ישראל
  • עוד באותו נושא:
  • יהדות
2
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully